Najważniejsze książki Baracka Obamy
W najbliższy czwartek, 19 stycznia, Barack Obama przestanie być prezydentem Stanów Zjednoczonych – dzień później Donald Trump zostanie zaprzysiężony. Obama żegnając się ze stanowiskiem przygotował listę książek, które pomogły mu w ciągu tych ośmiu lat sprawowania urzędu.

W miniony piątek ustępujący prezydent Barack Obama opowiedział w trakcie spotkania w Gabinecie Owalnym jak ważne były dla niego niektóre książki, które przeczytał w trakcie swoich kadencji. Obama powiedział, że literatura pozwoliła mu uciec od tego, co sam miał w głowie oraz dała mu szansę, aby lepiej wyobrazić sobie, jak żyją inni ludzie. Przyznał także, że zależy mu, aby częściej rozmawiać o książkach w przestrzeni publicznej. Ustępujący prezydent podkreślił również, że w obecnych czasach, gdy świat zmaga się z globalizacją, imigracją i postępem technologicznym, nie da się zaprzeczyć roli literatury, która przede wszystkim łączy i angażuje – zamiast dzielić i marginalizować.
Jakie książki wymienił w pierwszej kolejności?
The Underground Railroad - Colson Whitehead – polska premiera jesienią 2017 roku, nakładem wydawnictwa Albatros
Powieść wyróżniona tytułem National Book Award 2016. To ostatnia książka, jaką Barack Obama przeczytał sprawując urząd.
Tytułowa 'kolej podziemna' to określenie stworzonej przez abolicjonistów sieci przerzutowej zbiegłych czarnych niewolników z południowych stanów Ameryki głównie na północ do Kanady, a także do Meksyku. Na ten skomplikowany system ucieczkowy składały się drogi, tunele, szlaki, bezpieczne kryjówki, przewodnicy, organizacje i społeczności. Nazewnictwo kolejowe tworzyło tajny kod, jakim posługiwali się uciekinierzy i abolicjoniści. Do sekretnego języka dochodził też system tajnych znaków graficznych.
Whitehead odsłania przed czytelnikami tajniki systemu przerzutowo ratunkowego dla zbiegłych niewolników, odtwarzając precyzyjnie misterną konstrukcję systemu i przerzutowe szlaki. Niezwykle wiarygodnie oddaje tez opresję niewolniczego życia, codzienny znój, strach, pragnienie wydostania się na wolność.
Problem trzech ciał – Cixin Liu – polska premiera 14 marca 2017 roku, nakładem DW Rebis
Powieść wyróżniona Nagrodą Hugo za najlepszą powieść w 2014.
„Problem trzech ciał” to powieść, która miała być ucieczką od rzeczywistości dla Baracka Obamy, ale nawet ona okazała się mieć na niego duży wpływ, bo nadała odpowiednią perspektywę jego zmaganiom z Kongresem – nie musiał się nimi przejmować, wszak kosmici mieli najechać na Ziemię!
Podczas rewolucji kulturalnej w Chinach tajna baza wojskowa Czerwony Brzeg wysyła sygnały w kosmos w poszukiwaniu inteligentnego życia pozaziemskiego. Do prac zostaje włączona Ye Wenjie, córka wybitnego fizyka zamordowanego przez czerwonogwardzistów, i dzięki niej badacze w końcu nawiązują kontakt z obcą cywilizacją stojącą u progu zagłady.
W XXI wieku naukowiec Wang Miao zostaje członkiem komisji badającej przyczyny serii samobójstw czołowych fizyków. W wyniku prywatnego dochodzenia natyka się na tajemniczą grę wirtualną o nazwie Trzy ciała, której celem jest uratowanie mieszkańców planety zagrożonej oddziaływaniem grawitacyjnym trzech słońc. Niebawem odkrywa, że świat tej gry wcale nie jest fikcją...
Zakręt rzeki – V.S. Naipaul (Noir sur Balnc, 2002)
To książka, z którą Obama się nie zgadza i o której mówi: powieść zaczyna się słowami: „Już taki jest świat; dla ludzi, którzy są niczym, dla ludzi, którzy pozwalają na to, by stać się niczym, nie ma w nim miejsca.” I zawsze przypominam sobie to zdanie, kiedy myślę o polityce zagranicznej, i opieram się, walczę z tym cynicznym, realistycznym sposobem postrzegania świata. Ale mimo wszystko, przychodzi czasami taki moment, kiedy dociera do mnie, że to może być jednak prawda.
