rozwiń zwiń

Kalendarz wydarzeń literackich: marzec 2024

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
02.03.2024

Wiosnę widać nie tylko za oknem, ale i w odżywającym po zimowej stagnacji świecie literackich targów i festiwali. Najciekawsze inicjatywy organizowane z myślą o czytelnikach i czytelniczkach – w tym galę Plebiscytu Książka Roku 2023 Lubimyczytać – jak zawsze zebraliśmy w naszym kalendarzu. Sprawdźcie, co dzieje się w waszej okolicy!

Kalendarz wydarzeń literackich: marzec 2024

Wydarzenia literackie: marzec 2024

------

Ogłoszenie wyników Plebiscytu Książka Roku 2023 Lubimyczytać
Gdzie? Poznań (również online)
Kiedy? 8 marca

Cóż to był za miesiąc! Ponad ćwierć miliona głosów oddanych w 15 kategoriach. Po 29 dniach zaciętej walki w Plebiscycie Książka Roku 2023 Lubimyczytać nadeszła pora na zakończenie głosowania. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali, już 8 marca.

Podczas tego wyjątkowego wieczoru, w imieniu czytelników, popularni dziennikarze, literaccy krytycy oraz reprezentanci społeczności Lubimyczytać, czyli wszyscy, którzy lubią czytać, wręczą statuetki Laureatkom i Laureatom Plebiscytu Książka Roku, Ekranizacja Roku i Człowiek Książki 2023.

Wieczór poprowadzi Marcin Meller.

Wydarzenie transmitować będziemy w serwisie oraz w mediach społecznościowych Lubimyczytać i naszych partnerów.

Sprawdź, czy twój faworyt zgarnął statuetkę! Dołącz do wydarzenia na Facebooku.

------

Wielka Wymiana Książek
Gdzie? Poznań
Kiedy? 10 marca

Z okazji finału Plebiscytu Książka Roku 2023 Lubimyczytać zapraszamy na Wielką Wymianę Książek na Poznańskich Targach Książki 

Na czym polega Wielka Wymiana?

  • możecie na niej upolować nowości przekazywane przez współpracujące z Lubimyczytać wydawnictwa,
  • na wymianę możecie przynieść maksymalnie 5 książek,
  • data wydania przyniesionych książek nie może być starsza niż 2011 rok,
  • wymieniamy się książkami, które nie są zniszczone i z przyjemnością zostaną kolejny raz przeczytane

Jeżeli macie w domu książki, które już przeczytaliście i do których nie będziecie wracać, albo takie, które nie trafiły w Wasz gust, koniecznie przynieście je na wymianę.

Spotykamy się w niedzielę, 10 marca o godzinie 12:00 w pawilonie 5A na Poznańskich Targach Książki.
Wymiana potrwa do godz. 14:00.

UWAGA!
Prosimy nie przynosić bardzo zniszczonych książek.
Nie wymieniamy podręczników, słowników, encyklopedii, atlasów czy innych nieaktualnych tytułów.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku.

------

Poznańskie Targi Książki
Gdzie? Poznań
Kiedy? 8–10 marca

„Poznańskie Targi Książki dowodzą, że Polacy jednak czytają i wspierają kulturę. Miłośników czytania przyciąga bogata oferta – zarówno największych i znanych wydawnictw, jak i niszowych, publikujących ambitne książki mniej znanych autorów z Polski i zagranicy”, tak o poznańskim świecie książki mówią organizatorzy.

Przez 3 dni w jednym miejscu znajdziecie cały przekrój wydawców. A gdy już kupicie nową książkę, wybierzcie się na serię spotkań z pisarzami. Poznańskie Targi Książki to również wystawy ilustracji, Strefa Komiksu, Strefa Scrabble, warsztaty dla dzieci i dorosłych, giełda winyli.

Na Poznańskie Targi Książki obowiązują wejściówki. Dostępne są bilety ulgowe (10 zł), normalne (15 zł) oraz trzydniowe (30 zł). Uczniowie do 19. roku życia, nauczyciele oraz bibliotekarze mogą uzyskać bezpłatną wejściówkę na Targi Edukacyjne.

