Najnowsze artykuły
- ArtykułyNie uwierzysz, kto to napisał. Nietypowe książki znanych pisarzyBartek Czartoryski8
- ArtykułyLicho nadal nie śpi, czyli książki z motywami słowiańskimiSonia Miniewicz42
- ArtykułyAkcja recenzencka! Wygraj egzemplarz książki „Dziewczyna o mocnym głosie“LubimyCzytać1
- ArtykułyCzytamy w weekend. 6 września 2024LubimyCzytać341
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Donald Kalsched
2
8,8/10
Pisze książki: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
8,8/10średnia ocena książek autora
28 przeczytało książki autora
152 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Wewnętrzny świat traumy. Archetypowe obrony jaźni
Donald Kalsched
8,5 z 12 ocen
111 czytelników 3 opinie
2015
Najnowsze opinie o książkach autora
Wewnętrzny świat traumy. Archetypowe obrony jaźni Donald Kalsched
8,5
Zapraszam do lektury całości na blog Czepiam się książek
http://czepiamsieksiazek.pl/?p=1166
„Jest to książka o wewnętrznym świecie traumy poznanym poprzez sny, fantazje i interpersonalne zmagania pacjentów zaangażowanych w proces psychoanalityczny” – pisze Donald Kalsched o tej, jednej z jego wielu, publikacji na temat traumy. Według autora dziś już mało kto słucha snów, a to błąd, bo mogą być cennym – a czasem jedynym – źródłem informacji o wypartych wspomnieniach i traumatycznych doświadczeniach. Ich wysłuchanie i zinterpretowanie to zadanie psychologii głębi.
[...]
W swoich badaniach i pracy z pacjentami Kalsched eksploatuje tezę Junga na temat archetypów jaźni. Zakłada, że ludzki umysł, psychika ma archetypowe podstawy, psychopatologia jest zatem uniwersalna, wspólna dla całej ludzkości.
[...]
Wewnętrzny świat traumy to studium przypadków osób dotkniętych wczesną traumą poparte komentarzami klinicznymi i teoretycznymi. Autor zamieścił w publikacji krytyczny przegląd dwudziestowiecznych teorii dotyczacych traumy, żałoby i obron Jaźni. Jeden z rozdziałów poświęcił bardziej doniosłym odkryciom i teoriom (znajdziemy tu nazwiska badaczy takich jak: Winnicott, Stein, Fordham, Odier, Hillman, Kristeva) i, co ciekawe, możemy dostrzec, że naukowcy ci tworzyli odmienne systemy i terminologie, ale pod różnymi nazwami kryją się te same pojęcia, analogiczne mechanizmy, ukazując, że, mimo różnorodności teorii, współczesna myśl psychologiczna jest dość spójna.
To kompendium wiedzy o traumie osadzone jest również w kontekstach mitologicznym, teologicznym, artystycznym. Autor, podobnie jak wielu badaczy przed nim nie stroni od odwołań do literatury – u Kalscheda są to analizy baśni braci Grimm – jako źródła wiedzy o złożoności psychiki i archetypach Jaźni.
[...]
Trauma i dusza Donald Kalsched
9,2
To dobra pozycja poruszająca temat traumy relacyjnej z perspektywy psychoanalitycznej. Znajdziecie w niej mnóstwo metafor, pracę ze snami, opisy procesów psychoterapii i co cenne, nie wyłąćznie z perspektywy tej "strasznej psychopatologii" pacjenta, którą teraz autor powie jak "naprawić" ale z perspektywy relacji terapeutycznej i jej ważności, wartości, upodmiotowienia nieodzownego w leczeniu zranień traumatycznych. Donald Kalsched dzieli się także własnymi rozterkami, wątpliwościami, nadziejami towarzysz