Najnowsze artykuły
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Maria Turlejska

Znana jako: Łukasz Socha
6
4,9/10
Pisze książki: powieść historyczna, historia
Urodzona: 23.08.1918Zmarła: 16.07.2004
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
4,9/10średnia ocena książek autora
11 przeczytało książki autora
7 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Te pokolenia żałobami czarne... skazani na śmierć i ich sędziowie
Maria Turlejska
6,3 z 4 ocen
11 czytelników 1 opinia
1990
W walce ze zbrojnym podziemiem 1945-1947
Stanisław Janicki, Maria Turlejska
6,0 z 1 ocen
1 czytelnik 0 opinii
1972
Prawdy i fikcje: Wrzesień 1939 - grudzień 1941
Maria Turlejska
3,0 z 2 ocen
2 czytelników 2 opinie
1966
Rok przed klęską: (1 września 1938 - 1 września 1939)
Maria Turlejska
6,0 z 1 ocen
2 czytelników 1 opinia
1965
Najnowsze opinie o książkach autora
Rok przed klęską: (1 września 1938 - 1 września 1939) Maria Turlejska 
6,0

Do książki Marii Turlejskiej podchodziłem z pewną nieufnością, bo bałem się, że książka mająca pierwsze wydanie pod koniec lat pięćdziesiątych będzie jednym wielkim zbiorem propagandy. I do pewnego stopnia moje obawy były uzasadnione: już na początku znajduje się nawiązanie do protestów z lat 1936-1937 z bardzo mocnym podkreśleniem kluczowej i pozytywnej roli KPP w tych działaniach. Na szczęście dla czytelników tej książki "w połowie 1938 r. [KPP] została niesłusznie rozwiązana przez Międzynarodówkę Komunistyczną" co może było i niesłuszne ale za to książce wyszło na dobre. Tylko w kilku miejscach trafiają się potem doklejone ni z gruszki ni z pietruszki wstawki o charakterze propagandowym ale łatwe do wyłapania właśnie przez to, że kompletnie nie pasujące do poważnej pracy historycznej. Warto przeczytać "Przedmowę do II wydania", w której autorka w zawoalowany sposób wyjaśnia, że "starała się uwzględnić różne postulaty wysunięte pod jej adresem przez recenzentów i krytyków".
Pominąwszy te wstawki to - ku mojemu pozytywnemu zaskoczeniu - książka utrzymuje wysoki poziom. Wszystko co powinno się tam znaleźć to się tam znajduje. Bibliografia jest bardzo szeroka i bogata. W zasadzie wytknąć można tylko jedną rzecz czyli tendencję (a może konieczność) do tłumaczenia wszelkich kroków dyplomatycznych ZSRR wyłącznie dobrymi intencjami. Jak tam z tymi intencjami było to sprawa mocno dyskusyjna, ale mimo to wszystkie kluczowe fakty są podane, choć niektóre dziś pewnie byłyby bardziej przeanalizowane, jak na przykład ten zbieg okoliczności, że Niemcy zdecydowali się na inicjatywę negocjacyjną kilka dni po odwołaniu Litwinowa i powołaniu Mołotowa. Ale nie oczekiwałem tego, że w tej książce działania ZSRR będą krytykowane więc się nie zawiodłem.
A poza tym jest to naprawdę rzetelna analiza działań dyplomatycznych większości krajów europejskich w ciągu tego ostatniego roku od Monachium do 1 września 1939 i dlatego tej książki na makulaturę oddawać nie wolno! Jest dość obszerna ale czyta się całkiem nieźle.
PS. Zupełnie obok zastanowiły mnie, używane także i dziś w celach "mobilizacyjnych", szerokie dyskusje z jakimiś niszowymi wydawnictwami zachodnimi i wyciąganie szerokich konkluzji na podstawie ich publikacji. Propaganda nie zmienia się pomimo pozornych zmian ustrojów.
Spór o Polskę. Szkice historyczne Maria Turlejska 
3,0

Ciekawe doświadczenie czytać książkę historyczną, ukazującą wojenne losy Polski w krzywym, komunistycznym zwierciadle.
Autorka opisuje dość ciekawe fakty działalności zbrojnej i politycznej w latach okupacji i odradzania się państwa Polskiego niestety w sposób przekłamany, eksponując pewne fakty, a przemilczając inne.
Pozycja tylko dla osób znających dobrze historię tamtych lat i potrafiących czytać z dystansem do tez zawartych w książce.
Na szczególną uwagę zasługuje dosyć ciekawy rozdział o wojennych planach konfederacji/federacji polsko-czeskiej.