Nocny lot. Ziemia, planeta ludzi. Pilot wojenny

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Vol de nuit. Terre des hommes. Pilote de guerre
Róża_Bzowa

Tematyka większości książek Saint-Exupery'ego odzwierciedla jego doświadczenia jako pilota cywilnego i wojskowego, pisarzowi nie chodzi jednak o sam opis przygód lotniczych, lecz o pokazanie, że w chwili niebezpieczeństwa, w walce z żywiołami człowiek potrafi pokonać własną słabość i zdobyć się na bohaterstwo, czerpiąc siłę z poczucia wspólnoty i solidarności z ludźmi. "Nocy lot" wysuwa problem odwagi i zwycięstwa nad sobą w imię dobra innych - tematem książki jest wprowadzenie niebezpiecznych lotów nocnych dla utrzymania łączności między Europą a Ameryką Południową. "Ziemia, planeta ludzi" jest opowieścią poetycko-filozoficzną, w której Saint-Exupery, odwołując się do przeżyć własnych i przeżyć swoich przyjaciół, daje wyraz przekonaniu, że wielkość jest powołaniem każdego człowieka - trzeba mu tylko stworzyć szansę. "Pilot wojenny" to pasjonująca opowieść o przygodach lotników, która przeplata się z dramatycznym opisem tysięcy uciekinierów, ewakuujących się bezładnie pod naporem niemieckiej armii. W scenerii technicznych szczegółów samolotu dochodzą do głosu wyostrzone śmiertelnym zagrożeniem, ogołocone z patosu, dramatyczne emocje i refleksje o międzyludzkiej wspólnocie i współodpowiedzialności, o sensie ofiary.

źródło opisu: Literackie, 1974

źródło okładki: zdjęcie autorskie

WrednaZdzira | 2016-12-27
Przeczytana: listopad 2016

Najważniejsze: jest to całkiem inna twórczość niż "Mały książę".
Autor w malowniczy sposób opisuje pilotowanie samolotem w latach 30'-40' ubiegłego wieku, a co za tym idzie liczne niebezpieczeństwa, gdyż lotnictwo było wtedy na etapie raczkowania. Każdy lot może być ostatnim. Zostawia się młodziutką żonę, dzieci, przyjaciół i nie wiadomo czy się wróci, ale pilot nie potrafi inaczej. Życie bez latania nie ma sensu. Autor w czasie lotu zastanawia się nad miejscem człowieka w świecie. Pomimo postępującej globalizacji, komunikacji itd. nie odnajdujemy się, nie mamy domu, celu, nic po nas nie zostanie.
Książkę pomimo takich refleksji czyta się dość szybko. Najciekawsze są sceny walki o życie w sercu pustyni czy też w Andach. Piloci nie mają żadnych szans na przeżycie, jednak wspomnienia bliskich dają im siłę by iść resztkami sił, szukając pomocy. Mierząc się z beznadziejną sytuacją poznają czym jest człowieczeństwo, po czym wszystko kończy się szczęśliwie a oni nadal pchają się do...

CharleZ | 2016-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2016

"Nocny lot" i "Ziemia, planeta ludzi" stanowią piękny opis latania, emocji związanych z pilotowaniem, są w pewien sposób manifestem pilotów - pionierów, Saint-Exupery jest pierwszym autorem, który tak czule opisuje latanie, ale któż inny byłby w stanie tego dokonać jeśli nie pilot?
Cechą wspólną "Ziemi..." i "Pilota wojennego" jest fenomenalny opis przeżyć w momencie pogodzenia się z nadchodzącą niechybnie śmiercią.
Z trójki powieści to jednak "Pilot wojenny" wywarł na mnie największe wrażenie. Pokazuje w zupełnie inny sposób, oczami Francuza, oczami patrioty wojnę o Francję 1940 roku, dzięki Sain-Exuperemu spojrzałem inaczej na sytuację i działania Francji w tamtym okresie, spojrzałem inaczej na samych Francuzów, spojrzałem inaczej na francuskich żołnierzy. Autor wieńczy tę powieść bardzo głęboką refleksją nad Człowiekiem i cywilizacją, dziwię się, że nie został za to zaliczony do grona wybitnych francuskich myślicieli - filozofów XX wieku, kojarzony jest jedynie z nieco...

Maciej Korpuliński | 2014-08-04

Dzięki temu autorowi poznałem,czym tak naprawdę jest życie,,pomaga uzmysłowić jak kruche jest nasze życie.

Marta Śmierciak | 2014-06-16
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Najbardziej podobała mi się historia samego Antoine na pustyni. Można odzyskać wiarę w ludzi :) Polecam.

Marcelline | 2011-08-11

nie dobrnęłam do całości,przeczytałam pierwsze opowiadanie,całkiem przyjemne,ale chyba nie tego się spodziewałam.może kiedyś do tego wrócę,ale chyba wolę inne książki tego autora :)

codename_2501 | 2011-05-25

Nocny lot - 5