Koronawirus: gdzie znajdziesz kulturę w sieci

LubimyCzytać LubimyCzytać
22.04.2020

Przedstawiamy 20 propozycji obejmujących literaturę, film, teatr i muzykę. To intrygujące przedstawienia teatralne, warte obejrzenia filmy i darmowe koncerty, czyli najnowsze i najciekawsze wydarzenia kulturalne, w których można wziąć udział nie wychodząc z domu.

Koronawirus: gdzie znajdziesz kulturę w sieci

Chociaż powoli zaczyna się odmrażanie gospodarki, to kina, teatry i galerie sztuki ciągle są zamknięte. Co prawda jeden z etapów zaprezentowanego podczas wspólnej konferencji premiera i ministra zdrowia planu wychodzenia z kryzysu obejmuje otwarcie bibliotek i muzeów, lecz musimy jeszcze poczekać, aby w pełni móc uczestniczyć w kulturze. Dlatego jak co tydzień dla wszystkich spragnionych kultury publikujemy spis inicjatyw, w których warto wziąć udział (oczywiście w przerwach pomiędzy czytaniem książek). Polecamy również poprzednie aktualności w ramach cyklu: zeszłotygodniową i tę z końca marca. Wiele akcji, o których pisaliśmy wówczas, jest ciągle aktualnych.

Literatura w sieci. Spotkania z pisarzami, ciekawe książki do pobrania

  • Elektra – Czytelnia Słów i Dźwięków Mazowieckiego Instytutu Kultury jest już dostępna wirtualnie. Elektra to czytelnia afirmująca analogowe sposoby obcowania z literaturą i muzyką. Królują tu papierowe książki i albumy, a także płyty winylowe i kasety magnetofonowe. Na uruchomionym właśnie profilu na Facebooku pracownicy czytelni, Judyta i Aleksandar, opowiadają o inspirujących książkach i płytach, które znaleźć można w zbiorach Elektry. Filmy i posty z cyklu „Elektra nadaje” publikowane są od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych
  • Uniwersytet Duke udostępnił do pobrania książki ze sporego księgozbioru, dotyczącego wirusów i pandemii. Jeśli więc czujecie potrzebę zwiększenia swojej wiedzy w tym zakrecie, zachęcamy, by udać na strony wydawnictwa Duke University Press.
  • Na profilu facebookowym wydawnictwa Dwie Siostry można odsłuchać zapis spotkania z autorkami książki „Mama zawsze wraca”: Agatą Tuszyńską i Iwoną Chmielewską. Prowadził je Michał Nogaś.
  • Marcin Wicha czyta codziennie po jednej stronie powieści Jane Austen „Emma”. Wszystkie odcinki jego codziennej lektury są dostępne na profilu facebookowym autora.
  • Dla tych czytelników, którzy chcieliby chwilę odetchnąć od słuchania, czytania i oglądania polecamy... kolorowanki. Oczywiście literackie, inspirowane sztukami napisanymi przez samego Williama Shakespeare'a.

Muzea w sieci. Wirtualne zwiedzania, ciekawe wystawy

  • Muzeum Van Gogha udostepniło możliwość zwiedzania swoich sal online. Dzięki filmom umieszczonym w serwisie YouTube w jakości 4K możemy przyjrzeć się najważniejszym pracom zebranym w amsterdamskim muzeum.
  • Muzeum Pałac w Rogalinie zaprasza do wirtualnych odwiedzin. Przemierzając muzealne sale z myszką w dłoni można zobaczyć bogate zbiory malarskie, które znajdują się w salach w podpoznańskim pałacu. A także, co w obliczu zakazu przemieszczania się wydaje sie być nie lada gratką, można przespacerować się po wspaniałych rogalińskich ogrodach. Niestety, na razie tylko wirtualnie.
  • Getty Museum udostępniło ciekawą możliwość dla wszystkich grających w „Animal Crossing: New Horizons”. Dzięki specjalnemu narzędziu można przekonwertować znajdujące się w Los Angeles dzieła sztuki w ich wirtualne odpowiedniki w grze.
  • Kolejną interesującą ekspozycją, którą można zobaczyć online, jest wystawa „Christian Dior, Designer of Dreams”. Dzięku uprzejmości sławnej firmy odzieżowej oraz Musée des Arts Décoratifs na YouTube został zaprezentowany blisko godzinny film opowiadający o wystawie i samym wielkim kreatorze mody.

Teatr on-line. Premiery, spektakle archiwalne, ciekawe dyskusje

  • W związku z epidemią koronawirusa warszawski Teatr Studio przygotował cykl darmowych transmisji swoich spektakli. Już dzisiaj, 22 kwietnia wieczorem, artyści zapraszają na mający swoją premierę w sezonie 2016/17 spektakl „Berlin Alexanderplatz” w reż. Natalii Korczakowskiej. W obsadzie można będzie zobaczyć Katarzynę Warnke, Tomasza Nosińskiego i Bartosza Porczyka. Oglądanie spektaklu jest bezpłatne, ale istnieje możliwość kupienia biletu (za dowolną kwotę) i wsparcia w ten sposób Teatru.
  • Portal internetowy teatralny.pl w dziale „Premiery” umieścił aż 15 przedstawień teatralnych, które możemy obejrzeć z odtworzenia. Są tam między innymi „Wesele” w reż. Marcina Libera, zrealizowana w 1995 roku „Pasja” Jacka Głomba czy „Kwarantanna” z 1963 roku wyreżyserowana przez Macieja Masztalskiego.

