Popularne wyszukiwania
Polecamy
Nemezjanus

Znany jako: Marcus Aurelius Olimpius...Znany jako: Marcus Aurelius Olimpius Nemesianus
2
6,0/10
Pisze książki: językoznawstwo, nauka o literaturze, poezja
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,0/10średnia ocena książek autora
4 przeczytało książki autora
5 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2019
Nemezjan w kręgu antycznej tradycji łowieckiej
Nemezjanus, Anna Kucz
6,0 z 1 ocen
2 czytelników 1 opinia
2019
Najnowsze opinie o książkach autora
Sielanka rzymska Wergiliusz 
6,0

Zbiór zachowanych do czasów współczesnych starożytnych sielanek rzymskich. Tomik zawiera 23 utwory w tłumaczeniu Jana Sękowskiego. W wyborze znajdziemy m. in. utwory Wergiliusza, jednego z najwybitniejszych poetów starożytności.
Sielanki przenoszą nas w świat pasterskich opowieści, w których mieszają się tematy mitologiczne, perypetie miłosne i uwielbienie dla prostoty bukolicznego życia. Jest to także okazja dla autorów tychże utworów do - mniej lub bardziej jawnego - przypodobania się możnym ówczesnego świata. Co prawda cesarz Neron daleki był od sielankowości, co jednak nie przeszkodziło Kalpurniuszowi sławić go w swoich utworach. Panegiryczny charakter tych utworów był z pewnością jednym z głównych motywów ich powstania.
Współczesny czytelnik sielanek, poza nielicznym gronem fachowców i miłośników starożytności, na pewno sporo traci z ich głębszego sensu ze względu na nieznajomość ówczesnego znaczenia niektórych zwrotów poetyckich oraz zawoalowanych aluzji do konkretnych wydarzeń. Dobrze zatem, że autor zamieścił na końcu tomiku system przypisów, który pozwala lepiej zrozumieć głębie stosowanych przez starożytnych autorów określeń. Współczesnym Wergiliuszowi jego sielanki na pewno mówiły znacznie więcej niż nam. Mimo to przyjemnie było na chwilę zanurzyć się w rymowany świat pasterzy i ich trzód, idyllicznej przyrody oraz rozbrzmiewających wśród ognisk i szałasów pieśni.
Nemezjan w kręgu antycznej tradycji łowieckiej Nemezjanus 
6,0

Zwięzłe omówienie krótkiego dziełka Nemesianusa o polowaniu. Przyznam, że nie jest to najwybitniejszy utwór poetycki starożytności, w ogóle zaś sam pomysł opisywania metod chowu psów i koni oraz ekwipunku łowieckiego w metrum heroicznym może się dziś wydawać co najmniej ekstrawagancki, ale "Cynegetica" są poematem, który wciąż stawia przed badaczami sporo pytań. Nie jest też wcale łatwy. Dlatego dobrze, że takie opracowanie się pojawiło i że istnieje nadzieja na dalsze publikacje poświęcone takim poetae Latini minores, jak Nemesianus czy Grattius.
P.S.
Za to, co Nemesianus zaleca robić ze szczeniętami, poszłoby się dzisiaj siedzieć jak nic!