Najnowsze artykuły
- ArtykułyZmiana biegu typowego życiaKsiążka_koc_kot0
- ArtykułyNagroda Bookera 2024: Rekordowa liczba kobiet na krótkiej liścieKonrad Wrzesiński10
- ArtykułySą osoby, którym dopiero zbrodnia przynosi ukojenie – Janne Aagaard o „Morderstwach nad Bałtykiem”Anna Sierant1
- ArtykułyPoznańskie święto kryminału. Nadchodzi Festiwal GrandaLubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Michaił Kriwicz
1
6,4/10
Pisze książki: fantasy, science fiction, czasopisma
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,4/10średnia ocena książek autora
68 przeczytało książki autora
40 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Miesięcznik Fantastyka, nr 84 (9/1989)
Cykl: Fantastyka (tom 84)
6,3 z 10 ocen
20 czytelników 1 opinia
1989
Najnowsze opinie o książkach autora
Galaktyka II. Radziecka fantastyka naukowa Wiktor Kołupajew
6,4
W pierwszej chwili myślałem, że kontynuacja ,,Galaktyki" jednak będzie się różnić od poprzedniczki. Kilka pierwszych opowiadań nie do końca pasowało do, rozgrywającego się głównie w laboratoriach i przestrzeni kosmicznej, schematu. Ba, kilka opowiadań (,,Bajka szkocka" W. Szczerbakowa, ,,Cyrograf" D. Bulenkina, ,,Kiosk z gazetami" W. Kołupajewa) ocierało się niemal o fantasy! Ogólny obraz jednak nie uległ zmianie. Nadal to zbiór złożony z bardzo pokaźnej liczby (22) opowiadań - w większości bardzo krótkich, niekiedy nawet bez mocniej zarysowanej fabuły. Ogólny ich poziom jest dosyć przeciętny - kilka opowiadań to powtarzająca się biografia wyimaginowanego geniusza lub historia wynalazku. To najsłabsza część tomu, gdyż w absolutnie nic się w nich nie dzieje. Trafiają się również opowiadania tak oryginalne, że trudno się w ogóle ,,połapać, o co w nich chodzi". Naprawdę ciekawych historii jest niestety niewiele. Należą do nich ,,Jezioro" Borysa Rudenki, ,,Nasiona zła" Michaiła Puchowa czy ,,Miasto i wilk" Dymitra Bilenkina. To naprawdę ciekawa, bardzo oryginalne historie. Kilka innym mogę uznać za nienajgorsze. Ale, czy warto dla nich przedzierać się przez cały zbiór? Szczerze wątpię.
Miesięcznik Fantastyka, nr 84 (9/1989) John Brunner
6,3
Tym razem to raczej przeciętny numer, co jednak nadal oznacza stosunkowo wysoki poziom prezentowanych tekstów.
Na czoło wysuwa się klimatyczny tekst Nource'a - to klasyczna eksploracyjna SF w przyzwoitym stylu, sprawiająca nadal, mimo niezgodności z aktualnym stanem nauki, sporą przyjemność przy czytaniu.
Poza kontynuacją "Mechanicznej pomarańczy" znajdzie się tutaj ta i inna miniatura. Czy to brytyjska (John Brunner),czy radziecka (Kriwicz/Olgin) - obydwie trzymają poziom, aczkolwiek nie należy oczekiwać jakichś odkrywczych osiągnięć gatunku.
Publicystyka numeru wypada raczej skromnie: Szkic o fantastyczności prozy Witkacego oraz podsumowanie ówczesnej wiedzy o lotach interstellarnych Nichollsa (bardzo dobry, jasno i konkretnie sformułowany artykuł, rozpoczęty już w poprzednim numerze). Do tego nieco recenzji i artykuł o owadach w filmie SF.
Całość okraszona tym razem nieco przesłodzonymi grafikami Michelagela Mianiego.