Cały świat to scena, czyli o „Dublerce” autorstwa m.in. B.A. Paris

LubimyCzytać LubimyCzytać
29.07.2020

Cztery matki, cztery córki. Do czego posuną się we wzajemnej walce? Toksyczna matczyna miłość, mordercza konkurencja, wybujałe ambicje i tajemnice, których nie da się pozostawić za sobą. Bohaterki thrillera „Dublerka” zostały powołane do życia przez cztery autorki: B.A. Paris, Clare Mackintosh, Sophie Hannę i Holly Brown. Z tego połączenia powstała wybuchowa, literacka mieszanka.

Cały świat to scena, czyli o „Dublerce” autorstwa m.in. B.A. Paris

Po tym, gdy Kendall Donovan wraz ze swoją córką przeprowadziła się z Los Angeles do Londynu, liczyła na nowe otwarcie. Świeży początek miał oznaczać na nastoletniej Ruby szansę na karierę w szkole sztuk scenicznych, a dla jej matki – pozostawienie za sobą sekretów i traum choroby nowotworowej. Początkowo wszystko szło jak po maśle. Obie dołączyły do grup towarzyskich – młoda Ruby do innych uczennic szkoły: Jess, Sadie, Bel, a Kendall do grupy matek aspirujących aktorek: Carolyn, Elise i Bronnie. Z czasem wszystko zaczęło się jednak stopniowo komplikować. Kto tu jest przyjacielem, a kto wrogiem?

Dramat na cztery głosy

Powieść podzielona jest na rozdziały, których narratorkami są poszczególne matki. Dzięki temu poznajemy ich punkt widzenia, subiektywne reakcje na opisywane wydarzenia oraz ich myśli i emocje. Choć każda z matek ma ten sam cel – za wszelką cenę ochronić swoje dziecko – różnią je charaktery. Kendall jest emocjonalna i porywcza. Nastawiona przeciwko niej Carolyn, wzięta prawniczka, łatwo płonie gniewem i nie waha się rzucać groźnych oskarżeń. Elise to głodna sukcesów, ceniąca się wysoko businesswoman, a Bronnie, uważana powszechnie jako łagodna i zrównoważona, to w rzeczywistości przysłowiowa cicha woda. Każda z kobiet ma też swoje tajemnice, które niedługo wyjdą na jaw…

„Nasze córki uczą się na wydziale wokalno‑aktorskim w Akademii Orli Flynn. Każda z nas, mam, zrobi wszystko, by chronić swoją córkę, co czasem powoduje niesnaski. Powstają sojusze i w mgnieniu oka się rozpadają. Przykro mówić, ale czasem niewiele się różnimy od grupy szesnasto‑ czy siedemnastolatek”.

Wyjątkowe charaktery prezentują także cztery córki kobiet. Dziewczęta uczęszczają do prestiżowej londyńskiej szkoły scenicznej, w której każda chce odnieść sukces. Intrygantka Ruby, utalentowana Jess, pracowita Sadie i charyzmatyczna Bel z koleżanek zamieniają się w konkurentki. Każda z nich chce zagrać główną rolę w szkolnym przedstawieniu, otworzyć sobie drzwi do kariery na West Endzie, a nawet Broadwayu. Sprawę utrudnia jednak pojawienie się tej nowej – Imogen – która, paradoksalnie, miała załagodzić napięcie, narastające między dziewczętami. Ambicje, zazdrość i chęć bycia lepszą mogą prowadzić do katastrofy… „Dublerka” to połączenie „Gotowych na wszystko” i „Wielkich kłamstewek” – to świat, w którym marzenia prowadzą wprost do katastrofy.

