Najważniejsze książki Baracka Obamy

LubimyCzytać
17.01.2017

W najbliższy czwartek, 19 stycznia, Barack Obama przestanie być prezydentem Stanów Zjednoczonych – dzień później Donald Trump zostanie zaprzysiężony. Obama żegnając się ze stanowiskiem przygotował listę książek, które pomogły mu w ciągu tych ośmiu lat sprawowania urzędu.

W miniony piątek ustępujący prezydent Barack Obama opowiedział w trakcie spotkania w Gabinecie Owalnym jak ważne były dla niego niektóre książki, które przeczytał w trakcie swoich kadencji. Obama powiedział, że literatura pozwoliła mu uciec od tego, co sam miał w głowie oraz dała mu szansę, aby lepiej wyobrazić sobie, jak żyją inni ludzie. Przyznał także, że zależy mu, aby częściej rozmawiać o książkach w przestrzeni publicznej. Ustępujący prezydent podkreślił również, że w obecnych czasach, gdy świat zmaga się z globalizacją, imigracją i postępem technologicznym, nie da się zaprzeczyć roli literatury, która przede wszystkim łączy i angażuje – zamiast dzielić i marginalizować.

Jakie książki wymienił w pierwszej kolejności?

The Underground Railroad - Colson Whitehead – polska premiera jesienią 2017 roku, nakładem wydawnictwa Albatros

Powieść wyróżniona tytułem National Book Award 2016. To ostatnia książka, jaką Barack Obama przeczytał sprawując urząd.

Tytułowa 'kolej podziemna' to określenie stworzonej przez abolicjonistów sieci przerzutowej zbiegłych czarnych niewolników z południowych stanów Ameryki głównie na północ do Kanady, a także do Meksyku. Na ten skomplikowany system ucieczkowy składały się drogi, tunele, szlaki, bezpieczne kryjówki, przewodnicy, organizacje i społeczności. Nazewnictwo kolejowe tworzyło tajny kod, jakim posługiwali się uciekinierzy i abolicjoniści. Do sekretnego języka dochodził też system tajnych znaków graficznych.

Whitehead odsłania przed czytelnikami tajniki systemu przerzutowo ratunkowego dla zbiegłych niewolników, odtwarzając precyzyjnie misterną konstrukcję systemu i przerzutowe szlaki. Niezwykle wiarygodnie oddaje tez opresję niewolniczego życia, codzienny znój, strach, pragnienie wydostania się na wolność.

Problem trzech ciał – Cixin Liu – polska premiera 14 marca 2017 roku, nakładem DW Rebis

Powieść wyróżniona Nagrodą Hugo za najlepszą powieść w 2014.

„Problem trzech ciał” to powieść, która miała być ucieczką od rzeczywistości dla Baracka Obamy, ale nawet ona okazała się mieć na niego duży wpływ, bo nadała odpowiednią perspektywę jego zmaganiom z Kongresem – nie musiał się nimi przejmować, wszak kosmici mieli najechać na Ziemię!

Podczas rewolucji kulturalnej w Chinach tajna baza wojskowa Czerwony Brzeg wysyła sygnały w kosmos w poszukiwaniu inteligentnego życia pozaziemskiego. Do prac zostaje włączona Ye Wenjie, córka wybitnego fizyka zamordowanego przez czerwonogwardzistów, i dzięki niej badacze w końcu nawiązują kontakt z obcą cywilizacją stojącą u progu zagłady.
W XXI wieku naukowiec Wang Miao zostaje członkiem komisji badającej przyczyny serii samobójstw czołowych fizyków. W wyniku prywatnego dochodzenia natyka się na tajemniczą grę wirtualną o nazwie Trzy ciała, której celem jest uratowanie mieszkańców planety zagrożonej oddziaływaniem grawitacyjnym trzech słońc. Niebawem odkrywa, że świat tej gry wcale nie jest fikcją...

