Baileys Women's Prize for Fiction – shortlista

LubimyCzytać
12.04.2016

Jury Baileys Women's Prize for Fiction ogłosiło shortlistę nominowanych książek. Lista obejmuje jedną autorkę, która już kiedyś znalazła się na shortliście tego wyróżnienia oraz trzy debiuty literackie. Nagroda przyznawana jest autorkom pochodzącym z całego świata za najlepsze powieści napisane w języku angielskim.

Jury w składzie: prawniczka Margaret Mountford, pisarka i dziennikarka Laurie Penny pisarka i dziennikarka, pisarka Elif Shafak, piosenkarka i autorka piosenek Tracey Thorn oraz dziennikarka Naga Munchetty wybrało sześć książek, spośród których zostanie wybrana zwycięska.

Margaret Mountford, przewodnicząca jury, tak komentuje ogłoszone wyniki:

Po długich i często burzliwych dyskusjach możemy z dumą ogłosić shortlistę tytułów nominowanych do Baileys Women's Prize for Fiction 2016. Wybrane książki odzwierciedlają różnorodność, jaką odnajdujemy w znakomitym pisarstwie nowych i uznanych autorek tworzących na całym świecie. Mamy nadzieję, że spodobają się również innym.

Na krótkiej liście znajdują się następujące tytuły:

Ruby, Cynthia Bond

Epicka, niedająca się zapomnieć historia człowieka, który jest zdeterminowany do tego, by chronić ukochaną kobietę przed miastem, które chce ją zniszczyć. To historia Ephrama Jenningsa, który nigdy nie zapomniał uroczej dziewczyny z warkoczami z małego teksańskiego miasteczka.

Piękny i niepokojący debiut.

 

The Green Road, Anne Enright

Książka znalazła się na longliście do Man Booker Prize 2015.

Druzgocąca powieść, której akcja toczy się w małym irlandzkim miasteczku na wybrzeżu atlantyckim. To opowieść o rodzinie i załamaniu, współczuciu i egoizmie – książka o szczelinach w sercu i próbach wypełnienia ich.

 

 

The Glorious Heresies, Lisa McInerney

Zgryźliwa, poruszająca i mimo wszystko zabawna historia o irlandzkim wyzwoleniu, wstydzie i podejściu do rodziny i seksu.

 

 

 

 

The Portable Veblen, Elizabeth McKenzie

Książka o miłości i rodzinie, wojnie i naturze, nowobogactwie i starych wartościach napisana przez długoletnią współpracowniczkę New Yorkera.

Młoda para, która planuje swój ślub, czarujący Veblen i jego narzeczona, Paul, błyskotliwa neurolożka, znajduje się na krawędzi zerwania zaręczyn. Starają się pogodzić dysfunkcje wyniesione ze swoich rodzin. I zaprzyjaźniają się z pewną charyzmatyczną wiewiórką.

The Improbability of Love, Hannah Rothschild

Debiutancka powieść Hannah Rothschild to przezabawna książka, od której nie można się oderwać.

Autorka zabiera czytelników na tyły domu aukcyjnego i pokazuje, jakie sekretne porozumienia są tutaj zawierane. Tworzy błyskotliwy portret londyńskiego rynku sztuki.

 

 

Małe życie, Hanya Yanagihara

Poruszający obraz dojrzewania, sukcesu, traumy i przyjaźni. Najgłośniejsza amerykańska powieść 2015 roku, która wzbudziła falę zachwytu, a zarazem gorącą dyskusję wśród krytyków i czytelników.

Pochodząca z Hawajów amerykańska pisarka opisuje kilkadziesiąt lat z życia czterech przyjaciół. Bohaterów powieści poznajemy w chwili, gdy kończą studia i przenoszą się do Nowego Jorku. Przetrwanie, nie mówiąc już o sukcesie, w jednym z najwspanialszych miast świata nie jest łatwe, lecz szczęście wydaje się im sprzyjać.

Teraz jurorki będą debatować nad wybraniem spośród nominowanych zwycięskiej powieści. Nazwisko laureatki poznamy 8 czerwca 2016.

Reklama

komentarze [3]

Sortuj:
29
4
12.04.2016 22:34

Wszystko dobrze, konkurs niewątpliwie opiniotwórczy i z ciekawością sięgnę po nominowane pozycje.

Mam jednak pytanie z innej beczki, do Autora artykułu: co to jest shortlista? Pytam o wyraz - czy jest to wyraz polski, czy jest to wyraz angielski? I co on oznacza?

Komentarz ten napisałem pod wpływem przeczytanego dzisiaj artykułu:...

więcej

430
54
13.04.2016 00:10

Shortlista to oczywiście przeciwieństwo longlisty :)
Ps. Opisy książek brzmią bardzo kusząco.


2785
4
12.04.2016 11:47

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd