rozwiń zwiń

Klasyka i nowości, czyli weekend z American Film Festival

LubimyCzytać LubimyCzytać
10.11.2023

Tradycja i nowoczesność, klasyka i nowe trendy: w ramach trwającego właśnie wrocławskiego American Film Festival prezentowane są nie tylko wszystkie stany kina, ale także międzypokoleniowy, filmowy dialog. 14. AFF w wersji stacjonarnej będzie trwał do niedzieli, potem zagości online. Jakie atrakcje czekają na oglądających?

Klasyka i nowości, czyli weekend z American Film Festival Gala otwarcia American Film Festival, Alina Metelytsia

Ponadczasowy Robert Altman, a może wiecznie młody Richard Gere? AFF można przemierzać tropem klasycznych mistrzyń i mistrzów (retrospektywa Altmana, przegląd filmów Billops i Hatcha, perełki Mana Raya), nie odrywając jednak ręki od pulsu współczesności – tu polecamy szczególnie film „Złamać grę” i późniejszą dyskusję (dziś o 12:45).

Czytanie Ameryki: Piotr Jagielski

Kino niezmiennie kocha dobrą literaturę, dlatego waszą uwagę kierujemy również w stronę towarzyszących AFF-owi spotkań literackich w ramach cyklu „Czytanie Ameryki” (spotkania można śledzić także online na profilu Wrocławskiego Domu Literatury). Dziś o 19:00 ugościmy Piotra Jagielskiego, autora książki „Grunge. Bękarty z Seattle” (premiera 22 listopada).

Brudny, chropawy rock and roll, wyrosły z miłości do punka i heavy metalu. Długie włosy, wojskowe buty i flanelowe koszule miały być symbolami buntu pokolenia, które w gazetach, telewizjach i stacjach radiowych uparcie nazywano straconym „pokoleniem X”. Szczycił się swoją odmiennością, sarkastycznym, mrocznym poczuciem humoru, ale ostatecznie wpadł w sidła globalnej komercji. Piotr Jagielski będzie dziś naszym przewodnikiem po zawiłych losach grunge’u, które wziął pod lupę w swojej najnowszej książce. Spotkanie rozpocznie się o 19:00 we wrocławskim Klubie Proza (przejście Garncarskie 2). Wydarzenie jest organizowane przez American Film Festival, Wrocławski Dom Literatury, „Książki. Magazyn do czytania” oraz Wydawnictwo Czarne.

Jutro ostatnie spotkanie w cyklu: pod gradobiciem pytań znajdzie się Piotr Tarczyński, autor książki „Rozkład. O niedemokracji w Ameryce” (początek również o 19:00).

Dyskusja po filmie „Złamać grę”

Gry video już od dawna nie są tylko niszową rozrywką dla najmłodszych, ale pełnoprawnym elementem współczesnej kultury i sztuki; trafiają do coraz szerszego grona odbiorczyń i odbiorców, a przede wszystkim – stały się ważnym elementem w tworzeniu (nie tylko wirtualnych) społeczności. Film „Złamać grę” ukazuje blaski i cienie tego zjawiska: jak stać się gwiazdą gamingu, z tysiącami followersów kibicujących naszym zmaganiom, ale też jak błyskawicznie stracić fanów z powodu, który teoretycznie nie wpływa na to, co prezentujemy w sieci.

Po dzisiejszym seansie „Złamać grę” (12:45) porozmawiamy o współczesnej kulturze gamingowej, toksyczności w sieci, kwestii budowania wirtualnego wizerunku i społecznościach fanowskich. W spotkaniu wezmą udział Radek Pisula – znawca popkultury i kina, twórca multimedialnego projektu Full Frontal Pisula, współtwórca podcastu Napisy Końcowe, jeden z graczy na kanale Spalmy To! oraz Borys Nieśpielak – współprowadzący podcast Rock i Borys, reżyser, dokumentalista, fotograf i koneser kina.

14. American Film Festival w wersji stacjonarnej będzie trwał jeszcze do najbliższej niedzieli, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaprosić najlepsze amerykańskie kino również do swoich domów. Online’owa edycja AFF-u jest dostępna do 19 listopada.

Więcej informacji o programie American Film Fesitval znajdziesz na oficjalniej stronie wydarzenia.

źródło: mat. prasowe AFF

---

Aktualność sponsorowana


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 10.11.2023 12:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post