Książki na cenzurowanym

LubimyCzytać
11.03.2019

Booksellers Association, czyli brytyjskie stowarzyszenie księgarzy, opublikowało zestawienie najważniejszych książek zakazanych. Na jej szczycie znalazło się „O powstawaniu gatunków” Charlesa Darwina.

Brytyjscy sprzedawcy książek akademickich, zrzeszeni w Booksellers Association, wskazali dwadzieścia tytułów, jakie ich zdaniem można zaliczyć do książek, których publikacja miała największy wpływ na nasze społeczeństwo. Następnie głosowanie oddano publiczności i to właśnie czytelnicy swoimi głosami wybrali książki, które mimo że wcześniej zostały uznane za kontrowersyjne, dziś są ważną częścią naszej kultury.

Publikacje, które zajęły pierwsze trzy miejsca, ogłoszono podczas marcowego Academic Book Week 2019, organizowanego w stolicy Wielkiej Brytanii przy współpracy z University College London. Były to:

  1. O powstawaniu gatunków”, Charles Darwin (data pierwszego wydania: 1859)

  2. „Zabić drozda”, Harper Lee (data pierwszego wydania: 1960)

  3. „Rok 1984”, George Orwell (data pierwszego wydania: 1949)

Charles Darwin w książce przedstawił teorię ewolucji gatunków w procesie naturalnej selekcji. Jej publikacja była szeroko komentowana w świecie naukowym – nie zawsze przychylnie. Jak przypominają autorzy zestawienia, początkowo biblioteka Trinity College w Cambridge (gdzie Darwin studiował), usunęła ją ze swoich zbiorów. W 1925 roku władze stanu Tennessee zakazały nauczania teorii ewolucji w szkołach, a prawo to utrzymano aż do roku 1967. Książka ta była także zakazana w Jugosławii w 1935 roku i w Grecji w 1937 roku. Dziś „O powstawaniu gatunków” jest powszechnie uznawana za jedną z najważniejszych prac w historii nauk przyrodniczych, a mimo to wciąż nie brak osób, które nie przyjmują do wiadomości dowodów na istnienie ewolucji.

Poniżej lista wszystkich dwudziestu książek zakazanych, przygotowana przez Booksellers Association.

 

Czytaliście je wszystkie? Jaka zakazana lub kontrowersyjna książka waszym zdaniem powinna dołączyć do tego zestawienia?

Reklama

komentarze [23]

Sortuj:
301
296
23.10.2019 18:48

Swoją drogą na liście brakuje szczególnie wywrotowej pozycji, która przewróciła wartości współczesnego świata XX wieku do góry nogami - myślę tu o Mein Kampf. Czyżby nigdy nie była zakazana i zawsze ogólnie dostępna? ;)


105
22
23.10.2019 20:10


212
183
23.10.2019 16:23

"przez kogo zakazanych i gdzie?" Właśnie.


2856
698
11.03.2019 21:41

Ale przez kogo zakazanych i gdzie? Nie rozumiem tego zestawienia. Rozumiem,że w Wielkiej Brytanii wybrano trzy książki, które według nich miały największy wpływ na społeczeństwo. Na początku autor podaje,że Booksellers Association 20 tytułów, których publikacja miała największy wpływ na społeczeństwo. A poniżej czytamy:"Poniżej lista wszystkich dwudziestu książek...

więcej

1373
17
11.03.2019 20:38

Ludzie, jak się coś kopiuje z zagranicznych źródeł, to wypadałoby po wstępnym przetłumaczeniu dokładnie się temu przyjrzeć i oczyścić z zagranicznych słówek!
„Przemiana”, by Franz Kafka


A w ogóle to co to za lista? Jest na niej jakiś, jakikolwiek porządek? No tak, przecież po prostu skopiowana z jakiejś zagranicznej stronki, a zatem porządku można się spodziewać tylko...

więcej

4077
3837
11.03.2019 16:41

A gdzie Kapitał ?


612
2
12.03.2019 06:41

A gdzie był zakazany?


682
626
11.03.2019 15:54

Zabrakło mi dość ważnej pozycji - Biblii. Dziesiątki, może setki lat była to literatura zakazana dla każdego nieksiędza. Prostaczkowie mogliby się z niej dowiedzieć czegoś, co... niezupełnie zgodne jest z naukami Kk. Na przykład: "Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką i nie odbiera...

więcej

544
51
11.03.2019 16:37

Warto dodać, że zakaz ten obejmował nieautoryzowane przekłady na języki narodowe. Obecnie lektura Biblii jest zalecana i wskazana. Pomijam jednostkowe przypadki i wymysły 'proboszcza z okolicy', nie wiem do czego konkretnie się odnosisz.


