rozwiń zwiń

Najpierw książka, później film

LubimyCzytać LubimyCzytać
18.06.2019

Ekranizacje „Diuny” i jednej z późniejszych powieści Agathy Christie. Plany stworzenia całego uniwersum wokół „Opowieści z Narnii”. A na dokładkę film nawiązujący do Nowego Testamentu. O tym piszemy w dzisiejszym filmowo-książkowym przeglądzie.

Najpierw książka, później film

„Diuna”, Frank Herbert (wyd. Rebis)

Jak wiadomo, na 20 listopada 2020 roku zapowiedziana jest premiera ekranizacji „Diuny” Franka Herberta w reżyserii Denisa Villeneuve'a. W międzyczasie okazało się, że studio Warner Bros. planuje również stworzenie serialu na podstawie tejże powieści. Villeneuve będzie odpowiedzialny za reżyserię pilota, a także przypadnie mu w udziale funkcja producenta serii. Fabuła „Dune: The Sisterhood” będzie dotyczyć członkiń potężnego zakonu Bene Gesserit, który stanowił jedną z głównych sił w Imperium. Nad całością czuwać będzie syn Franka Herberta Brian, który jest kontynuatorem sagi o Diunie. Serial emitowany będzie na platformie video, którą Warner Media dopiero zamierza uruchomić.

„Nowy Testament”, praca zbiorowa (wyd. Edycja Świętego Pawła)

Dopiero co w Cannes swoją premierę miał film „A Hidden Life”, a już Terrence Malick zabiera się do pracy nad kolejnym dziełem. Reżyser, znany między innymi z nominowanej do Oscara adaptacji „Cienkiej czerwonej linii” Jamesa Jonesa, rozpoczął pracę nad nowym filmem. Projekt, który nosi tytuł „The Last Planet”, ma być inspirowany znanymi z „Nowego Testamentu” przypowieściami o nauczaniu i działalności Chrystusa. Podobno jednym z planów filmowych ekranizacji Ewangelii ma być znajdujący się na brzegu Morza Tyrreńskiego rezerwat przyrody Tor Caldara wraz z historycznym miastem Anzio.

„Opowieści z Narnii”, C.S. Lewis (wyd. Media Rodzina)

Jesienią 2018 roku Netflix zawarł porozumienie ze spadkobiercami C.S. Lewisa w sprawie stworzenia uniwersum Narnii, na wzór tego znanego z produkcji spod znaku Marvela czy „Star Treka”. Powoli zaczynamy poznawać pierwsze szczegóły tego gigantycznego projektu. Producentami całości, na którą składać się będą filmy i seriale, są Mark Gordon (m.in. „Szeregowiec Ryan”), syn pisarza Douglas Gresham oraz producent wchodzącego do kin w 2020 roku filmu „Opowieści z Narnii: Srebrne krzesło” Vincent Sieber. Architektem uniwersum został współscenarzysta nagrodzonej Oscarem pixarowej animacji „Coco” Matthew Aldrich.

„Szare śniegi Syberii", Ruta Sepetys (wyd. Nasza Księgarnia)

W sieci pojawił się nowy zwiastun opartego na książce „Szare śniegi Syberii” Ruty Sepetys thrillera, którego akcja dzieje się podczas drugiej wojny światowej. Film, który swoją premierę kinową miał w 2018 roku, od 15 lipca tego roku będzie dostępny na DVD. Reżyserem „Ashes in the Snow” jest Marius A. Markevicius, główną rolę młodej artystki Liny zagrała Ben Powley. W obsadzie znajdziemy ponadto Sophie Cookson („Tajemnice Joan”), Jamesa Cosmo („Braveheart”, „Gra o tron”) i Sama Hazeldine'a („Grimsby”, „Bodyguard Zawodowiec”).

„Tajemnica Bladego Konia”, Agatha Christie (Wydawnictwo Dolnośląskie)

Następna książka Agathy Christie doczeka się serialowej ekranizacji. Za adaptację „Tajemnicy Bladego Konia” odpowiedzialne będą BBC oraz Amazon Prime Video. Reżyserką serii została Leonora Lonsdale, a scenarzystką, która miała już okazję pracować przy książkach królowej kryminału, Sarah Phelps. Akcja jednej z późniejszych powieści Christie osnuta jest wokół pubu o nazwie Blady Koń, który pojawia się w kontekście tajemniczych zgonów. Nad pubem zaś mieszkają trzy staruszki uprawiające czarną magię. Samozwańczy detektyw Mark Easterbrook i jego przyjaciółka Ginger postanawiają rozwikłać zagadkę.


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Annonimowa 18.06.2019 10:57
Czytelnik

Czekam na "Opowieści z Narnii" i może obejrzę też "Diunę" (ale wcześniej będę musiała przeczytać wreszcie książkę).

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Monika 20.06.2019 01:06
Czytelnik

"Diunę" szczerze polecam, wszystkie sześć tomów. A ekranizację zobaczę, wizualnie na pewno będzie ciekawa, bo jest co pokazać i gdzie się animacją i efektami wykazać, o widowiskowość filmu jestem niemal spokojna. Może nawet pójdę do kina, może do IMAXa, bo zobaczyć czerwia w 3D... Może być ciekawie. Natomiast na sensowną i zgodną z książką fabułę raczej się nie nastawiam,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Annonimowa 20.06.2019 09:20
Czytelnik

Mnie pierwsze dwie części filmowych "Opowieści z Narnii" w miarę się podobały (chociaż książkom oczywiście do pięt nie dorastały), a trzecia była według mnie beznadziejna, ale liczę, że kolejne części będą już lepsze :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 18.06.2019 07:33
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post