Bilet wstępu na Poznańskie Targi Książki upoważnia do uczestnictwa w odbywających się równolegle Targach Edukacyjnych.

Pełen program Poznańskich Targów Książki 2024, listę wystawców i gości znajdziecie TUTAJ.

------

Targi BookGame
Gdzie? Kraków
Kiedy? 1–3 marca

Targi BookGame to nowe, trzydniowe wydarzenie z grami planszowymi, książkami oraz kreatywną zabawą dla całej rodziny, organizowane przez Targi w Krakowie w największym na południu Polski obiekcie targowo-wystawienniczym o powierzchni 14 tys. m2.

Na zwiedzających będą czekać m.in.:

  • Premiery najbardziej oczekiwanych gier planszowych
  • Wydawnictwa książkowe 
  • Zabawki edukacyjne i kreatywne

Bogaty program wydarzeń będzie obejmować:

  • Spotkania z twórcami gier planszowych
  • Spotkania z autorami książek i wspólne granie
  • Turnieje gier planszowych z nagrodami
  • Akcja „gra za grę”
  • BookGame Award – nagroda dla najlepszej planszówki targów
  • Strefa prototypów
  • Dziecięca Strefa Warsztatowa
  • Szkolenia i warsztaty dla bibliotekarzy, nauczycieli, pedagogów

Szczegółowy program wydarzenia i bilety znajdziecie TUTAJ.

------

Krakowski Festiwal Komiksu
Gdzie? Kraków
Kiedy? 22–24 marca

Trzon tegorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Komiksu stanowią spotkania autorskie z artystami z Argentyny, Czech, Francji, Hiszpanii, Ukrainy i Polski. W programie wydarzenia, które odbędzie się 22–24 marca, znajdziemy również wykłady, warsztaty, wystawy oraz festiwalową giełdę w klubie Studio przy ul. Witolda Budryka 4.

Krakowski Festiwal Komiksu to największe w południowej Polsce doroczne spotkanie fanów komiksu, ilustracji, animacji i innych form narracji wizualnej. W programie każdej edycji można znaleźć atrakcje dla różnych grup wiekowych: spotkania autorskie, panele dyskusyjne, wykłady, warsztaty, pokazy cosplay i wystawy.

Wśród gości zagranicznych w tym roku spotkamy m.in. Lucie Arnoux (Francja), ilustratorkę komiksów o przygodach Enoli Holmes (Egmont), Mathieu Burniata i Geoffroya Monde’a (Francja), autorów premierowej „Furii” (Kultura Gniewu) będącej reinterpretacją mitu arturiańskiego, z księżniczką Ysabelle w roli głównej, Davida Rubina (Hiszpania), autora komiksu science fiction „Ogień” (Mandioca), w którym nie statki kosmiczne, lecz człowiek stoi w centrum opowieści, Václava Šlajcha (Czechy), wykładowcę Wydziału Wzornictwa i Sztuki na Uniwersytecie Zachodnioczeskim w Pilźnie, Ingę Levi (Ukraina), autorkę serii „Podwójna ekspozycja” prezentowaną na Biennale w Wenecji, oraz Ludmiłę Samuś i Bohdana Kordobę (Ukraina) – autorów komiksu „333” opowiadającego wierszem (!) o toczącej się wojnie w Ukrainie.

– Głównym gościem festiwalu będzie nestor hiszpańskojęzycznego rynku komiksowego, pochodzący z Argentyny scenarzysta i rysownik José Muñoz! – zdradza Artur Wabik z krakowskiej Fundacji Muzeum Komiksu, organizator imprezy. – Wizyta artysty na festiwalu zbiegnie się z polską premierą jego najbardziej znanej, długo wyczekiwanej przez czytelników serii komiksowej pt. „Alack Sinner”.

Nie zabraknie wystaw indywidualnych i zbiorowych z udziałem twórców z całego świata. W galerii Instytutu Sztuki i Designu Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Podbrzezie 3 zaprezentowana zostanie międzynarodowa, zbiorowa wystawa komiksu, ilustracji i animacji pt. „This is fine!” – o końcu antropocenu, relacjach człowieka z naturą, a także wyczerpywaniu się zasobów paliw kopalnych, kryzysie klimatycznym oraz związanych z tym migracjach i wojnach. W tym samym budynku pokażemy także wystawę indywidualną łódzkiego artysty Michała Arkusińskiego.

W galerii Fundacji Muzeum Komiksu przy ul. Sarego 7 prezentowana będzie wystawa monograficzna Tomasza Niewiadomskiego z okazji trzydziestolecia „Ratmana”. Dostępna będzie także wystawa Mateusza Kołka „Stany splątane” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Ponadto zobaczymy kilka mniejszych wystaw w klubie Studio, m.in.: ekspozycję plansz z komiksu „Świat bez końca” Christophe’a Blaina i Jeana-Marca Jancoviciego zrealizowaną we współpracy z Instytutem Francuskim w Krakowie, wystawę zbiorową artystów komiksowych z Macedonii Północnej oraz dwie wystawy indywidualne: Roberta Sienickiego i Joanny Sempek.

– Komiks już dawno przestał być postrzegany jako historyjka obrazkowa dla dzieci. Dziś cieszy się należnym zainteresowaniem zarówno młodych odbiorców, jak i dorosłych, których łączy wrażliwość zarówno na estetykę wizualną, jak i sztukę opowieści. Udowadnia to Krakowski Festiwal Komiksu, który z roku na rok gromadzi coraz większe grono osób zafascynowanych tym gatunkiem – mówi Urszula Chwalba, kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Organizatorami 13. Krakowskiego Festiwalu Komiksu są: Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, Fundacja Muzeum Komiksu oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

------

Katowice Y&NA Festival | Targi Książki Nie Tylko Młodzieżowej
Gdzie? Katowice
Kiedy? 23–24 marca

W dniach 23–24 marca 2024 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się festiwal literatury young & new adult: Katowice Y&NA Festival i Targi Książki Nie Tylko Młodzieżowej.

Jak podkreślają organizatorzy:

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom młodych czytelników, zdecydowaliśmy się na organizację wydarzenia skierowanego w głównej mierze do odbiorców z grupy wiekowej 12–18 lat i młodych dorosłych. O potrzebie organizacji takiego wydarzenia przekonaliśmy się w czasie tegorocznych Targów Książki w Katowicach – stoiska z książkami z gatunku young adult oraz stanowiska autorek rozdających autografy przeżywały prawdziwe oblężenie. Szacujemy, że w ciągu dwóch dni w sektorze YA przebywało ponad 20 tys. młodych osób.

„Planujemy ponadto wykorzystać potencjał młodzieży odwiedzającej festiwal. W związku ze statusem Katowic – Europejskiego Miasta Nauki 2024 – dołożymy wszelkich starań, aby wzbogacić festiwal o sektor publikacji popularnonaukowych i program spotkań z naukowcami popularyzującymi różne dziedziny nauki”, dodają.

Festiwalowi towarzyszyć będą Targi Książki Nie Tylko Młodzieżowej ze stoiskami wydawców oferujących publikacje o zróżnicowanej tematyce, adresowanych do szerszego grona odbiorców.

Impreza jest biletowana.

------

Mały Koneser. Festiwal Wydawców Książek dla Dzieci i Młodzieży
Gdzie? Warszawa
Kiedy? 23–24 marca

23 i 24 marca Warszawa po raz trzeci stanie się polską stolicą książki ilustrowanej. W Festiwalu i targach wydawnictw dla dzieci i młodzieży Mały Koneser weźmie udział 25 wyjątkowych polskich wydawców i 3 wydawnictwa z Europy. Wydarzenie odbędzie się w nowym miejscu – w Centrum Kreatywności Targowa na warszawskiej Pradze.

