Silmarillion. Wersja ilustrowana

2017-09-25
Maria Skibniewska

Okładka książki Dzieci Húrina Christopher John Reuel Tolkien, J.R.R. Tolkien
Ocena 7,6
Dzieci Húrina Christopher John Re...
Okładka książki Hobbit z objaśnieniami Douglas A. Anderson, J.R.R. Tolkien
Ocena 8,5
Hobbit z objaś... Douglas A. Anderson...

Nie czytałem tak dobrej książki od przeczytania ,,Władcy pierścieni. Była by to książka lepsza od ,,Władcy,, gdyby miała więcej ciekawych dodatków i mniej nazw własnych. jest to książka trudna z powodu wyżej wymienionej ilości nazw własnych które są niestety konieczne do zrozumienia całej historii, ale są momenty które wciągają jak odkurzacz. Ta książka dobrze pokazuje (jak w większości jego książek) jak wielką wyobraźnię ma J.R.R Tolkien.

Nie ma w języku elfow, entów czy ludzi słów, którymi można by godnie opisać to arcydzieło.
Moja przygoda z Silmarillionem zaczęła się już lata temu, kiedy byłem jeszcze nieopierzonym dzieciakiem, który po przeczytaniu Władcy Pierścieni i zobaczywszy adaptacje Petera Jacksona, chciałem poznać i chłonąć więcej ze śródziemna. Jednak dla młodego odbiorcy była to dla mnie pozycja za trudna w odbiorze w konsekwencji przez lata stała na regale zmieniając tylko wydania na coraz to nowsze. Oczywiście znałem ogólny zarys tej historii, jednak nigdy nie przeczytałem tej powieści od deski do deski. Teraz mogę śmiało stwierdzić że warto było czekać i przeczytać tak wspaniałe dzieło w momencie w którym, osiągnąłem już pewną dojrzałość emocjonalną i doświadczenie w czytelnictwie.
Silmarillion jest bez wątpienia fundamentem fantastyki jaką znamy dzisiaj. Dzieło niezwykle trudne i skomplikowane ale piękne w swojej istocie. Pozycja wręcz obowiązkowa dla wszystkich fanów gatunku, bowiem tak rozbudowana mitologia i świat, który żyje i tętni życiem już się nie powtórzy. Takie dzieła wychodzą tylko raz, i chodź wielu śmiałków próbowało, i stworzono zaiste piękne i bogate uniwersa, Jednak to co wyszło z pod pióra profesora Tolkien jest jedyne i niepowtarzalne.
Na pewno wrócę do tej księgi, bo nie sposób jest zapamiętać tych wszystkich nazw, rodów, które poznajemy na kartach tej powieści, wspaniałych bitew i bohaterskich czynów, a Silmarillion zasługuje na to aby wynieść z tego historii 100% wiedzy. Gdybym przed śmiercią mógł wybrać tylko jedną książkę do przeczytania byłby nim właśnie Silmarillion.

Po prostu must read dla wszystkich fanów "Władcy" czy "Hobbita". Bezcenne i kompleksowe źródło wiedzy o tolkienowskim uniwersum. Przewodnik, który oświecił mnie w kwestii zależności ras wszelakich i o ich wzajemnych stosunkach. Książka wyjaśnia kto, z kim, po co i dlaczego? Oglądanie "Władcy" po tej lekturze nabierze dodatkowego kolorytu. I przez to, pomimo faktu, iż na odcinku formy omdlewać nie miałem okazji, pożywiłem się jak mało kiedy. Lektura to, moim zdaniem, zdecydowanie dla fanów twórczości J.R.R. Tolkiena, niemniej taka, że nieprzeczytanie jej to po prostu grzech, i to raczej z tych śmiertelnych.

Czytałem wprawdzie wersję bez ilustracji, co jednak nie zmienia faktu, że to moja ulubiona książka fantasy. Wybitne dzieło.

monumentalne dzieło

monumentalne dzieło

Silmarillion to książka Tolkiena bardzo trudna do oceny. Początkowe fragmenty bardzo ciężko się czyta, bo maja bardzo wielu bohaterów, ale którym jest poświęcona bardzo mała ilość czasu i ciężko nawet spamiętać ich imiona nie mówiąc nawet o zaciśnięciu jakichkolwiek więzi z nimi. Dopiero w dalszych rozdziałam Tolkien skupia się na konkretnych bohaterach i ich historiach i wtedy czyta się to znakomicie. Historie Berena i Luthien czy też dzieci Hurina są wg mnie znakomite i gdyby pierwsze rozdziały były na podobnym poziomie ocena byłaby sporo wyższa.

To jedna z tych książek, które przytłaczają swoim rozmachem. Nie ma się co sprzeczać o to, że Silmarillion jest lepszym tekstem niż trylogia "Władcy Pierścieni", bo większość czytelników się z tym nie zgodzi. Jest to jednak pozycja tak bajecznie i drobiazgowo rozpisana, tak pełna naturalnej, organicznej magii, że bez problemu można by ją traktować jako klasyczne dzieło kultury, zbiór mitów z naszego, realnego świata. Oczywiście, miejscami jest ciężki w odbiorze, praktycznie rzuca czytelnikom wyzwania. A jednocześnie posiada taki ogrom siły przebicia, że wciąga bez granic. Wystarczy się nim tylko delektować, by wynieść pełną przyjemność z lektury.

Uwielbiam to co stworzył Tolkien. Wsiaknąłem pierwszy raz w tę księgę i jestem zachwycony. Bałem się tej książki, myślałem ze będzie zawiła i trudna - była wspaniała. Jest duży natłok informacji, natomiast cały ten świat jest niesamowicie ciekawy. Kanon literatury, coś pięknego.

"Tak to już jest, że o życiu szczęśliwym i radosnym nie ma wiele do powiedzenia, póki się ono nie skończy."

Doskonała pod każdym względem mitologia Śródziemia ukazująca powstanie całego Tolkienowskiego świata i najważniejsze wydarzenia pierwszych er jego istnienia. Żałuję, że tak późno sięgnęłam po tę książkę, bo chociaż nie jest ona najłatwiejsza w odbiorze i niekiedy trzeba się mocno głowić nad zawiłością genealogii pierwszych elfów i ludzi, to tłumaczy bardzo wiele późniejszych wydarzeń. "Silmarillion" ukazuje w pełnym wymiarze kunszt literacki Tolkiena, to jak misternie kreował postaci i ich historie, ewoluujące na przestrzeni lat. Wręcz nie mogłam oderwać się od lektury i pod pewnymi względami uważam "Silmarillion" za dzieło wybitne, przerastające nawet "Władcę Pierścieni".

Przepiękna opowieść o świecie "Śródziemia", która została rozpisana na milenia. Czytanie sprawiło mi wielką radość. Zdecydowanie łatwiejsza w odbiorze i szybsza niż "Władca Pierścieni". Wyjaśnia również pochodzenie ras i ich motywacje. Jest to najpełniejsza z książek autora. I moja ulubiona. Polecam!