Reklama

Książki na cenzurowanym

LubimyCzytać
11.03.2019

Booksellers Association, czyli brytyjskie stowarzyszenie księgarzy, opublikowało zestawienie najważniejszych książek zakazanych. Na jej szczycie znalazło się „O powstawaniu gatunków” Charlesa Darwina.

Brytyjscy sprzedawcy książek akademickich, zrzeszeni w Booksellers Association, wskazali dwadzieścia tytułów, jakie ich zdaniem można zaliczyć do książek, których publikacja miała największy wpływ na nasze społeczeństwo. Następnie głosowanie oddano publiczności i to właśnie czytelnicy swoimi głosami wybrali książki, które mimo że wcześniej zostały uznane za kontrowersyjne, dziś są ważną częścią naszej kultury.

Publikacje, które zajęły pierwsze trzy miejsca, ogłoszono podczas marcowego Academic Book Week 2019, organizowanego w stolicy Wielkiej Brytanii przy współpracy z University College London. Były to:

  1. O powstawaniu gatunków”, Charles Darwin (data pierwszego wydania: 1859)

  2. „Zabić drozda”, Harper Lee (data pierwszego wydania: 1960)

  3. „Rok 1984”, George Orwell (data pierwszego wydania: 1949)

Charles Darwin w książce przedstawił teorię ewolucji gatunków w procesie naturalnej selekcji. Jej publikacja była szeroko komentowana w świecie naukowym – nie zawsze przychylnie. Jak przypominają autorzy zestawienia, początkowo biblioteka Trinity College w Cambridge (gdzie Darwin studiował), usunęła ją ze swoich zbiorów. W 1925 roku władze stanu Tennessee zakazały nauczania teorii ewolucji w szkołach, a prawo to utrzymano aż do roku 1967. Książka ta była także zakazana w Jugosławii w 1935 roku i w Grecji w 1937 roku. Dziś „O powstawaniu gatunków” jest powszechnie uznawana za jedną z najważniejszych prac w historii nauk przyrodniczych, a mimo to wciąż nie brak osób, które nie przyjmują do wiadomości dowodów na istnienie ewolucji.

Poniżej lista wszystkich dwudziestu książek zakazanych, przygotowana przez Booksellers Association.

 

Czytaliście je wszystkie? Jaka zakazana lub kontrowersyjna książka waszym zdaniem powinna dołączyć do tego zestawienia?

Reklama

komentarze [23]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2462
4
11.03.2019 14:14

Zapraszamy do dyskusji.


618
572
11.03.2019 15:54

Zabrakło mi dość ważnej pozycji - Biblii. Dziesiątki, może setki lat była to literatura zakazana dla każdego nieksiędza. Prostaczkowie mogliby się z niej dowiedzieć czegoś, co... niezupełnie zgodne jest z naukami Kk. Na przykład: "Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką i nie odbiera...

więcej

505
45
11.03.2019 16:37

Warto dodać, że zakaz ten obejmował nieautoryzowane przekłady na języki narodowe. Obecnie lektura Biblii jest zalecana i wskazana. Pomijam jednostkowe przypadki i wymysły 'proboszcza z okolicy', nie wiem do czego konkretnie się odnosisz.


827
202
11.03.2019 21:03

Nie zgadzam się z ostatnim stwierdzeniem. Wielokrotnie podczas kazań księża obecnie nawołują do czytania Pisma. Codzienna jego lektura jest równie ważna jak wypełnianie pozostałych obowiązków religijnych.


1375
17
11.03.2019 21:32

A przepraszam, zakaz nie obejmował oficjalnej wersji łacińskiej? Nie było tak, że nawet Wulgatę czytać mogli tylko ci, którzy byli do tego odpowiednio przygotowani (czytaj: duchowni), a pozostałym dozwolone były tylko prawowierne wyjaśnienia dostosowane do ich poziomu intelektualnego, czyli tak zredagowane, aby w żaden sposób nie mogły u czytelnika wzbudzić żadnych...

więcej

618
572
11.03.2019 22:10

Tak, oczywiście.


1375
17
11.03.2019 22:19

Ty mi nie musisz potwierdzać mojej racji, wiem, że w tym się zgadzamy, ciekawa jestem zdania tych, którzy mieli do Twojej wypowiedzi jakieś zastrzeżenia - czy do mojej będą mieli podobne?


618
572
11.03.2019 22:26

1229 r. — Z powodu potajemnych zebrań wiernych dla czytania Biblii i interpretowania jej w sposób godzący w nauczanie i praktykę kościelną, papież Grzegorz IX zakazał czytania Biblii pod sankcją kar inkwizycyjnych. By ludzie nie widzieli jawnych sprzeczności między teorią a praktyką.

1897 r. – Papież Leon XIII dopisuje „Biblię” do Indeksu ksiąg zakazanych.


2649
541
11.03.2019 22:47

@Monika Zachęca się do czytania całej Biblii. Ciągle się potarza, że wierzący powinien znać całą Biblię i ją czytać. Ale jak widać są gdzieś "przedpotopowi" proboszczowie.


