Grupa dyskusyjna Konkursy LubimyCzytać.pl

2269
Dyskusji
1073363
Czytelników
Kategoria
Należysz

[Zakończony] Życiowa ścieżka dźwiękowa - wygraj książkę "Cień eunucha".

LubimyCzytać
utworzył 01.07.2016 o 12:55

Służbowa kolacja z koleżanką miała być dla dziennikarza z redakcji muzycznej szansą na oderwanie się od czarnych myśli po pogrzebie przyjaciela. Tymczasem wszystko sprzysięgło się, by ten wieczór stał się dla niego prawdziwym koszmarem. Miquel Gensana to wielki nieudacznik. Z żadną kobietą mu nie wyszło (ostatnia była skrzypaczką), dzieci nie spłodził, chciał być artystą, ale nie starczyło talentu. Nie zapobiegł bankructwu firmy i stracił dom rodzinny, w którym teraz jest modna restauracja. Do tej właśnie restauracji zaprosiła go koleżanka na wieczór wspomnieniowy.


Bohater „Cienia eunucha” zaznał w życiu wielu niepowodzeń. Wygląda też na to, że cały wszechświat sprzysiągł się, żeby mu je wszystkie przypomnieć. Na szczęście, większa niż w innych powieściach Cabré obecność muzyki pozwala wyciszyć Miquelowi traumy przeszłości. Gdyby Waszemu życiu towarzyszyła ścieżka dźwiękowa, na wzór muzyki filmowej, podkreślająca nastrój scen z Waszego życia, jak mogłaby brzmieć? Czy byłyby to lekkie z ducha piosenki pop, czy też pełne patosu kompozycje symfoniczne?


Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


Cień eunucha - Jacek Skowroński
Cień eunucha

Autor : Jaume Cabré

Miquel staje przed trybunałem pamięci, by wystawić rachunek dwustuletniej rodzinnej historii i rozliczyć powojenną Hiszpanię. Służbowa kolacja z koleżanką z redakcji „Czasopisma”, Júlią, miała być dla błyskotliwego dziennikarza z redakcji muzycznej szansą na oderwanie się od czarnych myśli po pogrzebie przyjaciela, a tymczasem wszystko – potrawy, obsługa, towarzystwo, a przede wszystkim niefortunnie wybrany lokal, sprzysięgły się, by ten nostalgiczny wieczór stał się dla bohatera prawdziwym koszmarem. Miquel Gensana to wielki nieudacznik. Z żadną kobietą mu nie wyszło (ostatnia była skrzypaczką), dzieci nie spłodził – na nim kończy się ród – chciał być artystą, ale nie starczyło talentu. Nie zapobiegł bankructwu firmy i stracił dom rodzinny, w którym teraz jest modna restauracja. Do tej właśnie restauracji zaprosiła go koleżanka na wieczór wspomnieniowy. Jak święty Piotr trzykrotnie się zaparł, że to był kiedyś jego dom, ale wspomnienia nasuwały się same. Większa niż w innych powieściach Cabré obecność muzyki pozwala wyciszyć traumę z czasów partyzantki miejskiej i przeboleć utratę wielkiego domu, którego pomieszczeń nie potrafią zliczyć nawet sami mieszkańcy.

Regulamin
  • Konkurs trwa od 1 lipca do 8 lipca włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i wydawnictwo Marginesy.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

Lista wypowiedzi [84]

Sortuj:
2868
4
01.07.2016 12:55

 Cień eunucha Cień eunucha


0
0
06.07.2016 09:49

W moim przypadku wachlarz muzyczny byłby naprawdę szeroki.Zazwyczaj towarzyszy mi muzyka elektroniczna,dokładniej trance.Czasami jest to muzyka klasyczna,jeszcze innym razem dubstep,a od czasu do czasu wręcz heavy metal :) Pop także się zdarza,ale tego gatunku akurat nie lubię ;)


712
0
01.07.2016 13:34

Moje życie w całości opowiada utwór "Romantic Revenge" Michała Jelonka. Utwór ma przebieg sinusoidalny. Symfonia każdej wiosny i złotej jesieni, którą przeżyłam, zawarta jest w brzmieniu skrzypiec. Piosenka przeplata się spokojnymi i ostrymi tonami. Wzloty i szaleństwa mojego życia opisane są w energicznych częściach, podkreślone ostrym rockowym dźwiękiem gitary...

więcej

249
4
01.07.2016 13:44

W życiu bywa różnie czasami jest naprawdę dobrze. Czuje się, że można osiągnąć wszystko, że wszytko się układa - być bohaterem niczym w przeboju Bonnie Tyler - I Need a Hero.