926
256
11.03.2019 21:03

Nie zgadzam się z ostatnim stwierdzeniem. Wielokrotnie podczas kazań księża obecnie nawołują do czytania Pisma. Codzienna jego lektura jest równie ważna jak wypełnianie pozostałych obowiązków religijnych.


1373
17
11.03.2019 21:32

A przepraszam, zakaz nie obejmował oficjalnej wersji łacińskiej? Nie było tak, że nawet Wulgatę czytać mogli tylko ci, którzy byli do tego odpowiednio przygotowani (czytaj: duchowni), a pozostałym dozwolone były tylko prawowierne wyjaśnienia dostosowane do ich poziomu intelektualnego, czyli tak zredagowane, aby w żaden sposób nie mogły u czytelnika wzbudzić żadnych...

więcej

682
626
11.03.2019 22:10

Tak, oczywiście.


1373
17
11.03.2019 22:19

Ty mi nie musisz potwierdzać mojej racji, wiem, że w tym się zgadzamy, ciekawa jestem zdania tych, którzy mieli do Twojej wypowiedzi jakieś zastrzeżenia - czy do mojej będą mieli podobne?


682
626
11.03.2019 22:26

1229 r. — Z powodu potajemnych zebrań wiernych dla czytania Biblii i interpretowania jej w sposób godzący w nauczanie i praktykę kościelną, papież Grzegorz IX zakazał czytania Biblii pod sankcją kar inkwizycyjnych. By ludzie nie widzieli jawnych sprzeczności między teorią a praktyką.

1897 r. – Papież Leon XIII dopisuje „Biblię” do Indeksu ksiąg zakazanych.


2856
698
11.03.2019 22:47

@Monika Zachęca się do czytania całej Biblii. Ciągle się potarza, że wierzący powinien znać całą Biblię i ją czytać. Ale jak widać są gdzieś "przedpotopowi" proboszczowie.


6454
566
11.03.2019 23:55

Szkoda czasu na ten bełkot.


1373
17
12.03.2019 00:04

@Fidel-F2
Nie zgodzę się. To nieocenione źródło wiedzy o mentalności pewnej grupy ludzi, dość istotnie pomagające zrozumieć ich poglądy i zachowania, a zatem także przewidywać i ewentualnie próbować się przed nimi bronić. Przeczytać warto. Wierzyć nie trzeba.


6454
566
12.03.2019 00:34

Nie warto. To stek bzdur. Coś na poziomie pastuchów sprzed kilkunastu wieków.


1373
17
12.03.2019 06:20

Tylko zaobserwuj jak te pastuchy myślały i jak myślą nadal - to podręcznik do ich zrozumienia! Może nie warto myśleć jak oni, ale nie można zamykać oczu na to, jak myślą, bo wciąż są wśród nas i to ich myślenie wpływa na ich działania, a zatem i nas, żyjących wśród nich, dotyczy. Swoje otoczenie i swoich wrogów warto znać, dla swojego własnego dobra, dla wypracowania...

więcej

6454
566
12.03.2019 07:04

Niestety mylisz się całkowicie. Tu jest potrzebne zrozumienie mechanizmów psycho- i socjologicznych nie zaś lektura głupawych opowiastek.


1455
152
12.03.2019 12:58

@Fidel
Te „pastuchy”, jak piszesz, miały jako jedyne wśród sobie współczesnych linearną wizję czasu. Ich wizja ufundowała nasze nowoczesne myślenie - pytania o sens dziejów, wizję postępu (zsekularyzowaną wizję zbawienia), świadomość końca czasu. Ich „bełkot” (zwłaszcza św. Paweł) był inspiracją dla największych współczesnych filozofów: Waltera Benjamina, Carla Schmitta,...

więcej

2856
698
12.03.2019 19:52

Wiecie, co mnie zaszokowało przy czytaniu książek paru znanych i uznanych Guru hinduizmu i buddyzmu. Ich świetna znajomość Biblii. Czy ktoś chce, czy nie Biblia leży u podstaw naszej kultury.


2834
4
11.03.2019 14:14

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd