Powstanie adaptacja teatralna „Miasta ze szkła” Austera

LubimyCzytać LubimyCzytać
09.09.2016

Miasto ze szkła”, część „Trylogii nowojorskiej” napisanej przez Paula Austera, który tworzy w niej pozory kryminalnej intrygi, nieustannie zwodzi czytelnika i bawi się konwencją, zostanie przeniesiona na scenę teatralną w innowacyjnej adaptacji. Premiera spektaklu będzie mieć miejsce w 2017 roku w Manchesterze.

Powstanie adaptacja teatralna „Miasta ze szkła” Austera

Jedna z najbardziej znanych powieści amerykańskiego powieściopisarza, Paula Austera, „Miasto ze szkła”, w Polsce znana przede wszystkim jako część wydanej w jednym tomie Trylogii nowojorskiej, zostanie przeniesiona na scenę teatralną w innowacyjnej adaptacji z zastosowaniem najnowocześniejszych technik wizualnych. Będzie wystawiana w Manchesterze i Londynie w przyszłym roku. To pierwszy projekt teatralny, w który zaangażuje się studio 59 Productions, które wcześniej współpracowało przy realizacji olimpijskiej ceremonii otwarcia w 2012 roku, wystawy „David Bowie Is” w V&A Museum i spektakularnego audio-wizualnego pokazu „Deep Time” przedstawionego na tegorocznym festiwalu w Edynburgu.

Książka została adaptowana na potrzeby sceny przez Duncana Macmillana, który pierwszy raz przeczytał „Trylogię nowojorską”, gdy był nastolatkiem. Był nią zachwycony. Mimo że to książka o niewielkiej objętości, porusza wiele kwestii związanych z literaturą i pisarstwem, tożsamością, czasem, śmiercią i wiarą, a to wszystko w ramach historii kryminalnej, a przynajmniej historii igrającej z konwencją kryminalną, która samą siebie dekonstruuje, jakby była zarażona wirusem – mówi reżyser.

Pierwsze wydanie „Miasta ze szkła” ukazało się w 1985 roku. W książce istotną rolę odgrywa Nowy Jork – stąd zresztą tytuł trylogii – mroczne i tajemnicze miasto, którego ulicami przemykają postaci uwikłane w ciąg nierzeczywistych zdarzeń i przedziwne śledztwa. Właśnie tam mieszka pisarz Quinn, którego życie całkowicie odmienia odebrany przypadkiem telefon. Wielu czytelników i krytyków widzi w nim alter ego Austera. W powieści pojawiają się odniesienia do Cervantesa i Edgara Allana Poe.

Adaptacja będzie różnić się od wszystkich wcześniejszych wizualizacjami zrealizowanymi przez 59 Productions. W dużej mierze inspirację dla nich stanowiła powieść graficzna opracowana na podstawie „Miasta ze szkła” przez Davida Mazzucchelliego i Paula Karasika.

Obejrzyjcie zwiastun spektaklu:

Duncan Macmillan mówi, że takich wizualizacji, jakie zostały opracowane przez 59 Productions, nie wykorzystywano nigdy wcześniej w produkcji teatralnej. Dzięki nim mogę stworzyć taką adaptację, o jakiej nie mógłbym marzyć wcześniej. To niesamowicie wyzwalająca perspektywa dla scenarzysty – mówi Macmillan.

„Miasto ze szkła” będzie wystawiane w Home w Manchesterze od 4 do 18 marca 2017 roku, a później od 20 kwietnia do 13 maja w Lyric Hammersmith w Londynie. Później rozpocznie się międzynarodowy tour i spektakl będzie wystawiany w teatrach w Europie. Będzie to również forma wyjątkowej celebracji urodzin Paula Austera, który w przyszłym roku ukończy 70 lat.


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 08.09.2016 16:38
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post