„Zakręt rzeki” to piękna i przejmująca opowieść o życiu młodego Hindusa, którego los rzucił do postkolonialnego państwa w Afryce Środkowej na skutek burzliwych przemian zachodzących w Trzecim Świecie po drugiej wojnie światowej. Bohater książki, Salim, którego przodkowie u schyłku XIX wieku przybyli z Indii na wschodnie wybrzeże Afryki, wyrusza z synem dawnej niewolnicy swej rodziny do serca czarnego kontynentu i zostaje kupcem w mieście zbudowanym przez europejskich kolonizatorów w zakolu wielkiej rzeki, gdzie istniała niegdyś osada arabska, gdzie jednak teraz nie było już ani Arabów, ani Europejczyków. Tam poszukuje tożsamości pośród rdzennych Afrykanów, którzy również żyją zagubieni w ruinach kolonialnych imperiów, rozdarci między nęcącą, acz groźną wizją nowoczesnego świata a przywiązaniem do własnej przeszłości i tradycji. Autor ze znawstwem odmalowuje barwną obyczajowość niepodległego państwa Czarnej Afryki z jego waśniami plemiennymi, slumsami, skorumpowanymi urzędnikami i niewydolną władzą centralną. V.S. Naipaul jest laureatem Literackiej Nagrody Nobla 2001.
Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym - Daniel Kahneman (Media Rodzina, 2012)
Czy ludzie są świadomymi i autonomicznymi autorami własnych wyborów i osądów?
Czy mogą ufać własnemu myśleniu, zwłaszcza temu szybkiemu – intuicyjnemu i emocjonalnemu? Rozważniej jest na pewno zdać się na myślenie wolne, analityczne. A mimo to trudno uniknąć pułapek myślenia. Przytrafia się to nawet ekonomistom i nie sprzyja podejmowaniu trafnych decyzji…
W tej odkrywczej książce Daniel Kahneman, psycholog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, rozważa te zagadnienia i daje istotny wgląd w mechanizmy ludzkiego myślenia.
Jest to książka przełomowa. Kahneman objaśnia nam działanie umysłu i opisuje, jak o naszym myśleniu wspólnie decydują dwa systemy: System 1 – szybki, intuicyjny i emocjonalny oraz System 2 – wolniejszy, działający w sposób bardziej przemyślany i logiczny. Kahneman odkrywa przed nami niezwykłe możliwości – ale też błędy i usterki – szybkiego myślenia, wskazując wszechogarniający wpływ intuicyjnych wrażeń na nasze myśli i zachowania.
Szóste wymieranie – Elizabeth Kolbert (W.A.B., 2016)
Opowieść o przeszłości i przyszłości Ziemi oraz ważna przestroga dla ludzkości. Bestseller „New York Timesa”, uhonorowany Nagrodą Pulitzera w dziedzinie nauki.
W historii naszego globu odnotowujemy pięć wielkich wyginięć gatunków, które spowodowały drastyczny spadek bioróżnorodności na Ziemi. Naukowcy na całym świecie obserwują obecnie szóste wymieranie – prawdopodobnie największą katastrofę od czasu uderzenia w Ziemię asteroidy, które spowodowało wyginięcie dinozaurów. Tym razem jednak przyczyna jest o wiele bardziej prozaiczna, a zarazem o wiele bardziej groźna – człowiek.
Działalność ludzka powoduje nieodwracalne zmiany klimatyczne, i to właśnie człowiek może powstrzymać błędne koło nieracjonalnej gospodarki zasobami naturalnymi i dewastacji środowiska. Elizabeth Kolbert z ogromną erudycją i nie bez poczucia humoru opisuje wymarłe na przestrzeni tysiącleci gatunki, przedstawia rozwój nauki i koncepcji ewolucji, rozmawia z wpływowymi naukowcami. Drąży temat z ogromną determinacją, mając świadomość, że problem, przez lata spychany na margines, już zbiera pierwsze żniwo, zaburzając delikatną równowagę biologiczną.
Powieści Marilynne Robinson
Te książki pozwoliły Barackowi Obamie znaleźć emocjonalną więź z mieszkańcami małych miast, z ich etosem ciężkiej pracy i ich pokorą. Przypominały mu zarówno o mieszkańcach stanu Iowa, których poznał w trakcie kampanii w 2008 roku, oraz o jego dziadkach pochodzących ze środkowego zachodu.
Barack Obama wymienił też kilka książek, które polecił swoim córkom. Były to m.in. Sto lat samotności Marqueza, Złoty notes Doris Lessing oraz Kobieta wojownik Maxine Hong Kingston.
Jak wam podoba się gust literacki Baracka Obamy?
komentarze [36]

No prosze,nawet mam w posiadaniu Pułapki myslenia:)
Z drugiej strony Czy Obama czytal te ksiazki,czy to tylko reklama na stronie prezydenta.