Zakręt rzeki – V.S. Naipaul (Noir sur Balnc, 2002)

To książka, z którą Obama się nie zgadza i o której mówi: powieść zaczyna się słowami: „Już taki jest świat; dla ludzi, którzy są niczym, dla ludzi, którzy pozwalają na to, by stać się niczym, nie ma w nim miejsca.” I zawsze przypominam sobie to zdanie, kiedy myślę o polityce zagranicznej, i opieram się, walczę z tym cynicznym, realistycznym sposobem postrzegania świata. Ale mimo wszystko, przychodzi czasami taki moment, kiedy dociera do mnie, że to może być jednak prawda.

„Zakręt rzeki” to piękna i przejmująca opowieść o życiu młodego Hindusa, którego los rzucił do postkolonialnego państwa w Afryce Środkowej na skutek burzliwych przemian zachodzących w Trzecim Świecie po drugiej wojnie światowej. Bohater książki, Salim, którego przodkowie u schyłku XIX wieku przybyli z Indii na wschodnie wybrzeże Afryki, wyrusza z synem dawnej niewolnicy swej rodziny do serca czarnego kontynentu i zostaje kupcem w mieście zbudowanym przez europejskich kolonizatorów w zakolu wielkiej rzeki, gdzie istniała niegdyś osada arabska, gdzie jednak teraz nie było już ani Arabów, ani Europejczyków. Tam poszukuje tożsamości pośród rdzennych Afrykanów, którzy również żyją zagubieni w ruinach kolonialnych imperiów, rozdarci między nęcącą, acz groźną wizją nowoczesnego świata a przywiązaniem do własnej przeszłości i tradycji. Autor ze znawstwem odmalowuje barwną obyczajowość niepodległego państwa Czarnej Afryki z jego waśniami plemiennymi, slumsami, skorumpowanymi urzędnikami i niewydolną władzą centralną. V.S. Naipaul jest laureatem Literackiej Nagrody Nobla 2001.

Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym - Daniel Kahneman (Media Rodzina, 2012)

Czy ludzie są świadomymi i autonomicznymi autorami własnych wyborów i osądów?
Czy mogą ufać własnemu myśleniu, zwłaszcza temu szybkiemu – intuicyjnemu i emocjonalnemu? Rozważniej jest na pewno zdać się na myślenie wolne, analityczne. A mimo to trudno uniknąć pułapek myślenia. Przytrafia się to nawet ekonomistom i nie sprzyja podejmowaniu trafnych decyzji…
W tej odkrywczej książce Daniel Kahneman, psycholog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, rozważa te zagadnienia i daje istotny wgląd w mechanizmy ludzkiego myślenia.

Jest to książka przełomowa. Kahneman objaśnia nam działanie umysłu i opisuje, jak o naszym myśleniu wspólnie decydują dwa systemy: System 1 – szybki, intuicyjny i emocjonalny oraz System 2 – wolniejszy, działający w sposób bardziej przemyślany i logiczny. Kahneman odkrywa przed nami niezwykłe możliwości – ale też błędy i usterki – szybkiego myślenia, wskazując wszechogarniający wpływ intuicyjnych wrażeń na nasze myśli i zachowania.

Szóste wymieranie – Elizabeth Kolbert (W.A.B., 2016)

Opowieść o przeszłości i przyszłości Ziemi oraz ważna przestroga dla ludzkości. Bestseller „New York Timesa”, uhonorowany Nagrodą Pulitzera w dziedzinie nauki.
W historii naszego globu odnotowujemy pięć wielkich wyginięć gatunków, które spowodowały drastyczny spadek bioróżnorodności na Ziemi. Naukowcy na całym świecie obserwują obecnie szóste wymieranie – prawdopodobnie największą katastrofę od czasu uderzenia w Ziemię asteroidy, które spowodowało wyginięcie dinozaurów. Tym razem jednak przyczyna jest o wiele bardziej prozaiczna, a zarazem o wiele bardziej groźna – człowiek.
Działalność ludzka powoduje nieodwracalne zmiany klimatyczne, i to właśnie człowiek może powstrzymać błędne koło nieracjonalnej gospodarki zasobami naturalnymi i dewastacji środowiska. Elizabeth Kolbert z ogromną erudycją i nie bez poczucia humoru opisuje wymarłe na przestrzeni tysiącleci gatunki, przedstawia rozwój nauki i koncepcji ewolucji, rozmawia z wpływowymi naukowcami. Drąży temat z ogromną determinacją, mając świadomość, że problem, przez lata spychany na margines, już zbiera pierwsze żniwo, zaburzając delikatną równowagę biologiczną.