  • Fani baletu nie mogą przegapić tej transmisji. W sobotni wieczór Opera Narodowa zaprasza na retransmisję widowiska „Śpiąca królewna” Piotra Czajkowskiego z choreografią wyreżyserowaną przez rosyjskiego profesora Moskiewskiej Akademii Baletu Jurija Grigorowicza. Za oprawę graficzną odpowiadali zdobywczyni Oscara Franca Squarciapino i jej mąż, włoski scenograf Ezio Frigerio.
  • Krakowski Teatr Nowy Proxima zaprasza na realizowany wraz z Goethe-Institut Krakau cykl „Wolne niedziele”. Są to rozmowy z polskimi i niemieckimi intelektualistkami i intelektualistami. Do odsłuchania jest już rozmowa z Agnieszką Holland, wśród zaplanowanych gości znajdziemy Katarzynę Kozyrę, Ewę Zgrabczyńską czy niemieckiego dziennikarza Rangę Yogeshwara.
  • Warszawski Teatr Syrena również jest bardzo aktywny w sieci i prowadzi retransmisje spektakli, cykl kulturoznawczy „Historia musicalu”, a także odczyty książek. A w najbliższy piątek 24 kwietnia odbędzie się transmitowany za pośrednictwem platformy YouTube mini-koncert musicalowy aktorki Magdaleny Placek-Boryń.

Muzyka w sieci. Darmowe koncerty, artystyczne inicjatywy

  • Duet Kirszenbaum zaprasza na haust literatury z muzyką. 18 kwietnia odbyła się premiera odczytu opowiadania H.P. Lovecrafta „Muzyka Ericha Zann” z tomu „Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści”. Całość do odsłuchania na profilu facebookowym artystów.
  • Zespół Pink Floyd poszedł w ślady muzyków Metalliki. Na ich profilu w serwisie YouTube będa pojawiały się nagrania całych koncertów; przy okazji otworzona została zbiórka funduszy na rzecz WHO. Pierwszy udostępniony koncert to ten z 1994 roku z Londyńskiej hali Earls Court.

  • Zarejestrowany w katowickim NOSPR okolicznościowy koncert „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” z 2018 roku również został udostępniany online. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zagrała wówczas utwory Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego.

Kino w sieci. Filmy do obejrzenia za darmo

  • Amnesty International Polska zaprasza na pokazy filmów z cyklu „Człowiek w kinie”. Dziś, 22 kwietnia będzie można obejrzeć obraz „Poetka z Arabii”. Jest to historia Hissy Hilal z Arabii Saudyjskiej, która decyduje się wziąć udział w zdominowanym przez mężczyzn konkursie poezji.
  • Ale Kino! z Klasą to platforma skierowana do dzieci, rodziców i pedagogów. Po zalogowaniu się można obejrzeć filmy krótkometrażowe, wyselekcjonowane i oznaczone dla konkretnych grup wiekowych. Na stronie internetowej znajdują się również napisane przez specjalistów artykuły, ułatwiające rozmowę z dzieckiem na temat filmów.
  • Miłośnicy klasyki kina mogą obejrzeć w całości i za darmo jedne z najważniejszych polskich filmów udostępnione na kanale Studia Filmowego „Tor” w serwisie YouTube. Zobaczyć można między innymi „Ucieczkę z Kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego, „Krótki film o miłości” Krzysztofa Kieślowskiego czy „Życie rodzinne” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego.

Fotografia otwierająca: Annie Spratt / Unsplash

#czytamwdomu #kupujeksiazki

[aj]


komentarze [7]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Baphomet  - awatar
Baphomet 23.04.2020 11:21
Bibliotekarz

Od siebie polecam: https://www.youtube.com/channel/UCLjnjaBBAEu1z0eWSiZgiKw?view_as=subscriber

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Emily  - awatar
Emily 23.04.2020 08:22
Czytelniczka

Jeszcze portal lca.pl proponuje wycieczki po muzeach. Podaję adres strony, na której można odwiedzić Watykan, Wawel oraz Wieliczkę. Oczywiście to nie jest ten sam efekt i zachwyt, co na żywo, ale w obecnych warunkach świetna alternatywa. Zachęcam!
http://kulturalia.lca.pl/mobile,legnica,news,79441,W_weekend_zwiedzamy_wirtualnie_muzea.html

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
jatymyoni  - awatar
jatymyoni 22.04.2020 19:13
Bibliotekarz

Ja skuszę się na balet.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas   - awatar
czytamcałyczas 22.04.2020 16:32
Czytelnik

W Drohiczynie są muzea historyczne, kajakowe.Ladne jest w Białowieży

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
kasiaman55  - awatar
kasiaman55 22.04.2020 15:27
Bibliotekarka

Uwielbiam muzea. Z tym przyciemnionym światłem sal, przydymionym, specyficznym zapachem muzealnych zabytków, tą wyjątkową atmosferą czasem okraszoną klimatyczną muzyką. Wobec tego dla mnie najcenniejsze są informacje dotyczące akurat tego miejsca. Na necie można znaleźć wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia i zrealizować swoje marzenia nie wychodząc z domu. Choć przeżywanie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
jatymyoni  - awatar
jatymyoni 22.04.2020 19:11
Bibliotekarz

Też jestem zakochana w muzeach, a szczególnie w malarstwie i w galeriach. Jednak trzeba się cieszyć tym co jest. Chociaż od lat na stronach poszczególnych artystów oglądam obrazy, które nie zobaczę w realu. teraz można zwiedzać całe muzea i to też jest interesujące.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 21.04.2020 12:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post