forum Oficjalne Konkursy

[Zakończony] Fantastyka na światowym poziomie - Rewolucja techniczna XIX

Monika Adamczyk
utworzyła 23.12.2011 o 22:10

Termin steampunk wymyślili autorzy SF, szukający określenia na nową literacką modę, jaka pojawiła się w latach 70. i 80. XX wieku w anglosaskiej fantastyce. Na fali zainteresowania epoką wiktoriańską powstał NOWY nurt literatury SF, w której pisarze zamiast fascynacji połączeń człowieka i maszyny, zaczęli umieszczać swoje powieści w klimacie właściwym dla wiktoriańskiej Anglii, wieku pary i nowych zdobyczy techniki umożliwiających Skok cywilizacyjny. Steampunk szczególnie upodobali sobie pisarze amerykańscy. To głównie fenomen amerykański, osadzony najczęściej w angielskim Londynie, amerykańscy pisarze swoje powieści najchętniej osadzali w klimacie wiktoriańskiego Londynu. Londyn stał się jednym z tych punktów zwrotnych w historii człowieka, gdzie wszystko może się zdarzyć, punktem zwrotnym także dla samej fantastyki naukowej. Było to miasto nauki, przemysłu i technologii, w którym współczesny świat dopiero się rodził, a zarazem – klaustrofobiczna metropolia koszmarów, z brudem i nędzą jako ceną za postęp”.

Steampunk to nurt w literaturze, muzyce, sztuce, który łączy w sobie społeczne i technologiczne aspekty charakterystyczne dla XIX wieku – wieku Rewolucji Technicznej w Anglii z elementami dekonstruktywizmu i buntu skierowanego przeciwko niektórym z nich. Steampunk jest nurtem wykorzystującym alternatywne scenariusze rozwoju historii, to zabawa historią i jej innym kierunkiem rozwoju. Jest to obecnie klasyka światowej SF i sztandarowy przykład literatury wykorzystującej różne epoki historyczne dla pokazania alternatywnych możliwości rozwoju cywilizacji. Niestety, steampunk jest bardzo często mylony i niezrozumiany. Oto charakterystyczne jego elementy:

1. Akcja literacka w powieściach z gatunku steampunk rozgrywa się w epoce Wiktoriańskiej , wieku panowania Królowej Wiktorii lecz JEDNOCZESNIE opisuje lub występuja w niej technologie właściwe dla XX wieku.

2. Występują również czasami zjawiska nadprzyrodzone.

3. Występuje „nadprzyrodzona” technika.

4. Wystepują zaawansowane technologicznie maszyny, akcja rozgrywa się po epoce Wiktoriańskiej, jednak brakuje pewnych właściwych nam osiągnięć cywilizacyjnych np. nie występuje ropa naftowa lub elektryczność.

5. Akcja rozgrywa się w innym świecie, ale w otoczeniu wiktoriańskiej technologii.

W literaturze klasycznym przykładem jest Maszyna różnicowa Bruce’a Sterlinga i Wiliama Gibsona.

Wszystko zaczęło się od postawienia prostego pytania: co by było, gdyby to właśnie Lord Babbage dokonał rewolucji technologicznej w XIX wieku? Tytułowa Maszyna różnicowa, pierwsze urządzenie, które można nazwać komputerem we współczesnym znaczeniu tego słowa, zostało obmyślone w 1822 przez Charlesa Babbage’a. Gibson i Sterling pisali „Maszynę różnicową” na fali zainteresowania XIX wiekiem i Charlesem Babbage’em, angielskim lordem, matematykiem i wynalazcą, który zbudował prototyp współczesnego komputera. Z czasem Lord Babbage porzucił budowę maszyny różnicowej, gdy tylko wpadł na pomysł innej, bardziej zaawansowanej, którą nazwał maszyną analityczną. Po ponad 150 latach od narodzin tej koncepcji zespół naukowców z Londyńskiego Muzeum Nauki w końcu zbudował według oryginalnych planów jedną z pierwszych maszyn różnicowych Babbage’a. Urządzenie to wykonało pierwszą serię obliczeń na początku lat 1990 i dało wyniki z dokładnością do 31 cyfr, co daleko wykracza poza dokładność zwykłego, kieszonkowego kalkulatora.

KONKURS!

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione pięć cech steampunk, jakie inne książki tego gatunku czytaliście?

Co Wam się w owych książkach podoba, a co nie zachęca do ponownej lektury? Co sądzicie o nurcie steampunk?


Nagrody

Dla pięciu autorów najciekawszych tekstów mamy po jednym egzemplarzu z pięciu książki.


Maszyna różnicowa - Jacek Skowroński
Maszyna różnicowa

Autorzy: William Gibson, Bruce Sterling

Rok 1855. Anglia wkracza w nową erę. Wynalazca maszyny różnicowej lord Babbage i pozostali członkowie Radykalnej Partii Industrialnej kierują przemianami, które mają poprowadzić Brytanię ku świetlanej przyszłości. Mnożą się nowe wynalazki. Ulicami przemieszczają się powozy parowe. Londyńska policja używa mechanicznych komputerów do tropienia kryminalistów. Pewnego dnia w odmienionej Anglii dochodzi do kradzieży bardzo ważnych informacji. Rozpoczyna się niebezpieczna gra, w której udział biorą najbardziej wpływowe osobistości Brytanii.