Powieści Marilynne Robinson

Te książki pozwoliły Barackowi Obamie znaleźć emocjonalną więź z mieszkańcami małych miast, z ich etosem ciężkiej pracy i ich pokorą. Przypominały mu zarówno o mieszkańcach stanu Iowa, których poznał w trakcie kampanii w 2008 roku, oraz o jego dziadkach pochodzących ze środkowego zachodu.

Barack Obama wymienił też kilka książek, które polecił swoim córkom. Były to m.in. Sto lat samotności Marqueza, Złoty notes Doris Lessing oraz Kobieta wojownik Maxine Hong Kingston.

Jak wam podoba się gust literacki Baracka Obamy?

Reklama

komentarze [36]

Sortuj:
335
69
22.01.2017 14:12

No prosze,nawet mam w posiadaniu Pułapki myslenia:)
Z drugiej strony Czy Obama czytal te ksiazki,czy to tylko reklama na stronie prezydenta.


14
1
22.01.2017 20:48

Nie wiem na pewno czy je czytał ale wiem że jest czytelnikiem książek a po za tym sam bodajże dwie napisał więc nie mam powodu nie wierzyć że te tutaj podane przeczytał


0
1476
konto usunięte
19.01.2017 05:09

Użytkownik wypowiedzi usunął konto


275
22
18.01.2017 12:25

Niewiele się chyba z tych lektur nauczył...


Reklama
389
295
18.01.2017 12:14

Troche Off Topic - w pamietnikach Bill Clinton pisal, ze podczas afery rozporkowej ukojenie znajdowal w lekturze "O nasladowaniu Chrytsusa" Thomasa a Kempis :-D


1427
16
18.01.2017 07:50

Trump powinien koniecznie sięgnąć po "Pułapki myślenia"!


1091
487
18.01.2017 08:35

Albo to:  Błądzą wszyscy (ale nie ja) Błądzą wszyscy (ale nie ja).

Jak zwykle w takich momentach zastanawiam się, jakie książki czyta nasza władza i politycy ogółem.


1427
16
18.01.2017 09:34

Część z pewnością czyta i to sporo. To wychodzi czasami w dłuższych wywiadach. A jeśli nie czytają, to przynajmniej znają główne tezy głośnych książek, np. ostatnio był to  Kapitał w XXI wieku Kapitał w XXI wieku
Pamiętam swoje zaskoczenie, gdy zobaczyłem kiedyś zdjęcie Pawlaka na sali...

więcej

1091
487
18.01.2017 09:51

Z Pawlakiem to fakt, kiedyś czytałam z nim wywiad i byłam pod dużym wrażeniem oczytania i szerokości perspektywy.
Znalazłam link:
http://wyborcza.pl/duzyformat/1,127290,20557773,waldemar-pawlak-wkurzalem-sie-tlumaczylem-ale-tusk-nie-chcial.html#BoxGWImg


700
229
18.01.2017 14:30

Biedroń czyta całkiem sporo - w Pod prąd jest dużo o książkach.


1427
16
18.01.2017 16:19

@AMisz
Widziałem go tuż przed wyborami samorządowymi w empiku z  Księgi Jakubowe Księgi Jakubowe pod pachą.


389
295
18.01.2017 21:51


389
295
18.01.2017 21:53

Biedroń też pewnie czyta Stasiuka i majora Baumana 😬


0
1476
19.01.2017 03:53

Pamiętam, że Obama lubił też tę powieść o małżeństwie. Ja uważam, że to najprzystojniejsza głowa państwa w ostatnich czasach, więc i jego lektury lubię.
Ale większym pytaniem jest takie: CO CZYTA TRUMP?
Be or not to be, thats the question? (tak to szło?).....