A innym razem życie to zwrotka jednej z piosenek Happysad (odpocznijmy):
Powoli przyzwyczajam się
Do swej nieobecności
Powoli przyzwyczajam się
Do swej obojętności i tak
Czasem sobie myślę, że
Oj,...

więcej

314
99
01.07.2016 13:56

Z całą pewnością nuty hip-hopowe były by odpowiednim soundtrackiem dla mojego życia. Zarówno utwory "Drin za drinem" Tedego, jak i wiele skłaniających do refleksji utworów Sokoła, Łony czy OSTR-a stanowiły by tło, mojego życia gdyż muzyka ta towarzyszy mi od wielu, wielu lat i to z nią wiążę się mnóstwo moich wspomnień...


129
35
01.07.2016 14:10

Utworem opisującym moje życie byłaby :
☆ " Droga " Hemp Gru


" Gdy nie masz perspektyw to jedyna rzecz
Ruszaj do przodu, obierz drogi cel
Zapamiętaj dzień kiedy odnalazłeś sens
Teraz na rejonie z głośnika HG "

☆ " Na Szczycie " GrubSon.

Jestem tego pewny,
w głębi duszy o tym wiem,
że gdzieś na szczycie góry,
wszyscy razem spotkamy się.
Mimo świata, który
kocha i rani...

więcej

660
30
01.07.2016 15:23

Black Sabbath - Iron Man

"Czy on stracił rozum?
On widzi czy jest ślepy?
Czy w ogóle może chodzić
czy może się przewróci przy pierwszym ruchu?

Jest żywy czy może martwy?
Czy ma myśli w swojej głowie?
Po prostu go omińmy
Dlaczego miałby nas obchodzić?"

Od zawsze wszyscy mi mówili, że nie warto się wysilać, bo i tak nic ze mnie nie wyjdzie. Że nie warto próbować. A jednak...

więcej

740
74
01.07.2016 15:29

Moje życie to różne emocje i przeżycia, różni ludzie, miejsca, doznania, rozmowy i tajemnice. Dlatego towarzysząca mu muzyka jest rozmaita i taka, jaką kocham. Usłyszeć można elektroniczne riffy, mocną perkusję, sample niskich częstotliwości; seksowne głosy wokalistów Arctic Monkeys, The xx, Arcade Fire, szybsze kawałki Franz Ferdinand, Metronomy, Tame Impala, kojarzące się...

więcej

723
170
01.07.2016 15:51

Chcę, by moje życie miało soundtrack, pamiętam taki fanpage na facebooku. Zdarzało mi się zastanawiać, jaką piosenkę dobrałabym do danych wspomnień, jednak nigdy nie myślałam nad jedną, która określałaby całe życie.
Ostatnio, gdy oglądałam High Rise, rzucił mi się w oczy, a właściwie to w uszy, piękny cover SOS Abby w wykonaniu Royal Philharmonic Orchestra.
Właśnie taki...

więcej

736
486
01.07.2016 16:13

Moja ścieżka dźwiękowa miałaby brzmienie muzyki klasycznej a dokładnie muzyki Mozarta,bo to ona jest balsamem dla mej psychiki.Pozwala oderwać się od wszystkich ważnych spraw i przynosi chwilę wytchnienia. Pozwala mi się „zresetować” po całym dniu pracy i stresu, angażuje umysł do tego stopnia, że potrafię oderwać się od ciągłego myślenia o niezałatwionych sprawach czy...

więcej

396
76
01.07.2016 16:29

Piosenki odzwierciedlające nastrój scen z mojego życia:

Najpierw:
1. Anita Lipnica- Wszystko się może zdarzyć
Ale...
2. DŻEM- Naiwne pytania (W życiu piękne są tylko chwile)
Bo...
3. Nazareth- Love Hurts (milion razy REPLAY)
Więc...
4. The Beatles- HELP (!!!!!!!!!!)
Ale... znowu, ale...
5. The Doors- People are strange
Dlatego...
6. Michael Jackson- Leave me alone
Bo...

więcej

Reklama
zgłoś błąd