Matki, córki, pisarki

„Dublerka” to nietypowy thriller – bo choć jego fabuła spełnia wszelkie najlepsze reguły gatunku, powstał w nietypowy sposób. Wyróżnia się sposobem powstania – w końcu bowiem nieczęsto jedną książkę piszą cztery autorki. Ta historia od początku została pomyślana jako opowiadana w odcinkach, a inicjatorem jej powstania była brytyjska platforma audio- i e-booków Serial Box. Jest ona znana z innowacyjnych, odważnych projektów, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom współczesnego odbiorcy, który ceni książkowe treści podane w odcinkach. Niektóre z nich powstają wtedy, gdy do pisania zasiada razem kilku twórców. Tak było i tym razem – historię aspirujących aktorek i ich matek napisały wspólnie B.A. Paris, Clare Mackintosh, Sophie Hannę i Holly Brown.

Pewnego dnia otrzymałam maila od Sophie Hannah, która spytała mnie, czy miałabym ochotę napisać powieść z innymi autorkami – opowiada B.A. Paris. – Sophie wpadła na pomysł, aby historię czterech młodych dziewcząt uczęszczających do szkoły aktorskiej opowiedzieć z perspektywy ich matek. Każda z pisarek odpowiadała za narrację innej bohaterki. Przede wszystkim pragnęłyśmy spróbować nowego sposobu pisania i stworzyć coś nietuzinkowego – mówi B.A. Paris, współautorka książki.

B.A. Paris jest dobrze znana użytkownikom lubimyczytać.pl – trzykrotnie znalazła się wśród nominowanych do Plebiscytu Książka Roku. W Polsce jej książki cieszą się bardzo dużą popularnością – średnio co 2,5 minuty kupowany jest kolejny egzemplarz powieści jej autorstwa. Sławę przyniosła jej debiutancka książka „Za zamkniętymi drzwiami”, którym udowodniła, że doskonale potrafi opisywać dramaty dziejące się w zaciszu domowym (thriller ten sprzedał się w naszym kraju w liczbie prawie 400 tysięcy egzemplarzy).

Clare Mackintosh również jest twórczynią thrillerów – są tłumaczone na 30 języków i osiągnęły status bestsellera „Sunday Timesa”. Z kolei książki Sophie Hannah ukazują się w 27 krajach, a ona sama może pochwalić się nagrodą National Book Award za najlepszy kryminał. Jej nazwisko powinni zapamiętać też fani Agathy Christie, gdyż Hannah jest autorką kilku książek o nowych przygodach Herculesa Poirot, na co wyraził zgodę wnuk słynnej pisarki. Do tej doświadczonej w pisarskich bojach grupy dołączyła również Holly Brown – autorka thrillerów i psychoterapeutka, która dzięki swojemu doświadczeniu zawodowemu jest w stanie podkreślić wątki psychologiczne i doskonale opisać stany emocjonalne poszczególnych bohaterek.

Książka i audioserial – także w polskiej wersji

Choć autorki nie znały się, zanim przystąpiły do wspólnej pracy, to szybko połączyła je nić porozumienia. Stworzona przez nie historia cieszyła się takim powodzeniem na platformie Serial Box, że niedługo potem ukazała się w tradycyjnej formie książki, wydanej nakładem wydawnictwa Hodder & Stoughton.

Polscy czytelnicy także mają możliwość wyboru i thriller ten mogą poznawać zarówno w tradycyjnej wersji książki z Wydawnictwa Albatros, jak i w wersji do słuchania. W audioserialu, który dostępny jest w Empik Go, występują cztery aktorki: Anna Dereszowska (Elise), Paulina Holtz (Kendall), Małgorzata Lewińska (Bronnie), Maria Seweryn (Carolyn). Dzięki ich kreacjom słuchacz może wejść w świat bohaterek, wraz z nimi wkroczyć na scenę, w której każda ma do odegrania własną rolę. Kto stanie w blasku jupiterów, a kto zostanie usunięty w cień? Walka właśnie się rozpoczyna, a sceną jest życie, a raczej, jak pisał Szekspir, cały świat to scena. Wszyscy jesteśmy aktorami i nigdy nie ściągamy masek…

Artykuł na podstawie książki „Dublerka”


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 28.07.2020 15:05
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post