Nie wiem na pewno czy je czytał ale wiem że jest czytelnikiem książek a po za tym sam bodajże dwie napisał więc nie mam powodu nie wierzyć że te tutaj podane przeczytał
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post

Użytkownik wypowiedzi usunął konto


Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Trump powinien koniecznie sięgnąć po "Pułapki myślenia"!
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Albo to: Błądzą wszyscy (ale nie ja).
Jak zwykle w takich momentach zastanawiam się, jakie książki czyta nasza władza i politycy ogółem.

Część z pewnością czyta i to sporo. To wychodzi czasami w dłuższych wywiadach. A jeśli nie czytają, to przynajmniej znają główne tezy głośnych książek, np. ostatnio był to Kapitał w XXI wieku
Pamiętam swoje zaskoczenie, gdy zobaczyłem kiedyś zdjęcie Pawlaka na sali sejmowej, który czytał Teologia polityczna i inne pisma

Z Pawlakiem to fakt, kiedyś czytałam z nim wywiad i byłam pod dużym wrażeniem oczytania i szerokości perspektywy.
Znalazłam link:
http://wyborcza.pl/duzyformat/1,127290,20557773,waldemar-pawlak-wkurzalem-sie-tlumaczylem-ale-tusk-nie-chcial.html#BoxGWImg

Biedroń czyta całkiem sporo - w Pod prąd jest dużo o książkach.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
@AMisz
Widziałem go tuż przed wyborami samorządowymi w empiku z Księgi Jakubowe pod pachą.

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

@Renax
Myślałem, że nikt nie ma szans z Justinem Trudeau;)
Trump jest raczej z tych, co piszą książki, ale sami nie czytają.
He has no time to read, he said: “I never have. I’m always busy doing a lot. Now I’m more busy, I guess, than ever before.”
Chociaż może coś tam jednak podczytuje:
In 2011, Trump listed 20 books about China that he said had helped him understand the...


Strach pomyśleć jakie książki są na liście Trumpa
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Z takim podejściem powinieneś zacząć od "Czy naprawdę jest to istotne jakie książki czyta Obama?"
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Użytkownik wypowiedzi usunął konto

skąd info, że Stalin był oczytany ? :D tzn. chętnie bym się dowiedział, jakie były jego ulubione książki
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Idąc tym tokiem rozumowania najlepszy polityk to analfabeta. Niestety historia i teraźniejszość świadczą o czymś przeciwnym.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Dobrze jeżeli prezydent znajduje chwilę na przeczytanie książki. Przy okazji poszerza to jego horyzonty.
Ale słowa "Strach pomyśleć jakie książki są na liście Trumpa" nie wnoszą tu nic i chyba mają za zadanie tylko wywołać lawinę komentarzy.
Nie wiem co te zdanie ma do artykułu i po co w ogóle się tu pojawiło.

Polityk, który rządzi, a nie czyta - jest to przerażająca wizja. Nie musi być molem książkowym, bo to jednak zajmuje dużo czasu, niemniej czytać powinien, zwłaszcza że istnieje wiele lektur, które mogą pomóc w rządzeniu. Śmiem nawet powiedzieć, że gdyby niektórzy rządzący chwycili w ręce książki, bardzo by im to pomogło.
Swoją drogą nawet gdyby książki czytane przez Obamę...

A dobra.... Myślałam że rozmawiamy o tym jakie książki czytają prezydenci USA...Dajcie spokoj
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Ok) moja wina, przepraszam. Zostawiam polityków i ich lektury w spokoju
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Hitler też był oczytany. Poza tym był artystą. Himmler również siedział z nosem w książkach w wolnym czasie. To czy ktoś czyta czy nie, nie ma nic wspólnego z tym jakim jest człowiekiem. Zresztą zbrodniarz wojenny też człowiek - ma swoje zainteresowania jak każdy.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post


Jak zostanę prezydentem, to też je przeczytam.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Na półce Chcę przeczytać już wcześniej wylądował "Problem trzech ciał" - w tym roku chciałabym dać sobie szansę w starciu z science fiction, a dzisiaj "Szóste wymieranie". Tylko kiedy to wszystko przeczytać :(
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post