Najnowsze artykuły
- Artykuły„Niektórzy chcą postępować właściwie, a inni nie” – rozmowa z autorką powieści „Prawda czy wyzwanie”BarbaraDorosz1
- ArtykułyUwaga, konkurs! Do wygrania książki „Śnieżka musi umrzeć“ Nele NeuhausLubimyCzytać10
- ArtykułyKonkurs: Wygraj bilety na film „Rzeczy niezbędne” z Katarzyną Warnke i Dagmarą DomińczykLubimyCzytać5
- ArtykułyZgarnij egzemplarz „Masek” Melki Kowal (S0ymel) – akcja recenzenckaLubimyCzytać2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Ryszard Kołodziejczyk
9
6,7/10
Najpopularniejsza książka
Europa i świat w epoce restauracji, romantyzmu i rewolucji 1815-1849. Tom 1
6,2 z 10 ocen
28 czytelników 1 opinia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,7/10średnia ocena książek autora
28 przeczytało książki autora
46 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Europa i świat w epoce restauracji, romantyzmu i rewolucji 1815-1849. Tom 1
6,2 z 10 ocen
28 czytelników 1 opinia
1991
Jan Bloch (1836-1902): Szkic do portretu "króla polskich kolei"
Ryszard Kołodziejczyk
0,0 z ocen
2 czytelników 0 opinii
1983
Burżuazja polska w XIX i XX wieku: szkice historyczne
Ryszard Kołodziejczyk
8,0 z 2 ocen
14 czytelników 0 opinii
1979
Piotr Steinkeller - kupiec i przemysłowiec 1799-18
Ryszard Kołodziejczyk
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
1963
Bohaterowie nieromantyczni: O pionierach kapitalizmu w Królestwie Polskim
Ryszard Kołodziejczyk
6,0 z 1 ocen
2 czytelników 0 opinii
1962
Najnowsze opinie o książkach autora
Bohaterowie nieromantyczni: O pionierach kapitalizmu w Królestwie Polskim Ryszard Kołodziejczyk
6,0
Najsłabsza pozycja z serii „Biblioteka Wiedzy Historycznej” z jaką miałem do czynienia. A szkoda, bo temat sam w sobie warty jest przybliżenia szerszemu gronu zainteresowanych historią Polski pod zaborami. Bohaterowie „nieromantyczni” są u nas prawie nieznani, wszak karmi się obywatela martyrologią „romantycznych” powstań i czynów „za naszą i waszą wolność”. Tacy ludzie jak książę Ksawery Drucki-Lubecki są ledwo wspominani, a co tu dużo mówić o pomniejszych „pionierach kapitalizmu”, takich jak np. Piotr Steinkeller, jeden z bohaterów książki Ryszarda Kołodziejczyka. Mam wrażenie, że gdyby nie pozytywizm jako jedna z epok literatury omawianych na lekcjach języka polskiego, to co niektórzy chętnie pominęliby w ogóle okres mało „romantyczny” w naszych dziejach (tak jak to się robi choćby z Powstaniem Warszawskim i resztą okresu wojny i okupacji; o tym pierwszym trąbi co roku bogoojczyźniana część sceny politycznej, na siłę wciskając kult „heroicznego” czynu, nic nie wspomniawszy o okresie 1939-1943 i tytanicznej robocie Polskiego Państwa Podziemnego). Bo to co wymaga ciężkiej, żmudnej i nie od razu przynoszącej efekty pracy, nie jest zbyt pociągające. A przecież ci, co tak „romantycznie” podnosili szablę na zaborcę/okupanta musieli na czymś bazować. Bez tych, od których zależał rozwój gospodarczych podstaw narodu, niewiele by zdziałali. Do takich należeli bohaterowie „nieromantyczni”: wspomniany już Piotr Steinkeller, bracia Łubieńscy, Józef Lubowidzki oraz wszyscy, za których sprawą można było uruchomić kolej żelazną na ziemiach polskich.
Książka poświęcona prekursorom kapitalizmu w pierwszej połowie XIX wieku była na pewno potrzebna. Niestety Ryszard Kołodziejczyk co najwyżej „liznął” temat. Pierwszy rozdział, stanowiący tło społeczno-gospodarcze dla pozostałych, jest nieproporcjonalnie obszerny w porównaniu z nimi. Z kolei rozdziały „merytoryczne” naświetlają w bardzo skrócony sposób sylwetki i dokonania ich bohaterów. Mogło być dobrze, a jest bardzo skrótowo i to pozostawia niedosyt. Mimo wszystko warto sięgnąć po dzieło o ludziach, których pomników nie spotkamy w naszych miastach, a którzy mieli swój niemały wpływ na losy społeczeństwa polskiego pod zaborami. Może ona być przyczynkiem do dalszych, bardziej pogłębionych studiów w tymże przedmiocie.
Europa i świat w epoce restauracji, romantyzmu i rewolucji 1815-1849. Tom 1 Andrzej Zahorski
6,2
Autorzy pierwszego tomu "Europy i świata w epoce restauracji, romantyzmu i rewolucji 1815-1849" skupili się w nim przede wszystkim na opisie sytuacji w konkretnych państwach (niezbyt precyzyjnie uznam tu za państwa także Niemcy i Włochy) od kongresu wiedeńskiego do Wiosny Ludów. Poza dwoma pierwszym artykułami poświęconymi samemu kongresowi oraz przemianom gospodarczo-społecznym, kolejne rozdziały stanowią skrótowe ujęcie dziejów państw europejskich w epoce powiedeńskiej. Zgodnie z tytułem bardzo istotne miejsce zajmują problemy różnego rodzaju rewolucji, spisków i prób obalenia starego ładu. Jednocześnie Autorzy dużo miejsca poświęcają powolnym przemianom społeczno-politycznym, stopniowej liberalizacji reaktywowanych po 1815 roku absolutyzmów. Z pewnością artykuły poświęcone konkretnym państwom przydadzą się osobom zainteresowanym choćby dziejami Francji, czy Hiszpanii (są to artykuły dobrze napisane pod względem merytorycznym, ale zarazem przystępne). Dla mnie osobiście zabrakło podjęcia jakichś innych tematów, choćby z dziedziny historii kultury. Omawiany tom "Konfrontacji Historycznych" z pewnością jest dobrym, uszczegóławiającym uzupełnieniem podręczników dziejów powszechnych XIX wieku.
Tomasz Babnis