1427
16
19.01.2017 09:42

@Renax

Myślałem, że nikt nie ma szans z Justinem Trudeau;)

Trump jest raczej z tych, co piszą książki, ale sami nie czytają.
He has no time to read, he said: “I never have. I’m always busy doing a lot. Now I’m more busy, I guess, than ever before.”
Chociaż może coś tam jednak podczytuje:
In 2011, Trump listed 20 books about China that he said had helped him understand the...

więcej

567
20
17.01.2017 23:24

Strach pomyśleć jakie książki są na liście Trumpa


389
295
18.01.2017 12:16

Czy naprawde jest to takie istotne?


567
20
18.01.2017 14:32

Z takim podejściem powinieneś zacząć od "Czy naprawdę jest to istotne jakie książki czyta Obama?"


389
295
18.01.2017 18:31

Otoz to. Jestem zdania, ze polityk ma rzadzic a nie czytac. Jak zapewnie wiesz, oczytany byl Stalin a Mao Tse Tung pisal haiku i kochal Konfucjusza. Obama to dla mnie wyjatkowo szemrany typek i mysle, ze jest on tak teflonowa postacia zapatrzona w PR, ze nie zdziwilbym sie gdyby mu doradcy zasugerowali ulubione lektury... Ale bywa tez odwrotnie. Poeci wygaduja bzdury o...

więcej

975
153
18.01.2017 20:05

skąd info, że Stalin był oczytany ? :D tzn. chętnie bym się dowiedział, jakie były jego ulubione książki


389
295
18.01.2017 20:20

Odsylam do biografow Stalina: Montefiore i Baberowski


567
20
18.01.2017 21:08

Idąc tym tokiem rozumowania najlepszy polityk to analfabeta. Niestety historia i teraźniejszość świadczą o czymś przeciwnym.


445
21
18.01.2017 21:27

Dobrze jeżeli prezydent znajduje chwilę na przeczytanie książki. Przy okazji poszerza to jego horyzonty.

Ale słowa "Strach pomyśleć jakie książki są na liście Trumpa" nie wnoszą tu nic i chyba mają za zadanie tylko wywołać lawinę komentarzy.
Nie wiem co te zdanie ma do artykułu i po co w ogóle się tu pojawiło.


284
31
18.01.2017 21:36

Polityk, który rządzi, a nie czyta - jest to przerażająca wizja. Nie musi być molem książkowym, bo to jednak zajmuje dużo czasu, niemniej czytać powinien, zwłaszcza że istnieje wiele lektur, które mogą pomóc w rządzeniu. Śmiem nawet powiedzieć, że gdyby niektórzy rządzący chwycili w ręce książki, bardzo by im to pomogło.

Swoją drogą nawet gdyby książki czytane przez Obamę...

więcej

567
20
18.01.2017 21:43

A dobra.... Myślałam że rozmawiamy o tym jakie książki czytają prezydenci USA...Dajcie spokoj


389
295
18.01.2017 21:50

Myślę że za daleko poszłaś tym tokiem :-)


567
20
18.01.2017 22:12

Ok) moja wina, przepraszam. Zostawiam polityków i ich lektury w spokoju


1848
126
20.01.2017 18:40

Hitler też był oczytany. Poza tym był artystą. Himmler również siedział z nosem w książkach w wolnym czasie. To czy ktoś czyta czy nie, nie ma nic wspólnego z tym jakim jest człowiekiem. Zresztą zbrodniarz wojenny też człowiek - ma swoje zainteresowania jak każdy.


55
0
17.01.2017 22:50

Nie ma Dziewczyny z Pociągu? Jak to?!


714
653
17.01.2017 20:29

Jak zostanę prezydentem, to też je przeczytam.


700
229
17.01.2017 16:30

Na półce Chcę przeczytać już wcześniej wylądował "Problem trzech ciał" - w tym roku chciałabym dać sobie szansę w starciu z science fiction, a dzisiaj "Szóste wymieranie". Tylko kiedy to wszystko przeczytać :(


3007
4
17.01.2017 13:33

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd