Adam Bodnar i „Obywatel PL” – obejrzyj spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich

Agnieszka Jankowiak-Maik
09.07.2020

Pretekstem do rozmowy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich stała się książka „Obywatel PL”, która niedawno ukazała się na rynku. Podczas spotkania na żywo rozmawialiśmy o edukacji obywatelskiej, prawach człowieka i letnich festiwalach, na których aktywnie działał Adam Bodnar. Zadaliśmy również kilka pytań od czytelników serwisu lubimyczytać.pl. 

Adam Bodnar i „Obywatel PL” – obejrzyj spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich

Spotkanie online z Adamem Bodnarem odbyło się na żywo 8 lipca 2020 roku. Wiele osób nie do końca wie jakie obowiązki wiążą się z funkcją rzecznika praw obywatelskich, dlatego początek rozmowy zdominowała opowieść o zadaniach i kompetencjach RPO, a także o bogatym doświadczeniu Adama Bodnara. Dowiedzieliśmy się więc, że przed objęciem urzędu od lat angażował się on w obronę praw człowieka, jest doktorem habilitowanym nauk prawnych i pełnił funkcję wiceprezesa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. To doświadczenie ogromnie przydało się w czasie sprawowania urzędu.

Reklama

Rozmowa z Rzecznikiem Praw Obywatelskich

Choć mówiąc o demokracji w Polsce często można narzekać i wskazywać wiele niedociągnięć, to jednak podczas rozmowy udało się wskazać pozytywne jej elementy: rozwój samorządów w Polsce, zwiększającą się świadomość społeczną, większe zaangażowanie w sprawy publiczne. Bardzo ciekawym wątkiem okazała się odpowiedź Adama Bodnara na pytanie od czytelnika lubimyczytać.pl: „Czy zdarzały się momenty, w których prywatnie ocenia pan sytuację inaczej niż będąc w roli Rzecznika Praw Obywatelskich? Stając w obronie różnych ludzi, czy jest łatwo oddzielić panu własne poglądy od obiektywnej oceny sytuacji?” Każdy człowiek ma bowiem prawo do swoich poglądów, jednak pełnienie urzędu zmusza do większej powściągliwości w ich wygłaszaniu. Ma to swoje dobre strony.

Jednym z bardziej rozbudowanych tematów okazał się również wątek edukacji obywatelskiej, który powracał jak bumerang w czasie 90-minutowej rozmowy. Rzecznik doceniał zmiany w polskiej edukacji, ale zauważył, iż najczęściej rzetelna i kreatywna edukacja obywatelska jest realizowana przez nauczycieli z pasją, nie jest jednak systemowym rozwiązaniem. Sugerował zwiększenie liczby debat, projektów edukacyjnych, odwiedzanie miejsc pamięci, które to działania są w stanie zaszczepić w młodych ludziach zaangażowanie społeczne. W ciekawy sposób ocenił zwiększający się udział młodzieży w wyborach oraz szeroki pluralizm w kwestii ich decyzji wyborczych. RPO Adam Bodnar docenił również ciekawe akcje profrekwencyjne, między innymi kampanię Olśnienie.eu z udziałem polskich raperów, takich jak choćby Taco Hemingway. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że Adam Bodnar jest wielkim fanem rapu!

Reklama

Na koniec poruszyliśmy zdecydowanie lżejsze wątki. Pan Rzecznik zdradził, w jaki sposób lubi odpoczywać, polecił oglądającym spotkanie książki, które w ostatnim czasie zrobiły na nim duże wrażenie (m.in. „Czarna ziemia” Marcina Kąckiego i „Doktor Żywago” Borisa Pasternaka) oraz opowiedział o aktywności na Open’er Festival oraz Pol’n’rock’Festival. Zapowiedział również, że w tym roku organizatorzy Pol’n’rock’Festival rozbiją wirtualny namiot. 31 lipca każdy, kto jest zainteresowany pracą i działalnością Rzecznika Praw Obywatelskich, będzie miał okazję wziąć udział w spotkaniach online z ciekawymi gośćmi.

Widzowie w komentarzach zwrócili uwagę, że Pan Rzecznik potrafi w prosty, przystępny sposób mówić o trudnych zagadnieniach oraz powołuje się na wiele inicjatyw lokalnych. Więcej przykładów znajdziecie w książce „Obywatel PL”.

Dziękujemy wszystkim użytkownikom, którzy zgłaszali swoje propozycje pytań do Rzecznika Praw Obywatelskich. Autorzy najciekawszych z nich to: Alas105, Karol Riebandt, Waleria.

Otrzymają oni nagrody od wydawnictwa MANDO, czyli egzemplarze książki „Obywatel PL” – zapis wywiadu Bartosza Bartosika z Adamem Bodnarem.

Zapis spotkania wciąż można oglądać w LC.TV na naszym kanale w serwisie YouTube. Jest także dostępna na ​​​​​​​​​​fanpage'u lubimyczytac.pl oraz Wydawnictwa MANDO.

Reklama

komentarze [4]

Sortuj:
2
1
17.07.2020 09:05

Dla mnie ten człowiek jest zaprzeczeniem bezstronności jaką powinna cechować się to stanowiska. Lewackie spojrzenie,opcjowanie za jedną stroną polityczną,nie podejmowanie się obrony praw strony przeciwnej-tragedia która na szczęście dla Polski już się kończy.


78
2
09.07.2020 15:16

Zapraszam do dyskusji.


103
1
09.07.2020 17:35

Dzień dobry Pani Agnieszko,
Z faktu, że nie mogłem uwierzyć, iż wygrałem książkę, napisałem na profil LC.
Mam nadzieję, że nie jest to problem.

Niesamowicie cieszę się, że moje pytania wydały się Państwu ciekawe i zostały zadane Panu Rzecznikowi.


78
2
10.07.2020 13:15

Bardzo się cieszymy! I gratulujemy, to były świetne pytania!


zgłoś błąd