Irek

Profil użytkownika: Irek

Nie podano miasta Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 3 lata temu
18
Przeczytanych
książek
30
Książek
w biblioteczce
3
Opinii
37
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Mężczyzna
Dodane| 1 ksiązkę
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

"Systemy energetyczne definiują naturę cywilizacji: jej strukturę, sposób dystrybucji towarów, sprawowania władzy i stosunki społeczne" (Jeremy Rifkin)

Nasza cywilizacja jest pochodną ery paliw kopalnych, która wytworzyła system finansowy i mechanizmy rynkowe oparte na wzroście wykładniczym, ściśle powiązanym z ciągłą eksploracją ograniczonych zasobów, tak jak gdyby nigdy nie miały się skończyć.
Kontynuacja tego modelu nie rozwiązuje żadnych problemów a wiemy ponad wszelką wątpliwość, że konsekwentne trzymanie się tej drogi doprowadzi do zmiany klimatu, w skali niewyobrażalnej, czego opłakane skutki będziemy obserwować jeszcze za naszego życia.
Mamy szansę, a właściwie konieczność to zmienić i o tym jest ta książka, traktująca o trudnych problemach i sposobie ich rozwiązania. Czyta się błyskawicznie, jak dobrą fabułę. Polecam!

"Systemy energetyczne definiują naturę cywilizacji: jej strukturę, sposób dystrybucji towarów, sprawowania władzy i stosunki społeczne" (Jeremy Rifkin)

Nasza cywilizacja jest pochodną ery paliw kopalnych, która wytworzyła system finansowy i mechanizmy rynkowe oparte na wzroście wykładniczym, ściśle powiązanym z ciągłą eksploracją ograniczonych zasobów, tak jak gdyby nigdy...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Duch równości. Tam gdzie panuje równość wszystkim żyje się lepiej Kate Pickett, Richard Wilkinson
Ocena 7,4
Duch równości.... Kate Pickett, Richa...

Na półkach:

Nierówność wydaje się naturalna, w końcu ludzie są różni - mądrzejsi i głupsi, pracowici i lenie. Podobnie powinny być zróżnicowane ich dochody - takie są reguły gry rynkowej i wydaje się to właściwe. Ale jednak coś w tym systemie działa nie tak jak powinno, skoro różnice między tymi najlepiej zarabiającymi a resztą powiększają się do absurdalnych rozmiarów i nie mają wiele wspólnego z różnicami w jakości i społecznej wartości wykonywanej pracy. Najbiedniejsi w krajach rozwiniętych już nie głodują, jednak nierówności generują wymierne skutki społeczne.
Autorzy bombardują nas masą zależności pomiędzy nierównością a różnymi problemami społecznymi. Zebrane dane nie pozostawiają wątpliwości - w bardziej egalitarnych społeczeństwach ludzie są zdrowsi, lepiej wykształceni, szczęśliwsi, bardziej ufni, mniej zagrożeni przestępczością i żyją dłużej. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że kluczowy jest dla nas status w danej społeczności, robimy dużo, często nieracjonalnie, aby uzyskać awans społeczny. Konsumpcja służy głównie zaspokojeniu tej potrzeby, kupujemy sobie, zazwyczaj na krótko, kolejne atrybuty lepszego statusu. Żyjemy w stresie, spowodowanym niemożnością zaspokojenia naszych aspiracji, oceniamy siebie na tle zamożnych sąsiadów, wpadamy we frustracje co rzutuje na jakość naszego życia.

Jest to wartościowa lektura, niezależnie od ideowego zaangażowania, bo opiera się na badaniach i logicznej analizie. Wnioski autorów wydają się racjonalne i nawet jeśli mamy to szczęście należeć do tej mniejszości zamożnych i wysoko sytuowanych w hierarchii społecznej, powinniśmy, również dla własnego dobra dążyć do zredukowania nierówności, bo chyba każdy woli żyć w bardziej przyjaznym i nieagresywnym społeczeństwie.

Nierówność wydaje się naturalna, w końcu ludzie są różni - mądrzejsi i głupsi, pracowici i lenie. Podobnie powinny być zróżnicowane ich dochody - takie są reguły gry rynkowej i wydaje się to właściwe. Ale jednak coś w tym systemie działa nie tak jak powinno, skoro różnice między tymi najlepiej zarabiającymi a resztą powiększają się do absurdalnych rozmiarów i nie mają wiele...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Książka, która zmienia postrzeganie świata. Pozwala spojrzeć całościowo na pozornie odrębne zjawiska i procesy zachodzące we współczesnym świecie. Lektura obowiązkowa dla każdego, bo każdy z nas swoimi decyzjami napędza procesy, które mogą zaprowadzić nas prosto w przepaść. Zamiast szukać odpowiedzi w medialnym szumie informacyjnym, warto przeczytać coś, co jest poparte rzetelną, recenzowaną, wiedzą naukową - taką pozycją jest ta książka. Przy tym, mimo masy odniesień (żaden podany przez autora fakt nie pozostaje bez przypisu, w którym znajdziemy źródło informacji) i wykresów, napisana jest świetnie, bardzo przystępnym językiem, bez przesadnie naukowego żargonu. To być może jedna z najważniejszych lektur w naszym życiu. Polecam!

Książka, która zmienia postrzeganie świata. Pozwala spojrzeć całościowo na pozornie odrębne zjawiska i procesy zachodzące we współczesnym świecie. Lektura obowiązkowa dla każdego, bo każdy z nas swoimi decyzjami napędza procesy, które mogą zaprowadzić nas prosto w przepaść. Zamiast szukać odpowiedzi w medialnym szumie informacyjnym, warto przeczytać coś, co jest poparte...

więcej Pokaż mimo to

Aktywność użytkownika Irek

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [4]

Philip K. Dick
Ocena książek:
7,0 / 10
99 książek
10 cykli
Pisze książki z:
1821 fanów
Marcin Popkiewicz
Ocena książek:
8,2 / 10
5 książek
0 cykli
31 fanów
Janusz A. Zajdel
Ocena książek:
7,1 / 10
38 książek
4 cykle
Pisze książki z:
823 fanów

statystyki

W sumie
przeczytano
18
książek
Średnio w roku
przeczytane
1
książka
Opinie były
pomocne
37
razy
W sumie
wystawione
10
ocen ze średnią 8,9

Spędzone
na czytaniu
119
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
minuta
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
1
książek [+ Dodaj]

Znajomi [ 1 ]