„Mały Koneser to miejsce, w którym spotkacie ambitnych, odważnych i wrażliwych właścicieli małych i średnich oficyn wydawniczych, którzy dbają zarówno o kunszt edytorski, jak i o mistrzostwo ilustracji oraz tekstu. Na Małym Koneserze spotkamy awangardę wydawniczą z Polski i Europy”, podkreślają organizatorzy.

Mały Koneser to okazja do spotkania ulubionych autorek i autorów, cenionych ilustratorek i ilustratorów oraz promotorów i promotorek literatury dziecięcej. Poprowadzą oni warsztaty, będą gośćmi spotkań i podpiszą wasze egzemplarze.

Tegoroczna edycja Małego Konesera to nie tylko targi i festiwal wydawnictw dla dzieci i młodzieży – to także ogólnopolska konferencja i dzień branżowy organizowany we współpracy z Biblioteką Narodową z programem skierowanym do nauczycieli, bibliotekarzy i profesjonalistów zajmujących się na co dzień literaturą dziecięcą i młodzieżową. Program konferencji „Oko na świat” to debaty o czytelnictwie, prezentacja pomysłów współpracy wydawców z bibliotekarzami i warsztaty prowadzone przez wydawców i twórców z Polski, Czech, Francji i Włoch. Konferencja odbędzie się przed targami, w piątek, 22 marca 2023 w Bibliotece Narodowej. Wydarzenie to jest częścią projektu współpracy europejskiej „Oko na świat” realizowanego w Polsce przez wydawnictwo Wytwórnia / loeildumonde.fr.

Wydarzenie jest bezpłatne. Na warsztaty, spotkania i konferencję obowiązują zapisy. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

------

#CzytanieRządzi
Gdzie? Warszawa
Kiedy? 23, 26 marca

#CzytanieRządzi w Domu Literatury to cykl spotkań czytelniczych dla dzieci z najbardziej cenionymi twórcami literatury dziecięcej. Organizatorzy zapraszają na #CzytanieRządzi o poranku (wstęp wolny!), a także na #CzytanieRządzi po południu – zajęcia dla grup zorganizowanych. W marcu odbędą się spotkania ze szwedzką pisarką i ilustratorką Sarą Lundberg oraz autorem – Rafałem Witkiem.

Spotkania są skierowane do wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. „Chcemy stworzyć bezpieczną przestrzeń do słuchania, czytania i zabawy dla najmłodszych”, informują organizatorzy. „To wyjątkowa inicjatywa podejmowana nadal przez samorząd warszawski, dzięki której możemy upowszechniać czytanie wśród najmłodszych”, dodają.

Organizatorami cyklu są Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy oraz Fundacja Powszechnego Czytania.

------

Marzec w Pałacu Potockich
Gdzie? Kraków
Kiedy? Cały marzec

Wiosna coraz odważniej daje o sobie znać. Również program Pałacu Potockich nabiera wiosennego rozpędu za sprawą koncertów, premier literackich, warsztatów dla dzieci i dorosłych oraz paneli dyskusyjnych.

Jak informują organizatorzy:

W marcu spotkamy się m.in. z Wojciechem Bonowiczem, Tomaszem Szerszeniem, Marcinem Czerwińskim, Marcinem Wilkiem, Barbarą Klicką, Agnieszką Waligórą i Joanną Orską. W kameralnej atmosferze swój nowy album zaprezentuje Stanisław Słowiński, a w ramach trzydniowego święta instrumentów klawiszowych Keyboard Days! – inaugurującego Festiwal Misteria Paschalia – odbędzie się sześć koncertów muzyki dawnej.

Informacje o spotkaniach znajdują się TUTAJ.

Na większość wydarzeń obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki dostępne TUTAJ.


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Meszuge 03.03.2024 09:49
Czytelnik

3 marca - Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Paulina 02.03.2024 20:39
Czytelniczka

Wszędzie mam daleko i wszędzie bym z chęcią pojechała. :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ava 04.03.2024 18:10
Czytelnik

Ja też mam daleko i  żałuję z chęcią  pojechalabym na każde z tych wydarzeń  

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Konrad Wrzesiński 02.03.2024 10:00
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post