Regulamin
  • Konkurs trwa od 23 grudnia do 29 grudnia włącznie.
  • W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów opinii, recenzji innych osób jest zabronione.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu LubimyCzytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwisu LubimyCzytac.pl.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja LubimyCzytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [27]

Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
Monika Adamczyk 23.12.2011 22:10
Moderator globalny

Maszyna różnicowa

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Maszyna różnicowa
livrer 24.12.2011 15:48
Czytelnik

Wigilijna wypowiedź - może ten wyjątkowy czas przyniesie mi szczęście :)

Aż do dziś nie wiedziałam o istnieniu takiego nurtu w literaturze. Zastanawiam się więc, czy a jeśli tak dlaczego akcja toczyć ma się jedynie w Wiktoriańskiej Anglii, tym bardziej skoro jak czytam powyżej „jest to fenomen amerykański”. Zastanawiam się też, jak wyglądać by mogła polska odsłona...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Risen 25.12.2011 21:11
Czytelnik

Czytałem kilka książek z tego nurtu, ale najbardziej podobała mi się powieść Chiny Mievilla, pt. "Dworzec Perdido". Nie powiem, książka mnie wciągnęła. Interesuje się Anglią okresu Wiktoriańskiego a "Dworzec" oddaje wszystko to co tam lubię. Trochę zarysu historycznego a do tego dodana fantastyka. Dziwne istoty zamieszkujące dworzec, szczypta magii, ciekawa intryga, zwykły...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Scarlett 26.12.2011 11:43
Czytelniczka

Z bólem stwierdzam, że nie czytałam żadnej książki z tego nurtu. Niezmiernie ciekawi mnie fakt, że akcja dzieje się w epoce wiktoriańskiej. To jeden z moich ulubionych okresów w literaturze, dlatego też z przyjemnością przeczytam dziejącą się w ówczesnych czasach powieść. Jako że jestem ogromną fanką fantastyki z chęcią zapoznam się z kolejnym nurtem fantasy. Tym bardziej,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Ascello 26.12.2011 12:21
Czytelniczka

Niestety, nie czytałam do tej pory książek z tego gatunku i teraz żałuję, bo wszystkie te "cechy steampunku" wyglądają niezmiernie interesująco. Jedyne co mi się na moment obecny kojarzy, to książka, której akcja, owszem, rozgrywa się w czasach wiktoriańskich, ale zamiast rozwiniętej technologii dodatkiem były smoki. Niestety nie była to powieść, że tak powiem, wysokich...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
mdlymee 26.12.2011 13:20
Czytelniczka

Jedyna książka jaką czytałam, pasująca do wyżej wymienionych pięciu elementów, jest trylogia Mroczne Materie. Szcególnie jej pierwszy tom, Złoty Kompas.

Akcja Złotego Kompasu rozgrywa się w Oxfordzie, w czasach epoki Wiktoriańskiej. Technologia pobratymców Lyry Belacqua, wykorzystywała głównie energie pary. Rządy sprawował kościół...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
26.12.2011 15:34

Zauważyłam, iż ostatnimi czasy modny stał się steampunk. Póki co znam go tylko jako styl ubioru, charakterystyczny dla pewnego odłamu społeczeństwa gotyckiego i okołogotyckiego. Strój nawiązuje do czasów wiktoriańskich, lecz zawiera on także unowocześnione dodatki, co często daje efekt dość kontrowersyjnego, lecz wartego uwagi, połączenia.
Jeśli chodzi o literaturę, to nie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Klakier 26.12.2011 22:31
Bibliotekarz

Przyznam, że do dzisiaj nie było mi dane dowiedzieć się, że istnieje taki nurt. Wydaje mi się to dziwne, zważając na to, iż największe zainteresowanie wzbudzają we mnie książki, których akcja rozgrywa się w XIX w. Zwłaszcza w Londynie. Toteż moją uwagę od razu przyciągnął tytuł konkursu.

Po przeczytaniu opisu steampunk’u mogę z całą pewnością przyznać, że literatura...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Róża_Bzowa 27.12.2011 10:54
Bibliotekarka

Czytałam "Dworzec Perdido", w którym najbardziej podobały mi się elementy zupełnie niesteampunkowe czyli wielokulturowość oraz motyw izolacji społecznej.
Jeśli zaliczyć do steampunku książki Verne'a to uwiodła mnie w nich ich wieloaspektowość, dobre połączenie przygody z psychologią oraz ogromniej wiedzy autora z jego niesamowitą wyobraźnią.

Mam w planach kilka książek...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
cień_fprefecta 27.12.2011 13:15
Bibliotekarz

Literatura nurtu steampunkowego jakoś jeszcze nie wpadła w moje ręce. Najbliżej do niego miał Złoty kompas z trylogii "Mroczne materie". Tyle, że akcja książki dzieje się w świecie równoległym.

Miałem natomiast do czynienia z komiksem i to na dokładkę polskim.Pierwsza brygada niby opowiada o...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Reklama
zgłoś błąd