6190
472
11.03.2019 23:55

Szkoda czasu na ten bełkot.


1375
17
12.03.2019 00:04

@Fidel-F2
Nie zgodzę się. To nieocenione źródło wiedzy o mentalności pewnej grupy ludzi, dość istotnie pomagające zrozumieć ich poglądy i zachowania, a zatem także przewidywać i ewentualnie próbować się przed nimi bronić. Przeczytać warto. Wierzyć nie trzeba.


6190
472
12.03.2019 00:34

Nie warto. To stek bzdur. Coś na poziomie pastuchów sprzed kilkunastu wieków.


1375
17
12.03.2019 06:20

Tylko zaobserwuj jak te pastuchy myślały i jak myślą nadal - to podręcznik do ich zrozumienia! Może nie warto myśleć jak oni, ale nie można zamykać oczu na to, jak myślą, bo wciąż są wśród nas i to ich myślenie wpływa na ich działania, a zatem i nas, żyjących wśród nich, dotyczy. Swoje otoczenie i swoich wrogów warto znać, dla swojego własnego dobra, dla wypracowania...

więcej

6190
472
12.03.2019 07:04

Niestety mylisz się całkowicie. Tu jest potrzebne zrozumienie mechanizmów psycho- i socjologicznych nie zaś lektura głupawych opowiastek.


1348
138
12.03.2019 12:58

@Fidel
Te „pastuchy”, jak piszesz, miały jako jedyne wśród sobie współczesnych linearną wizję czasu. Ich wizja ufundowała nasze nowoczesne myślenie - pytania o sens dziejów, wizję postępu (zsekularyzowaną wizję zbawienia), świadomość końca czasu. Ich „bełkot” (zwłaszcza św. Paweł) był inspiracją dla największych współczesnych filozofów: Waltera Benjamina, Carla Schmitta,...

więcej

2649
541
12.03.2019 19:52

Wiecie, co mnie zaszokowało przy czytaniu książek paru znanych i uznanych Guru hinduizmu i buddyzmu. Ich świetna znajomość Biblii. Czy ktoś chce, czy nie Biblia leży u podstaw naszej kultury.


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

3692
3455
11.03.2019 16:41

A gdzie Kapitał ?


547
2
12.03.2019 06:41

A gdzie był zakazany?


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

1375
17
11.03.2019 20:38

„Przemiana”, by Franz Kafka


A w ogóle to co to za lista? Jest na niej jakiś, jakikolwiek porządek? No tak, przecież po prostu skopiowana z jakiejś zagranicznej stronki, a zatem porządku można się spodziewać tylko zagranicznego... Wypisaliście te książki w porządku alfabetycznym według angielskich tytułów! Których nawet nie podajecie, z wyjątkiem dzieł nie mających polskiego przekładu (lub rekordu w bazie LC? niedostępności tych tytułów na polskim rynku nie sprawdzałam). Naprawdę nie można było tej listy jakoś uporządkować? Alfabetycznie po naszemu, co najmniej tak jak po ichniemu, według tytułów, ale lepiej według autora, bo chyba takie zwyczaje jeszcze u nas panują, że nazwisko autora jest istotniejsze od tytułu, zwłaszcza dość zmiennego tytułu przekładu. Albo może można było się wysilić na uporządkowanie niosące jakąś dodatkową treść, może chronologiczne albo według zajętych w głosowaniu miejsc?
Ale nie, po co, przecież wystarczy przekopiować z zagranicznego serwisu. Powinniśmy się cieszyć, że lista w ogóle jest przetłumaczona...

Ludzie, jak się coś kopiuje z zagranicznych źródeł, to wypadałoby po wstępnym przetłumaczeniu dokładnie się temu przyjrzeć i oczyścić z zagranicznych słówek!

„Przemiana”, by Franz Kafka


A w ogóle to co to za lista? Jest na niej jakiś, jakikolwiek porządek? No tak, przecież po prostu skopiowana z jakiejś zagranicznej stronki, a zatem porządku można się spodziewać tylko...

więcej

2649
541
11.03.2019 21:41

Ale przez kogo zakazanych i gdzie? Nie rozumiem tego zestawienia. Rozumiem,że w Wielkiej Brytanii wybrano trzy książki, które według nich miały największy wpływ na społeczeństwo. Na początku autor podaje,że Booksellers Association 20 tytułów, których publikacja miała największy wpływ na społeczeństwo. A poniżej czytamy:"Poniżej lista wszystkich dwudziestu książek...

więcej

186
162
23.10.2019 16:23

"przez kogo zakazanych i gdzie?" Właśnie.


232
222
23.10.2019 18:48

Swoją drogą na liście brakuje szczególnie wywrotowej pozycji, która przewróciła wartości współczesnego świata XX wieku do góry nogami - myślę tu o Mein Kampf. Czyżby nigdy nie była zakazana i zawsze ogólnie dostępna? ;)


103
22
23.10.2019 20:10


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

zgłoś błąd