Jak kamień w wodę

Okładka książki Jak kamień w wodę
Chevy Stevens Wydawnictwo: Świat Książki kryminał, sensacja, thriller
2010-01-01
978-83-247-2100-9

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Forma pisania książki, mimo iż wydanej 10 lat temu, zupełnie nietypowa. Dzięki temu forma pierwsza nie gryzła tak bardzo.
Wciągnęłam się w nią szybko i mimo, iż fabuła oklapła w połowie (spodziewałam się dłuższych opisów z porwania) to mimo wszystko autorka do końca trzymała napięcie. Niemal w każdym szukałam drugiego dna, mimo, iż szybko było wiadomo kto jest zamieszany w porwanie.
Super opisane uzależnienie od kata, pomieszane z budowaniem więzi.
Polecam, to naprawdę dobry kawał książki do przeczytania.

Agentka nieruchomości zostaje uprowadzona i przetrzymywana w zamkniętej chacie gdzieś w górach. Człowiek, który ją uprowadził wyznacza jej godziny posiłków, snu, a nawet korzystania z toalety... i usilnie stara się ją zapłodnić.
Z jednej strony ciekawie sformułowana książka - cała historia jest opisana w postaci sesji u psychoterapeuty. Ale poznajemy tylko jedną część wydarzeń. Trochę brakowało mi relacji z działań rodziny i przyjaciół. Choć może i lepiej, bo szybko można byłoby się domyślić prawdy. Pod skórą czułam, że zakończenie mnie zaskoczy. Czytało się dobrze, mimo że irytował mnie sposób narracji.

Świetna ... Polecam !

Świetna ... Polecam !

Mimo, ze temat ciężki, to książkę czyta się bardzo szybko. Wręcz pochłania. A to za sprawą kilku czynników. Autorka trzyma czytelnika w ciągłym napięciu (no bo jak tu czytać o porwanej kobiecie i jej oprawcy bez emocji). Poza tym sposób narracji (monolog głównej bohaterki do swojej psychoterapeutki) jest niezwykle interesujący. Jakbyśmy siedzieli w głowie Annie. Poza tym autorka bardzo wiarygodnie przedstawiła postać Świra. Jego okrucieństwo, nieprzewidywalność i nieliczne przebłyski normalności. "Jak kamień w wodę" na pewno na długo pozostanie w mojej pamięci i uważam ją za jedną z lepszych książek o tej tematyce. Za co więc odjęta gwiazdka? Za zakończenie, które miało być zaskakujące, a dla mnie było po prostu dziwaczne. Nie popsuło jednak w moim odczuciu odbioru książki.

Nie trzeba dużo mówić o tej książce, trzeba po nią sięgnąć.

Wciągająca i momentami wzruszająca...
Pojawiają się elementy zaskoczenia i niedowierzania.

Polecam!

Nie trzeba dużo mówić o tej książce, trzeba po nią sięgnąć.

Wciągająca i momentami wzruszająca...
Pojawiają się elementy zaskoczenia i niedowierzania.

Polecam!

Cholera, strasznie ciężka książka. Kobieta, która pewnego dnia zostaje uprowadzona, wywieziona do chaty, gwałcona, pozbawiona jakikolwiek praw, nawet jak chciała się wysikać, musiała wstrzymywać! Normalne? Ależ oczywiście, że nie. Świr, bo tak nazywa swojego prześladowcę ma porytą banię. Kiedy zachodzi z nim w ciążę, czuje obrzydzenie.. ale z każdym dniem, coraz bardziej kocha to istnienie w sobie, a gdy czuje pierwsze kopniaki, wie że zrobi wszystko by córka przeżyła. Niestety, gdy córka się urodziła, nie było za dobrze. Na początku miała się na baczności, patrzyła czy Świr nic nie robi córce, ale gdy córka zachorowała, nie miała jak, ją od tego uchronić. Świr niestety nie chce zabrać dziecka do lekarza. Dziecko umiera. Wstrząsa mną, na tę wieść. Zabiłabym go własnymi rękami, gdybym mogła wejść do książki. W końcu nadarza się okazja i dziewczyna zabija Świra! I bardzo dobrze.. próbuje wrócić do swojego poprzedniego życia, niestety nie jest to już takie proste, tamta Annie, już zginęła. Kolejnym co mnie wstrząsnęło, to to że za wszystkim stoi jej matka i ojczym, no kurde.. jak tak można. To nie matka to potwór, wynajęła Świra żeby zarobić na jej nieszczęściu, niby porwanie mało trwać tydzień. A Annie, przeżywała rok w męczarniach. W końcu wychodzi wszystko na jaw, matka i ojczym trafiają do aresztu, oby już z niego nie wyszli. Annie jest bohaterką. Ja chyba nie byłabym w stanie wychodzić na dwór, po takim czymś.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na półkach: , , , ,

Uffff... Ależ to były emocje. No cóż, chyba muszę napisać, że ta książka mną wstrząsnęła. Nie chcę zdradzać szczegółów przyszłym czytelnikom więc nie dotknę fabuły, ale muszę przyznać, że odczuwałam tą historię każdą komórką mojego ciała.
Niesamowite napięcie, tak szczegółowo opisane wydarzenia z życia bohaterki, że momentami odnosiłam wrażenie, że jestem tam, gdzie ona. Ta historia była zarazem przytłaczająca jak i bardzo mocno zmuszająca do refleksji. Elementy dramaturgii, zaskoczenia, a przede wszystkim rozwiązanie zagadki przeszły moje najśmielsze oczekiwania.
No i forma :) w całości niemal monolog skierowany do psychoterapeutki...

Dobra, inna niż większość czytanych przeze mnie dotąd pozycji. Z zaskakującym zakończeniem. Warta przeczytania.

Rzeczywiście, powieść wciąga i nie pozwala się oderwać, chociaż, pozornie, od początku wiadomo jak się skończy główny wątek, ponieważ całą historię poznajemy z retrospekcji, w formie sesji terapeutycznych ofiary u psychologa. Oczywiście, jest tu pewien kruczek i warto doczytać do końca.
Poznajemy ponurą raczej historię w trzech płaszczyznach: wydarzenia związane z uprowadzeniem kobiety i przetrzymywaniem jej przez psychopatę, ze wszystkim drastycznymi szczegółami uwięzienia, bicia, gwałtów i tortur psychicznych; syndrom stresu pourazowego, lęki, stany depresyjne i niezwykle trudne wychodzenie z traumy po okropnych przeżyciach, i wreszcie wyjaśnienie zagadki, kryminalne tło i suspens.
Thrillery to nie moja bajka, a jednak tę pozycję polecam.