rozwiń zwiń
Stefano

Profil użytkownika: Stefano

Warszawa Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 2 lata temu
35
Przeczytanych
książek
115
Książek
w biblioteczce
2
Opinii
3
Polubień
opinii
Warszawa Mężczyzna
Dodane| Nie dodano
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach: ,

Tytuł książki dość przewrotny jak na historyka z nurtu "konserw". We wstępie autor zapewnia że jest to rzetelna i obiektywna analiza działalności tzw. żołnierzy wyklętych, ale po przeczytaniu kilku pierwszych rozdziałów staje się jasne, że obiektywizmem ta pozycja zbytnio nie grzeszy. Poza tym zbyt dużo wtrętów z bieżącej polityki. Nie doczytałem do końca. Jako fan twórczości Zychowicza jestem zawiedziony. Uważam, że to najsłabsza książka w jego dorobku.

Tytuł książki dość przewrotny jak na historyka z nurtu "konserw". We wstępie autor zapewnia że jest to rzetelna i obiektywna analiza działalności tzw. żołnierzy wyklętych, ale po przeczytaniu kilku pierwszych rozdziałów staje się jasne, że obiektywizmem ta pozycja zbytnio nie grzeszy. Poza tym zbyt dużo wtrętów z bieżącej polityki. Nie doczytałem do końca. Jako fan...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Dużo złego się naczytałem na temat tej książki, że przesiąknięta socjalistyczną propagandą, że przeładowana technicznym bełkotem, że brak jej lemowskiej finezji. Prawda, jak zwykle, leży gdzieś pośrodku. Faktem jest, że nie jest to Lem, do którego większość fanów jego prozy jest przyzwyczajona, ale z drugiej strony znaleźć tam można wiele koncepcji, które Lem, z powodzeniem, rozwinął w swojej późniejszej twórczości. Dość wspomnieć o nieśmiałych filozoficznych dyskursach pomiędzy bohaterami czy chociażby pomysł obcej formy życia w formie bezpostaciowego "plazmogluta", którą znamy ze znakomitego Solarisa.

Elementy propagandowe ówczesnego systemu, owszem, pojawiają się, ale dosłownie w kilku miejscach i w najmniejszym stopniu nie wypływają na postrzeganie opowiadanej historii. Warto zauważyć, że Lem rozpoczął pracę nad Astronautami w czasie swoich przepraw z cenzurą przy okazji pisania innej powieści współczesnej, w stosunku do której co chwila zgłaszano żądania zawarcia różnorakich treści o charakterze ideologicznych. Wydaje się więc, że ten udawany romans z jedynym słusznym systemem był w latach 50-tych koniecznym ustępstwem aby literacki debiut SF Stanisława Lema mógł mieć miejsce.

Sama powieść bardzo nierówna. Początek to w zasadzie popularno-naukowe kompendium ówczesnej wiedzy o technicznych możliwościach podróży w kosmos, będący jednakże gratką dla osób interesujących się ta tematyką. Środek opisujący podróż, a następnie eksplorację Wenus - ultraciekawy, tu Lem daje nam kilka próbek swojej genialnej wyobraźni. Zakończenie, a w szczególności rozwlekłe opisy miasta - toporne, miałem spory problem z przebrnięciem bez omijania co niektórych fragmentów.

Podsumowując, książka odbiega nieco od stylu do jakiego przyzwyczaił nas polski mistrz SF w swojej późniejszej twórczości, nie mniej jest to nadal bardzo wartościowa pozycja i każdy szanujący się fan Lema powinien ją przeczytać, chociażby po to, żeby zobaczyć jak ewoluował jego warsztat literacki i wizjonerskie pomysły.

Dużo złego się naczytałem na temat tej książki, że przesiąknięta socjalistyczną propagandą, że przeładowana technicznym bełkotem, że brak jej lemowskiej finezji. Prawda, jak zwykle, leży gdzieś pośrodku. Faktem jest, że nie jest to Lem, do którego większość fanów jego prozy jest przyzwyczajona, ale z drugiej strony znaleźć tam można wiele koncepcji, które Lem, z...

więcej Pokaż mimo to

Aktywność użytkownika Stefano Italiano

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [3]

Leopold Tyrmand
Ocena książek:
7,1 / 10
25 książek
1 cykl
370 fanów
Stanisław Lem
Ocena książek:
7,3 / 10
138 książek
9 cykli
3276 fanów
Dan Simmons
Ocena książek:
7,0 / 10
44 książki
5 cykli
Pisze książki z:
921 fanów

statystyki

W sumie
przeczytano
35
książek
Średnio w roku
przeczytane
4
książki
Opinie były
pomocne
3
razy
W sumie
wystawione
35
ocen ze średnią 7,0

Spędzone
na czytaniu
244
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
5
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]