Najnowsze artykuły
Popularne wyszukiwania
Polecamy
David M. Crowe

1
7,6/10
Pisze książki: reportaż
Urodzony: 20.09.1943
Jest honorowym przewodniczącym Association for the Study of Nationalities na Columbia University, członkiem Komitetu ds. Edukacji Amerykańskiego Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie oraz pisarzem. Współpracuje z Centrum Slawistyki, Euroazjatyckim i Wschodnioeuropejskim na University of North Carolina, wykłada na Elon University.
7,6/10średnia ocena książek autora
24 przeczytało książki autora
133 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Oskar Schindler. Prawdziwa historia David M. Crowe 
7,6

Oskar Schindler- to nazwisko, zna chyba każdy.Pewnie każdy, oglądał, bądź słyszał o filmie Stevena Spielberga"Lista Schindlera".Opowiada on właśnie o tym człowieku.
"Oskar Schindler. Prawdziwa historia"- zajmuje się właśnie tą kontrowersyjną postacią.
Przedsiębiorca, który, po przejęciu Małopolskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych, zatrudnił w niej około 1200 żydów i tym samym uratował ich od zagłady w obozach koncentracyjnych.
Początkowo, zapewne powodowany chęcią zysku, później jednak, łapówkami i zawarciem umowy z komendantem obozu Amonem Göthem wymusił przeniesienie więźniów, do podobozu, znajdującego się niedaleko fabryki, gdzie byli mniej narażeni na straszliwe warunki, jakie mieli pozostali żydzi.Gdy naziści likwidowali obozy, zdołał ponad 1200 osób przenieść na teren, działającego w Rzeszy obozu, skąd zostali wyzwoleni w 1945 roku.
Po wojnie wyemigrował do Argentyny, gdzie szereg nietrafionych interesów doprowadził do jego bankructwa.W tym czasie, dołożył wszelkich starań, aby jego działania wojenne zdobyły uznanie w oczach świata.Odbywał liczne podróże do Izraela, gdzie spotykał się z osobami, które, dzięki jego wysiłkom przetrwały piekło obozu.
Pod koniec życia popadł w depresję i coraz częściej szukał wsparcia u"swoich" żydów, było to wsparcie również finansowe.
Odznaczony w 1993 roku medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Gdy pytano, dlaczego podczas Holocaustu, robił, to co robił odpowiedział"O czym tu mówić? To są moi przyjaciele; zrobiłbym to dla nich jeszcze raz, gdyby była taka potrzeba, bo nienawidzę okrucieństwa i nietolerancji”