Czy powstanie muzeum poświęcone twórczości Tolkiena?

LubimyCzytać
08.12.2020

Chcieliby tego grający w ekranizacjach powieści brytyjskiego pisarza aktorzy, między innymi Martin Freeman, Ian McKellen i John Rhys-Davies. Wraz z organizującą akcję zbierania środków Julią Golding znaleźli już odpowiednie miejsce: dom, w którym Tolkien mieszkał w latach 30. XX wieku. Brakuje tylko jednej rzeczy: blisko 4,5 miliona funtów.

Czy powstanie muzeum poświęcone twórczości Tolkiena? materiały prasowe Breckon & Breckon
Reklama

Pomysłodawczynią zbierania funduszy na wykupienie kamienicy, w której mieszkał Tolkiej, jest brytyjska powieściopisarka Julia Golding. Według niej, w wystawionym na sprzedaż domu, w którym J.R.R. Tolkien zamieszkał w trakcie swojej profesury w jednym z kolegiów Uniwersytetu Oksfordzkiego, powinno znaleźć się centrum literatury, poświęcone autorowi „Władcy Pierścienia” i „Hobbita”. Pomysł przypadł do gustu aktorom znanym z tolkienowskich ekranizacji. Freeman (filmowy Bilbo Baggins), McKellen (Gandalf), Rhys-Davies (Gimli) wspierani przez piosenkarkę Annie Lennox i ilustratora Johna Howe’a utworzyli internetową zbiórkę funduszy. Jak obliczyli, 4,5 miliona funtów pozwoli na wykupienie nieruchomości przy Northmoor Road 20 w Oksfordzie i na przeprowadzenie w nim generalnego remontu.

Zrzutka na muzeum Tolkiena

Reklama

Pomysłodawcy pragną w Oksfordzie stworzyć centrum kultury poświęcone Tolkienowi i jego książkom. Planowany jest bogaty program literacki i warsztatowy, a także stworzenie domu hobbita, palarni ziela fajkowego i charakterystycznego talanu (platformy budowanej w koronach drzew), w którym członkowie Drużyny Pierścienia spędzili noc podczas przejścia przez Lothlórie. Wpłat można dokonywać za pośrednictwem strony internetowej projectnorthmoor.org. Na zebranie funduszy są tylko 3 miesiące, po tym czasie nieruchomość trafi do otwartej sprzedaży.

Chociaż Tolkien opuścił oksfordzki dom w 1947 roku, to budynek pozostał prawie niezmieniony. Tak jak za czasów pisarza, posiada 6 pokoi, duży, 27-metrowy salon i pokaźny ogród. J.R.R. i Edith Tolkien przenieśli się do niego w 1930 roku. To właśnie przy Northmoor Road 20 powstał „Silmarillion”, a także rozpoczęła się kolejna literacka podróż Tolkiena, czyli trylogia „Władca Pierścieni”.

„Chcemy uczynić ten dom nie tyle zwykłym muzeum, co prawdziwym centrum kreatywności, inspirującym nowe pokolenia pisarzy, artystów i filmowców. Planujemy również szereg aktywności online dla tych wszystkich, którzy nie będą mogli przybyć do Oksfordu” – mówi jeden z pomysłodawców projektu, aktor Ian McKellen.

Jeśli uda się Julii Golding i współpracującym z nią twórcom stworzyć przy Northmoor Road 20 centrum literatury, będzie to drugie poświęcone Tolkienowi muzeum. W Szwajcarii od 2013 roku działa bowiem The Greisinger Museum.

Jak mieszkał J.R.R. Tolkien? Obejrzyjcie zdjęcia!

[aj]

Reklama

komentarze [3]

Sortuj:
32
32
10.12.2020 20:55

O, mam nadzieję, że się uda zebrać odpowiednią kwotę, choć przyznam, że sama chętnie bym w takim domu zamieszkała…


85
46
08.12.2020 13:52

Nie Morgan a Martin Freeman.


2945
4
08.12.2020 12:19

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd