Duch równości. Tam gdzie panuje równość wszystkim żyje się lepiej

Tłumaczenie: Paweł Listwan
Wydawnictwo: Czarna Owca
The Spirit Level. Why More Equal Societies Almost Always Do Better
978-83-7554-334-6
angielski
Eida

Drastyczne nierówności w dochodach cechujące epokę globalizacji przestają być tematem tabu, o czym świadczy obfitość literatury powstałej w ostatniej dekadzie. Rozprawia się ona zazwyczaj z mitem, jakoby rosnące rozwarstwienie dochodowe miało być ceną za wzrost dobrobytu dla wszystkich, i podkreśla, że bogacenie się zamożnych zawsze oznacza zepchnięcie kogoś w dół drabiny społecznej. „Duch...

„Duch równości” Richarda Wilkinsona i Kate Pickett jest na tle tej literatury pozycją szczególną. Autorzy, opierając się na trzydziestu latach swoich badań, udowadniają, że duże nierówności są niekorzystne dla wszystkich warstw społecznych. Przytoczone w książce dane i wykresy pozwalają porównać duchową i zdrowotną kondycję różnych społeczeństw i grup ludności na świecie. Niezależnie od ogólnej zamożności danego kraju, niemal każdy współczesny problem społeczny bądź ekologiczny – choroby, zanik poczucia wspólnoty, przemoc, narkomania, otyłość, zaburzenia zdrowia psychicznego, brak wolnego czasu, przepełnienie więzień – z reguły występuje z większym nasileniem w społeczeństwach o większych nierównościach. „Duch równości” rozwiązuje więc zagadkę pozornej sprzeczności między klęskami społecznymi nękającymi wiele współczesnych społeczeństw a ich sukcesami materialnymi.

Książka „Duch równości” nie tylko stała się bestsellerem, lecz także głośnym wydarzeniem politycznym w Wielkiej Brytanii, zaś tygodnik „New Statesman” umieścił ją na liście dziesięciu najważniejszych książek dekady. Jej doniosłości trudno zaprzeczyć w czasach, gdy bogactwo skoncentrowane jest w rękach tak nielicznych, a na płonących przedmieściach Londynu wybuchają groźne zamieszki. Fala buntów społecznych w Europie otwiera oczy na problem nierówności jako źródła kryzysu społecznego. „Duch równości” to lektura obowiązkowa dla każdego, komu zależy na jakości życia we wspólnocie, w której – chcąc nie chcąc – uczestniczy. Jest to książka optymistyczna, zapowiadająca odnowę myślenia politycznego i dająca nadzieję na przyszłość, o ile tylko potrafimy ponownie uwierzyć w sens pojęcia solidarność.

Po raz kolejny hasło „mniej znaczy więcej” znalazło logiczne, spójne i udokumentowane naukowo uzasadnienie. Warto poznać to uzasadnienie, by nieco inaczej pomyśleć choćby o swoich życiowych celach.

„Idee zawarte w tej książce są na tyle doniosłe, by zmienić nasze myślenie. Na połowie strony autorzy mówią więcej o cierpieniu, do którego prowadzi nierówność, niż dramat albo powieść”.
John Carey, „Sunday on Times”

„Drogowskaz, jak odbudować nasze społeczeństwa (…) Olśniewająca wizja”.
„The Independent”

„Światła i pełna inwencji (…) analiza o szerokim zasięgu”.
„Nature”

„Autorzy wyciągają śmiałe wnioski, a przedstawione przez nich dowody, są trudne do zanegowania”.
„The Economist”

„Przekonująca i szokująca. Entuzjaści wolnego rynku powinni nauczyć się tej książki na pamięć”.
"The Independent"

„W tych ciężkich czasach ta optymistyczna książka może dodać otuchy”.
„New Statesman”

Richard Wilkinson należy do prekursorów międzynarodowych badań nad społecznymi uwarunkowaniami zdrowia oraz wpływu nierówności na kondycję społeczeństwa. Studiował historię gospodarczą świata w London School of Economics, a następnie epidemiologię. Posiada honorowe tytuły profesorskie wydziału medycznego University of Nottingham i University College London. Jego prace były publikowane w dziesięciu językach.

Kate Pickett jest wykładowczynią na University of York oraz pracownikiem naukowym brytyjskiego National Institute for Health Research. Studiowała antropologię fizyczną w Cambridge, nauki o żywieniu w Cornell University oraz epidemiologię w Berkeley. Przez cztery lata była adiunktem na University of Chicago.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2011

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/filozofia/duch_rownosci,p887374433

almos | 2014-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2014

Dwoje autorów dokonuje analizy statystycznej zależności pomiędzy poziomem nierówności majątkowej w rozwiniętych państwach Zachodu, a podstawowymi wskaźnikami jakości życia; do tych ostatnich zaliczają m.in.: poziom zaufania społecznego, poziom zaburzeń psychicznych, długość życia, otyłość, liczbę zabójstw, poziom mobilność społecznej.
Podstawową metodą jest regresja liniowa, a rezultaty obliczeń prezentuje się na licznych wykresach. Wyniki są bardzo ciekawe. Wszystkie powyższe wskaźniki jakości życia są negatywnie skorelowane z poziomem nierówności majątkowej w danym kraju, a nie są skorelowane z poziomem zamożności danego kraju. Więc jakość życia bardziej zależy od stanu nierówności niż od bogactwa kraju. Jeśli chodzi o poziom nierówności majątkowej to dwie grupy krajów się wyróżniają: na jednym biegunie mamy kraje anglosaskie: USA, Wlk. Brytanię, Nową Zelandię, w tych krajach nierówność jest największa. Na drugim biegunie leżą kraje skandynawskie plus Japonia gdzie nierówności są...

Irek | 2014-05-29
Przeczytana: 29 maja 2014

Nierówność wydaje się naturalna, w końcu ludzie są różni - mądrzejsi i głupsi, pracowici i lenie. Podobnie powinny być zróżnicowane ich dochody - takie są reguły gry rynkowej i wydaje się to właściwe. Ale jednak coś w tym systemie działa nie tak jak powinno, skoro różnice między tymi najlepiej zarabiającymi a resztą powiększają się do absurdalnych rozmiarów i nie mają wiele wspólnego z różnicami w jakości i społecznej wartości wykonywanej pracy. Najbiedniejsi w krajach rozwiniętych już nie głodują, jednak nierówności generują wymierne skutki społeczne.
Autorzy bombardują nas masą zależności pomiędzy nierównością a różnymi problemami społecznymi. Zebrane dane nie pozostawiają wątpliwości - w bardziej egalitarnych społeczeństwach ludzie są zdrowsi, lepiej wykształceni, szczęśliwsi, bardziej ufni, mniej zagrożeni przestępczością i żyją dłużej. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że kluczowy jest dla nas status w danej społeczności, robimy dużo, często nieracjonalnie, aby uzyskać...

Czasem intuicja podpowiada nam, że za skomplikowanym, wielowymiarowym problemem ukryte jest jakieś proste i możliwe do zastosowania rozwiązanie.

Autorzy "Ducha równości" też to czuli, a potem zebrali w jednym miejscu opis wielu palących problemów społecznych i pokazali wspólny ich mianownik - brak równości, nazywając jednocześnie po imieniu to, co jest kluczem do lepszego jutra.

Przy okazji powstała książka wciągająca, optymistyczna i dająca nadzieję na inne spraw poukładanie. Fakty, badania naukowe, trafne konkluzje splatają się tu z duchem równości dalekim od nachalnej ideologii i wszelkich "-izmów", z zaangażowanym, głębokim namysłem mądrych ludzi nad kondycją naszego świata.

To konstruktywne podejście do problemów jest motywem przewodnim, odróżniającym tę książkę od wielu innych, celnych w krytyce, ale nie przywracających nadziei, na lepsze jutro, pozycji. Zdecydowanie warto >przeżyć< tę lekturę i poszukać wokół miejsc gdzie duch równości wypuszczony z jej kart zacznie...

Cyfranek | 2017-05-20
Przeczytana: 19 maja 2017

Zbadanie statystycznych zależności pomiędzy nieszczęściami współczesnego świata (narkomania, nastoletnie matki, przestępczość, choroby cywilizacyjne itp.) a nierównościami w dochodach pokazuje, że postępujące rozwarstwienie społeczeństw prowadzi do pogłębiania natężenia wspomnianych negatywnych zjawisk. Autorzy wskazują to na dużej liczbie cech i obserwacji. Proponują walkę m.in. z postępującą tendencją, że szefowie firm zarabiają kilkaset razy więcej od większości pracowników w niej zatrudnionych. Trudno się z tym nie zgodzić, szczególnie mając przed oczami opracowane przez autorów książki wyniki badań. Lektura ważna dla wszystkich, szukających źródeł zła we współczesnych społeczeństwach.

soliloquium | 2014-11-28
Przeczytana: 27 listopada 2014

Nie doczytałam do końca.
Przez pierwszych 100 stron Autorzy próbowali mi wmówić, że zło tego świata wypływa z nierówności społecznych. Dokładniej - że to wina bogatych. Już raz to w historii przerabialiśmy. Nie polecam tej książki. Zideologizowana i nierzetelna.

GZal | 2017-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2017

Połowę książki zajmuje omówienie kolejnych diagramów, które budowane są według tego samego schematu. Na osi X znajduje się skala nierówności dochodów, czyli różnicy między zarobkami najbogatszych i najbiedniejszych 20 procent, zaś na osi Y przeciętna długość życia, liczba nastoletnich matek, przestępczość, itp. Wszystkie wykresy układają się w cudowny wzór – kraje o niskim poziomie nierówności dochodów (zazwyczaj: Szwecja, Norwegia, Dania, Japonia) znajdują się zazwyczaj po “dobrej stronie mocy”, zaś te, gdzie nierówności są wysokie (przede wszystkim: Wielka Brytania, USA, Portugalia).
[...]
czekałem, aż wreszcie autorzy – dwoje epidemiologów – zaczną pokazywać swoje propozycje. A te wydają się po prostu naiwne. Nawoływanie “zmniejszmy nierówności,”mniej konsumujmy” są oczywiście szczytne, ale zdają się zapominać o najsłabszym ogniwie, czyli człowieku.
[...]
całość:

Pieniadzo | 2017-05-30
Na półkach: Przeczytane, Ekonomia
Przeczytana: maj 2017

Nie jest zbytnią przesadą zdanie z jednej z recenzji tej książki, wklejone na okładkę jej drugiego wydania, że 'to teoria wszystkiego', ponieważ autorzy powołując się na badania całego pokolenia naukowców w przekonujący sposób dowodzą, że za większością problemów społecznych stoją nierówności dochodowe i majątkowe i to one są głębokim źródłem tychże problemów, dlatego należy starać się jak tylko można by je zmniejszać!

P.S.
Zarzuty Almosa dotyczące braków w źródłach danych i wartościach liczbowych analiz statystycznych są już nieaktualne, bo zostały naprawione w poprawionym w 2010 r. wydaniu książki (przynajmniej w wersji angielskiej), dlatego naprawdę ciężko się do tej książki przyczepić :)

maciejx | 2015-05-03

Książka, która wielu osobom może otworzyć oczy na to co pozornie może nie sprawiać wrażenia jednego z największych problemów, który boryka nasze społeczeństwo. Autorzy w sposób ciekawy i interesujący ukazują wyniki badań, które mają argumentować ich tezę o tym, że nierówności prowadzą do ogromnych szkód społecznych.

Paweł | 2013-01-14

Świetna. Chyba najbardziej wartościowa książka jaką przeczytałem w dotychczasowym życiu. Polecam wszystkim.

Psotek | 2017-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2017