Wyczekiwany „Leonardo da Vinci” Waltera Isaacsona już w polskich księgarniach

LubimyCzytać LubimyCzytać
20.05.2019

Odwołując się do liczących tysiące stron notatek Leonarda, a także do najnowszych odkryć związanych z jego życiem i dorobkiem, Walter Isaacson snuje porywającą opowieść, w której po mistrzowsku splata wątki twórczości artystycznej geniusza z jego dokonaniami naukowymi. Z okazji premiery mamy dla was fragment tej wyjątkowej książki.

Wyczekiwany „Leonardo da Vinci” Waltera Isaacsona już w polskich księgarniach

Walter Isaacson – znakomity biograf i dziennikarz w swojej najnowszej, liczącej 800 stron, bogato ilustrowanej książce, stworzył niesamowity portret słynnego renesansowego twórcy. I choć wydawać by się mogło, że o Leonardzie da Vinci powiedziano i napisano już wszystko, Isaacson udowadnia, że wcale tak nie jest.

„Leonardo da Vinci”

 

Odwołując się do liczących tysiące stron notatek Leonarda, a także do najnowszych odkryć związanych z życiem i dorobkiem geniusza, Walter Isaacson snuje porywającą opowieść, w której po mistrzowsku splata wątki twórczości artystycznej Leonarda z jego dokonaniami naukowymi. Spod pędzla Leonarda wyszły dwa najsłynniejsze obrazy w historii malarstwa: „Ostatnia wieczerza” i „Mona Lisa”. On sam uważał się jednak nie tylko za malarza, ale także za naukowca i inżyniera. Z pasją, która niekiedy graniczyła z obsesją, prowadził nowatorskie badania nad anatomią, skamieniałościami, ptakami, maszynami latającymi, botaniką, geologią i sztuką projektowania broni. Niezwykła umiejętność łączenia nauk humanistycznych, ścisłych i przyrodniczych – której symbolem stał się „Człowiek witruwiański” – uczyniła Leonarda najbardziej kreatywnym geniuszem w dziejach ludzkości. Łączenie ze sobą różnorodnych pasji, tak jak z upodobaniem robił to Leonardo, wciąż pozostaje najlepszym sposobem na rozbudzenie w sobie twórczej inwencji. Życiorys Leonarda – nieślubnego dziecka, homoseksualisty, mańkuta i wegetarianina, mającego problemy z koncentracją i ocierającego się czasem o herezję – to także najlepszy dowód na to, że społeczny outsider nie musi stać na z góry straconej pozycji. Historia jego życia uświadamia nam, jak ważne jest, by podsycać zarówno w nas samych, jak i w naszych dzieciach nie tylko głód wiedzy, ale także gotowość do poddawania nabywanej wiedzy w wątpliwość. Zawsze warto być kreatywnym i, wzorem utalentowanych outsiderów i buntowników z każdej epoki, mieć odwagę myśleć inaczej.

Isaacson kreśli na kartach swojego dzieła wizerunek człowieka z jednej strony genialnego, wybitnego i absolutnie wyjątkowego, z drugiej – ułomnego, targanego emocjami, łatwo się rozpraszającego i niesłownego. W recenzji książki „Leonardo da Vinci”, zamieszczonej na łamach gazety „The Times”, przeczytamy: „Za tak ludzki portret geniusza Isaacson zasługuje na wyrazy najwyższego uznania”.

 

 

Książkę możecie kupić tutaj.

Artykuł sponsorowany


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
PedroP 20.05.2019 23:28
Czytelnik

Czytałem wiele pochlebnych opinii na temat innej biografii popełnionej przez ww. autora: o Stevie Jobsie. Biografia tak wielkiego człowieka, jakim niewątpliwie był Leonardo Da Vinci, to skok na najgłębszą wodę. Na Goodreads.com, po odsianiu recenzji prześcigających się w peanach na cześć Isaacsona jest również łyżka dziegciu: znalazłem kilka mniej czołobitnych wg których...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 20.05.2019 11:13
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post