Emerytowany nauczyciel walczy z bullyingiem… za pomocą książki

LubimyCzytać LubimyCzytać
26.01.2022

Emerytowany nauczyciel Charles Butenhoff wydał ilustrowaną książkę dla dzieci, nastolatków i rodziców, której celem jest rozwijanie cech charakteru, które pozwolą obronić się przed bullyingiem. Jak wyjaśnia autor książki pt. Kryptonite for Bullies”, informacje w niej zawarte pozwalają zwiększyć samodzielność, a także zniechęcić innych do bullyingu. 

Emerytowany nauczyciel walczy z bullyingiem… za pomocą książki Freepik

Bullying to nazwa wywodząca się z języka angielskiego, która w dużym stopniu przyjęła się także w Polsce. Zjawisko jest pokrewne mobbingowi, a mianem tym określa się tyranizowanie, zastraszanie bądź napastowanie jakiejś osoby. Często używa się tego określenia w odniesieniu do uczniów, doświadczających bullyingu ze strony kolegów i koleżanek w szkole.

Charles Butenhoff pisząc książkę wykorzystał w niej swoje wieloletnie doświadczenie w pracy pedagoga. Jest emerytowanym nauczycielem sztuki i specjalistą w dziedzinie edukacji specjalnej. Książkę adresowaną do zastraszanych dzieci napisał jednak nie tylko w oparciu o doświadczenia zebrane w trakcie swojej pracy zawodowej, ale także własne dzieciństwo.

Butenhoff uczył 25 lat w szkole w Brainerd, amerykańskim mieście w stanie Minnesota, a wcześniej 10 lat w Monticello – wsi w stanie Nowy Jork. W wieku 62 lat, w 2016 roku nauczyciel, mąż i ojciec trojga dzieci przeszedł na emeryturę.

„To, co nie zmieniło się prawdopodobnie od ponad wieku, to fakt, że zastraszanie jest i pozostanie” – twierdzi Butenhoff. Jak zaznaczył, znęcanie się przybrało na sile, gdy pojawiły się media społecznościowe.

Inspiracja superbohaterem

Tytuł książki nie jest przypadkowy. Kryptonit to fikcyjny materiał z ojczystej planety Supermana – Kryptonu, który ma moc uczynienia superbohatera bezsilnym. „Ilustracje są w stylu Marvela, a tekst rymowany, podobnie jak zrobiłby to dr Seuss” – wyjaśnił Butenhoff.

„Kryptonite for Bullies” ma na celu pokazanie dzieciom i młodzieży jak dobierać odpowiednie osoby do swojego najbliższego otoczenia, rozwijać zaufanie do innych, budować odwagę i cierpliwość. Autor omówił w książce cechy, które dzieci mogą wzmocnić lub nabyć, by pomóc sobie w walce z nękaniem przez innych.

Według Butenhoffa, dziecko, które znęca się nad drugim prawdopodobnie samo było nękane w pewnym momencie swojego życia. „Każdy w pewnym stopniu był kiedyś nękany. Ludzie będą tego doświadczać, czy tego chcą, czy nie. Moja książka jest o tym, jak sobie z tym radzić” – zauważył autor. Nawiązał też do momentu, w którym narodził się pomysł na książkę. Okazuje się, że gdy rozmawiał ze swoimi uczniami, wielokrotnie zastanawiał się, w jaki sposób przekazać im swoje pomysły tak, by go zrozumieli. „Tak wpadłem na pomysł wykorzystania kryptonitu z komiksów Supermana” – podkreślił.

Przyznał, że dawniej, wraz ze swoją rodziną, był nękany z uwagi na biedę, która ich dotknęła. „Niektórym dzieciom trudno jest znaleźć coś, za co można być wdzięcznym więc musimy – jak wszystko inne – uczyć je, by szukać małych rzeczy w życiu” – stwierdził.

Kościół luterański Lord of Life zakupił „Kryptonite for Bullies” do użytku podczas prowadzonych przez siebie niedzielnych lekcji.

Bullying wśród nastolatków

W 2014 roku Centers for Disease Control and Prevention, czyli agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej, opublikowała pierwszą federalną definicję zastraszania. Obejmuje ona trzy podstawowe elementy: niepożądane agresywne zachowanie, zaobserwowaną lub postrzeganą nierównowagę sił i powtarzalne lub wysoce prawdopodobne powtórzenie zachowań nękających.

Według danych StopBullying.gov, federalnej strony internetowej poświęconej znęcaniu się i krzywdzeniu ofiar, około 20 proc. uczniów w wieku od 12 do 18 lat doświadcza prześladowań w całym kraju. 15 proc. przyznało, że było prześladowanych przez internet lub SMS.

Badania wskazują, że uporczywe nękanie może prowadzić lub wzmocnić poczucie izolacji, odrzucenia i wykluczenia, a także ryzyko depresji i lęku. To z kolei, według StopBullying.gov, może przyczyniać się do zachowań samobójczych.

Według portalu, uczniowie w wieku od 12 do 18 lat doświadczają różnych rodzajów nękania, w tym: bycia przedmiotem plotek lub kłamstw (13,4%), wyśmiewania lub obrażania (13%), popychania (5,3%), pomijania/wykluczania (5,2%), gróźb wyrządzenia krzywdy (3,9%), prób zmuszenia do robienia rzeczy, których nie chce się zrobić (1,9%) lub celowego niszczenia mienia (1,4%).

34-stronicowa książka w miękkiej oprawie dostępna jest m.in. online w BookBaby.

Źródło: brainerddispatch.com.

[pr]


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Maria Akida 27.01.2022 14:49
Czytelniczka

W Polsce o cyberbullyingu już 2012 roku pisał Jacek Pyżalski w publikacji "Agresja elektroniczna i cyberbullying jako nowe ryzykowne zachowania młodzieży". Polecam chcącym zgłębić to niebezpieczne zjawisko.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jerico 27.01.2022 09:33
Czytelnik

A po co komu cała książka jak sedno sprawy udało się ująć w trzech zdaniach w Unleash the Night. "Nie lubię walczyć, wolę być zostawiony w spokoju. Ale jeśli ktoś zaczyna... Mój ojciec mawiał, że nie wystarczy tylko pokonać napastników. Musisz skrzywdzić ich tak bardzo, żeby wiedzieli, żeby z tobą nie zaczynać, a najlepiej zabić." Doskonała filozofia (poza samą końcówką, bo...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 26.01.2022 14:31
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post