Kosmos w komórce

Grzegorz Śmiałek Grzegorz Śmiałek
06.11.2017
Okładka książki Równanie Jamiego Drake'a Christopher Edge Logo Patronat

Christopher Edge napisał małą, zieloną książeczką z kosmosem w środku. Raczej dla dzieci w wieku szkolnym, raczej dla tych dzieci, które nie boją się polecieć w kosmos i zostać cichym bohaterem.

Tytułowym pogromcą kosmosu jest Jamie, chłopiec, którego tata pracuje na stacji kosmicznej 400 km nad ziemią, więc mimo, że widzi ojca niemal zawsze wtedy, kiedy spojrzy w górę, to nie zmienia to faktu, że nie ma go przy nim w domu, więc należy powiedzieć, że Christopher Edge napisał trudną opowieść o czekaniu i samotności dla dzieci.

Jamie ma z pozoru zwykły i nudny telefon komórkowy, jednak pewnego dnia, elektronika w jego telefonie zaczyna się zmieniać, coś się wydarza, coś świeci i się kręci i to coś odmieni całe jego dziecięce życie. Czytając kosmiczne opowieści dowiemy się kto to są Ulowce i co tak ciągle bzyczy w tej komórce. Świat Jamiego trzęsie się w posadach, kosmiczny świat też zaczyna się trząść, tylko współpraca kosmosu z człowiekiem może to wszystko uratować!

Powieść zawiera w sobie wiele ciekawie podanych informacji na temat planet i układu słonecznego. Opowiada o gwiazdach, odległych galaktykach i ciągłym pytaniu czy jesteśmy sami w kosmosie...a jeżeli nie, to jak oni wyglądają i na jakich mieszkają planetach? Na te pytania szuka odpowiedzi mały Jamie.

„Równanie Jamiego Drake'a” to przykład, jak można pokonać własne słabości i jak lęk i tęsknotę przeobrazić w działanie. To powieść o wierze w to, że wszystko jest możliwe, trzeba tylko zaufać sobie i kochać swoich bliskich. Ot takie piękne przesłanie kosmicznej, zielonej książki.

Powieść pełna wiedzy, fantazji nieskończonego kosmosu i tęsknoty. Czyta się ją szybko, niemal z prędkością światła, najlepiej podczas podróży z ziemi na marsa i z powrotem.

Grzegorz Śmiałek