Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę

Okładka książki Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę
Data 1. wydania:
2014-01-01
Zuzanna Buczek
Syria Aleppo chłopiec rodzina wojna

Piękna, cudowna, wspaniała książka, mimo że opowiada o wojnie.
Głównym narratorem jest Adam, młody chłopiec, który cierpi na łagodną postać zespołu Aspergera. Ma swoje dziwactwa, jest inny, jest też artystą- talent malarski odziedziczył po zmarłej matce.

Chwilami narracja przechodzi do Yasmine, starszej siostry Adama. Wybucha wojna, nagle z dnia na dzień przestaje być bezpiecznie, brakuje jedzenia, wody, prądu. Yasmine spotykają straszne rzeczy, jedyne, co trzyma ją przy życiu to myśl, że musi wrócić do Adama, że musi zaopiekować się rodziną, której jest spoiwem i trzyma ją w całości. Konflikt się zaostrza, Aleppo- rodzinne miasto bohaterów, zostaje zbombardowane. Yasmine i Adam tracą członków rodziny. Wyruszają w długą, pieszą wędrówkę do Damaszku.

W wojenne, pełne krwi i okrucieństwa obrazy, autorka zmyślnie i pięknie wplotła miłość rodziny, walkę o przetrwanie i sztukę tworzoną przez uzdolnionego chłopca. Jestem oczarowana i na pewno długo nie zapomnę tej powieści.

Piękna, cudowna, wspaniała książka, mimo że opowiada o wojnie.

Bardzo smutna ale warta przeczytania.

Bardzo smutna ale warta przeczytania.

Nasiąknięta emocjami książka, przedstawiająca oczami nastoletniego chłopca, historię życia we współczesnej Syrii owładniętej wojną.

Nastoletni Adam boryka się z własnym rozwojem, który nie daje mu normalnie funkcjonować wśród rówieśników. Wyśmiewany i szkalowany ucieka we własny świat, przesycony różnorodnymi barwami, a wybuchające w jego głowie emocje przekłada na płótno, ukazując wszystkim swój nietuzinkowy talent malarski. Gdy wybucha wojna, chłopiec jest zagubiony. Z kolorowego świata trafia w otchłań zimnych i ponurych barw, nie mogąc zrozumieć panującego porządku. Odtąd jego życie staje się jednym wielkim rozczarowaniem, a każdy dzień walką o przetrwanie.

Rewelacyjna, niesamowita, poruszająca, wzruszająca, wstrząsająca.
Każdy z nas słyszał o wojnie w Syrii, ale czy wiemy o co chodzi w tym konflikcie i co tak naprawdę przeżywają zwykli ludzie w Aleppo?
Ten świat jest dla nas odległy, niezrozumiały, czasami wrogi. Nie rozumiemy go, a brak zrozumienia prowadzi do lęku, obaw i nieuzasadnionej agresji.
Tak zachowujemy się często w stosunku do emigrantów z Syrii, dlatego koniecznie powinniśmy przeczytać tą książkę.
Opis wojny w Syrii z perspektywy 14-letniego chłopca z zespołem Aspergera, którego pasją jest malowanie obrazów daje nam możliwość poznania , doświadczenia i zobaczenia tego świata.
Nie jestem w stanie Wam nawet przedstawić konkretnych opisów, bo to jest tak porażające, do bólu prawdziwe, sugestywne, że czytelnik sam musi tego doświadczyć.
Czytanie tej powieści jest jednocześnie przyjemnością i bezgranicznym bólem.
Pięknie napisana, wstrząsająca. Koniecznie trzeba ją przeczytać.

Rewelacyjna, niesamowita, poruszająca, wzruszająca, wstrząsająca.
Tak zachowujemy się często...

więcej Pokaż mimo to video - opinia

Jedna z najpiękniejszych i jednocześnie najsmutniejszych książek, jakie przeczytałam.
Czternastoletni chłopiec z symptomami zespołu Aspergera i synestezją zostaje brutalnie wciągnięty w świat wojny. Nie rozumie, co się dzieje; dzięki odpowiedniej narracji możemy dokładnie widzieć świat wrażliwymi oczami chłopca, odczuwać jego smutek, strach, gniew, zdziwienie, a także krótkie chwile radości.
Książka pokazuje, jak otaczająca wojna powoli, stopniowo odziera z człowieczeństwa. Wiele scen dosłownie złamało mi serce, zwłaszcza te, gdzie chłopiec wyjadał jedzenie ze śmietnika, lub gdy odstrzelono mu palce, a on nie rozumiał, dlaczego nie chcą się złożyć z powrotem.
Pięknie jest przedstawiona postać siostry Adama, pokazana jej siła i starania, by zapewnić bezpieczeństwo rodzinie, to, jak kocha brata nad życie; myśl o nim przywraca jej odwagę nawet w najtrudniejszych momentach.
Dawno żadna książka nie zrobiła na mnie takiego wrażenia. Bardzo, bardzo polecam.

Ta książka boli, ta książka przeraża, ta książka zachwyca. A w niej dwa niespenetrowane przeze mnie tematy. Każdy z nich pojedynczo byłby w stanie zawładnąć emocjami czytelnika, a to połączenie - to prawdziwa petarda!!!

Temat pierwszy to wojna we współczesnym świecie, która toczy się teraz, wcale nie tak daleko od Europy. Czasem docierają do nas echa tej wojny, ale kto by się tym na codzień przejmował. Wracamy do niej myślą, gdy czasem dochodzą do nas jakieś dziennikarskie newsy, gdy emitowany jest koncert charytatywny lub gdy fala uchodźców z Syrii szturmuje bramy Europy. Nie przywiązujemy zbyt wielkiej wagi do czegoś co nas osobiście nie dotyka „tu i teraz”. A tam, w Aleppo szara wojenna, przerażająca codzienność. Strach, głód, brak wody, dachu nad głową, utrata bliskich, wszechobecne cierpienie.

Drugi temat to ludzie cierpiący na zespół Aspergera. Niby coś tam wiem, ale nie o tym, co dzieje się w głowie chorego, co mu w duszy gra, jak postrzega rzeczywistość, jakie emocje i lęki w nim ożywają. I wojna, i choroba psychiczna to wielkie nieszczęścia. A tu, w książce następuje kumulacja tych nieszczęść. 14-letni Adam inaczej postrzegający świat, zmagający się z chorobą Aspergera, potrzebujący ładu i spokoju - w czasie okrutnej, wyniszczającej wojny. Chłopiec doświadcza również dodatkowego zaburzenia - synestezji, czyli widzi otoczenie i emocjie za pośrednictwem kolorów . Jest malarsko utalentowany, a malowanie to jego pasja, to co widzi i czuje przelewa na papier. Maluje od zawsze, początkowo kolorowo i magicznie. Potem, gdy wskutek wojny kolory uciekają mu z głowy - dokumentuje wojenną rzeczywistość i swoje odczucia w szarościach, czerniach i krzyczącej czerwieni. Smutne to bardzo, ale świetnie opisane i wykorzystane przez autorkę w kompozycji powieści.

Książkę czyta się łatwo, choć temat megaciężki. Jest straszna i piękna. Złamała serce mnie i wszystkim znajomym, którym ją poleciłam. Jestem zaskoczona, że tak niewiele osób zadeklarowało w LC, że ją przeczytało lub chce przeczytać. JEST TEGO WARTA!

Pełna bólu i rozpaczy historia o wojnie.
Niesamowicie działała na wyobraźnię, poprzez przedstawienie wszystkiego w wielu kolorach przez głównego bohatera.
Jest to z pewnością pierwsza książka o wojnie przedstawiona "kolorami" - taka, którą czytałam.
Mimo szczegółowych opisów i tak nie jestem w stanie wyobrazić sobie jak okropna musi być wojna, tym bardziej obserwowana i przeżywana przez dziecko.

Pełna bólu i rozpaczy historia o wojnie.

Moje serce podczas czytania tego zostało złamane z miliard razy... Chciałam jeszcze napisać, że nie pamiętam kiedy ostatnio czytałam coś tak okropnie smutnego i chwytającego za serce, ale nie wiem czego innego mogłam się spodziewać po wojnie opowiedzianej oczami dziecka...

Czemu tak mało ludzi przeczytało tę ksiażkę. To jedna z lepszych i najbardziej poruszjacych powieści, jakie przeczytałam. Bardzo zachęcam do przeczytania i zachęcenia innych czytelników.

Wzruszająca opowieść o tym, że mimo tego jak świat idzie do przodu nadal istnieje ona- wojna. Wojna, która zabiera nam wszystko. Opowieść chłopca z Syrii, kraju, który nadal jest pogrążony w wojnie to naprawdę tzw. wyciskacz łez. Piękna, ale zarazem smutna opowieść.