Najnowsze artykuły
- Artykuły„Psychoza”, „Lśnienie”, „Zagłada domu Usherów”, czyli różne oblicza motywu szaleństwa w literaturzeMarcin Waincetel17
- ArtykułyCzytamy w weekend – Światowy Dzień Zwierząt 2024LubimyCzytać327
- ArtykułyReese Witherspoon i Harlan Coben piszą wspólną powieść. Premiera thrillera już w przyszłym rokuKonrad Wrzesiński30
- Artykuły„Smok Diplodok” już w kinach, czyli komiksowi bohaterowie na wielkich ekranachLubimyCzytać5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Borys Sawinkow
4
6,8/10
Urodzony: 01.01.1879Zmarły: 01.01.1925
Borys Wiktorowicz Sawinkow (1879 - 1925),jeden z największych konspiratorów i terrorystów w dziejach. Posługiwał się na zmianę piórem i dynamitem. Człowiek o stalowych nerwach i fantastycznej intuicji. Członek i mózg Organizacji Bojowej Partii Socjalistów - Rewolucjonistów (tzw. eserów). Zorganizował kilkaset zamachów, w tym najsławniejsze: na ministra sprawa wewnętrznych Plehwego (1904) i Wielkiego Księcia Sergiusza Romanowa (1905). Wydany przez swego zwierzchnika w Organizacji Bojowej, słynnego prowokatora i agenta carskiej Ochrany - Jewno Azefa, uciekł z celi śmierci w Sewastopolu. Po Rewolucji Lutowej został wiceministrem w Rządzie Tymczasowym Kiereńskiego. Po rewolucji październikowej walczył z bolszewikami na froncie w armii Denikina i w podziemiu, a później także - obdarzony zaufaniem przez Piłsudskiego - organizował struktury Rosyjskiej Armii Ludowej i walczył w oddziałach Bułak - Bałachowicza w wojnie polsko - bolszewickiej 1920 r. Po wojnie zamieszkał w Warszawie, gdzie założył Ludowy Związek Obrony Ojczyzny i Wolności. W październiku 1921 wydalony z Polski. Osiadł na zachodzie, porzucił Biały ruch, szukał związków z podziemiem nacjonalistycznym w Rosji. Zwabiony podstępnie w 1924 r. do ZSRR zginął w więzieniu na Łubiance, prawdopodobnie wyrzucony z okna. Obcując całe życie ze śmiercią, pozostał człowiekiem czystych rąk. U Sawinkowa - rewolucjonisty poczucie honoru było najzupełniej oficerskie. Pozostawił, prócz prac historycznych i "Wspomnień Terrorysty", opublikowane pod pseudonimem "W. Ropszyn" powieści autobiograficzne - "Koń Blady", "To czego nie było" i "Koń Wrony".
6,8/10średnia ocena książek autora
21 przeczytało książki autora
45 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Literatura na Świecie nr 2/1991 (235): Sawinkow
Borys Sawinkow, Redakcja pisma Literatura na Świecie
0,0 z ocen
4 czytelników 0 opinii
1991
Najnowsze opinie o książkach autora
Wspomnienia terrorysty Borys Sawinkow
5,8
Częściowa autobiografia Borysa Sawinkowa, za czasów carskich członka organizacji bojowej Partii Socjalistów-Rewolucjonistów (w wyborach do Konstytuanty w 1918 roku najbardziej popieranego rosyjskiego ugrupowania – 40% głosów),zajmującego się organizacją zamachów na carskich dygnitarzy (z tej partii wywodziła się Fanny Kapłan, wykonawczyni zamachu na Lenina). Po przewrocie bolszewickim i rozprawie z Konstytuantą i tzw. Komuczem, Sawinkow stał się zaprzysięgłym wrogiem nowych władz, co go drogo kosztowało.
Ale we wspomnieniach koncentruje się na swoich „złotych” czasach, czyli zamachach na szczególnie znienawidzonych oficerów i urzędników imperialnych. Poznajemy kulisy wielu akcji, szczególnie udanych oraz szczegóły ich przygotowania (m.in. na Wiaczesława Plehwego, ministra spraw wewnętrznych). Nazywano ich terrorystami, ale Sawinkow wskazuje, że stosowana przez nich przemoc nie byłą ślepa. Nie zabijano (a przynajmniej starano się tego nie robić) zwykłych niewinnych ludzi, a jedynie konkretne osoby, związane z carskim aparatem represji. Oczywiście pojawia się wątek Jewno Azefa, szefa eserowskiej Organizacji Bojowej i … agenta Ochrany.
Cenna pozycja dla osób interesujących się tym okresem w historii Rosji, aczkolwiek literacko raczej przeciętna a poza tym wybielająca autora i jego współtowarzyszy.
Czwarty jeździec Apokalipsy Borys Sawinkow
7,0
Książka dobrze napisana, czyta się szybko, ciekawa. Tak że co do formy i treści super. Natomiast co do motywacji autora, no nie do końca chyba się mogę zgodzić z jego metodami, zwłaszcza że historia pokazała, że w zasadzie te metody pomogły bolszewikom dojść do władzy, a Eserowcy okazali się jednak w większej skali nieudolni. Dwa razy po rewolucji mogli odsunąc bolszewików, ale jakieś prywatne ambicje, czy brak zorganizowania zaprzepasciły szansę na demokrację w Rosji (o ile takie szansę instniały kiedykolwiek). Choć z drugiej strony są to takie moje gdybania:) Tak czy inaczej lektura świetna, a sam Sawinkow na pewno był postacią bardzo ciekawą.