#czytamwdomu – książki poleca Grzegorz Piątek

LubimyCzytać LubimyCzytać
12.05.2020

Wycieczka na Wschód czy raczej podróż w przeszłość? Grzegorz Piątek, krytyk i historyk architektury, zaprasza na obie te wyprawy. Towarzyszyć mu w nich będą Juliusz Strachota oraz Monika Żeromska, córka Stefana Żeromskiego. 

#czytamwdomu – książki poleca Grzegorz Piątek

Nie czuję się na siłach dawać uniwersalnych recept „na ten szczególny czas”. Opowiem więc o tych książkach, które „w tym szczególnym czasie” mile mnie zaskoczyły.

„Krótka wycieczka na tamten świat” Juliusza Strachoty ukazała się już w czasie epidemii i pewnie bym na nią szybko nie trafił, gdyby nie przysłał mi jej wydawca, który jest też moim wydawcą. I milczałbym taktownie o tym prezencie, gdyby mnie tak nie zachwycił. Oto czterdziestolatek, który po kilkunastu latach chlania i ćpania próbuje poukładać siebie i relacje z bliskimi, więc postanawia odnaleźć zagubioną część rodziny, którą dziadek Janek/Iwan porzucił dawno temu w Związku Radzieckim. Brzmi dramatycznie, prawda? Ale „Wycieczka”, choć przywraca polskiej literaturze zapomniany kawałek polskiego losu, nie jest kolejną dramatyczną epopeją o polskim losie. To autobiograficzna książka o człowieku Julku, podszyta melancholią Konwickiego i czułą ironią Białoszewskiego, a przede wszystkim strachotyzmem Strachoty. Zachęcony „Wycieczką” sięgnąłem po jego poprzednią książkę, „Turystę polskiego w ZSRR”, która okazała się jej prequelem, i zdałem sobie sprawę jak Strachota niesamowicie się od tamtego czasu rozwinął, jakby przestał się bać pisać zupełnie po swojemu.

Pracując „w tym szczególnym czasie” nad swoją kolejną książką, musiałem coś sprawdzić we wspomnieniach Moniki Żeromskiej. Czytałem je kiedyś i myślałem, że tylko zajrzę na chwilę i zaraz wrócę, ale pani Monika skutecznie mnie zagadała. Żeromska nie zawsze miała lekko. Przeżyć powstanie warszawskie na Starym Mieście i wyczołgać się kanałami, to przeżyć życie w dwóch częściach, z których ta druga nigdy nie będzie idealnie pasować do pierwszej. Niemniej bycie córką czczonego i w nieskończoność wznawianego pisarza zwykle izolowało ją od wielu przyziemnych trosk, pozwalało zajmować się malarstwem, podróżami, imprezowaniem i dbaniem o spuściznę, a pod koniec życia napisać takie zdanie: „Po powrocie z Kazimierza byłyśmy w Konstancinie i znów jeździłam konno”. Albo: „W przeciwieństwie do większości ludzi w Polsce, którzy raczej mieli pieniądze, ale nie mieli gdzie mieszkać, my nie miałyśmy teraz żadnych pieniędzy, ale za to trzy domy: w Konstancinie, w Sopocie i w Warszawie”. Albo: „Któregoś ranka lał deszcz, ja byłam chora i leżałam w pustym domu, bo Wojtek był w pracy, mama Stefy na zakupach, a Stefa skoczyła samolotem do Paryża na jeden dzień, żeby kupić tam karczochy”. Albo: „Rano idę do ambasady poradzić się i zapytać, czy przypadkiem nie mogłabym się zabrać samolotem z atletami po końcu olimpiady”. Na końcu trzeciego tomu widnieje notka: „Spółdzielnia Wydawnicza Czytelnik gorąco poleca tę trylogię pióra córki Stefana Żeromskiego – plastyczny obraz niemal pięćdziesięciu lat polskich losów”. Rzeczywiście, typowe polskie losy, Czytelniku!

Grzegorz Piątek (ur. 1980) – pisze głównie o architekturze i o swoim mieście Warszawie. W tym roku ukazała się jego książka o odbudowie stolicy „Najlepsze miasto świata” (WAB), a za poprzednią, „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” (WAB, 2016) otrzymał Nagrodę Literacką m.st. Warszawy. Obecnie pracuje nad biografią architekta Bohdana Pniewskiego.

Akcja #czytamwdomu #kupujeksiazki

Książki są ważne – szczególnie w trudnych czasach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19. Nie można jednak zapominać, że branża książki – podobnie jak cała kultura – może już wkrótce zmierzyć się z zapaścią ekonomiczną. Przełożone wydarzenia literackie i targi książki, odwołane festiwale i spotkania autorskie, opóźnione premiery – wszystko to sprawia, że nad czytelniczą przyszłością zbierają się czarne chmury. Ile książek nie ukaże się z powodu strat poniesionych w wyniku pandemii? Jak wielu pisarzy nie otrzyma wynagrodzenia? Które księgarnie zostaną zamknięte? Jako społeczność czytelników lubimyczytać.pl chcemy pomóc branży książki, a więc wszystkim ludziom zawodowo związanym z literaturą: pisarzom, redaktorom, tłumaczom, grafikom, księgarzom, wydawcom. Mamy bowiem świadomość tego, że tylko czytając i kupując książki, możemy wpłynąć na ich przyszłość.

W ramach akcji #czytamwdomu #kupujeksiazki będziemy regularnie publikować wypowiedzi pisarzy, aktywistów ze świata kultury i redaktorów lubimyczytać.pl. Będą oni polecać wybraną przez siebie publikację, która ich zdaniem świetnie nada się na nadchodzące czasy. Na naszym profilu na Instagramie znajdziecie szablon, dzięki któremu także możecie pokazać, po jakie książki waszym zdaniem warto sięgnąć podczas przymusowego pozostania w domu.

Przeczytaj wszystkie polecenia w ramach akcji #czytamwdomu #kupujeksiazki

[ec]


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 12.05.2020 09:17
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post