Polacy w Brazylii: żywa historia

corbeau corbeau
23.08.2017
Okładka książki Droga do Rio. Historie polskich emigrantów Aleksandra Pluta Logo Patronat

„Droga do Rio. Historia polskich emigrantów” to kolejna po „Na fali historii. Wspomnienia Polaków w Chile” książka Aleksandry Pluty, śledząca losy Polaków rozrzuconych po świecie. Tym razem przybliża historię tych, których wojna i czasy komunizmu zmusiły do szukania schronienia w Brazylii. Co zostawili za sobą, a co odnaleźli na miejscu? Autorka pozwala, aby sami o tym opowiedzieli.

Książka powstała na podstawie rozmów przeprowadzonych przez Aleksandrę Plutę z polskimi emigrantami i ich rodzinami w latach 2014-2017. Po kilku stronach wstępu, który przedstawia zarys historyczny i porusza kwestie języka, tożsamości i pamięci, autorka oddaje głos swoim rozmówcom. Ich historie składają się na obszerny wachlarz przeżyć, mozaikę życiowych losów ludzi, których łączą dwie rzeczy: byli zmuszeni opuścić Polskę, a schronienie znaleźli w Brazylii. W ich wspomnieniach pojawiają się sceny z łagrów, z getta, z powstania warszawskiego i z obozów koncentracyjnych, a nawet spod Monte Cassino. Historia życia każdej z tych osób wystarczyłaby na osobną książkę.

Aleksandra Pluta stara się wiernie spisywać wspomnienia swoich rozmówców. Ich opowieści o dzieciństwie i trudach podróży są siłą rzeczy fragmentaryczne, momentami niespójne, co nie zmienia faktu, że stanowią cenne świadectwo. Autentyczności dodają im też charakterystyczne elementy mowy starszych emigrantów: „myśmy kwaterowali”, „żeśmy jeździli”, „strawa” – na szczęście autorka ich nie poprawiała, dzięki czemu czytając tekst ma się wrażenie, jakby się słuchało opowieści bliskich nam osób. Niektóre wspomnienia przeplatają się z zapamiętanymi z młodości wierszami i piosenkami oraz z utworami stworzonymi przez samych bohaterów. Dodatkowo każdy rozdział zawiera skany starych dokumentów i fotografii.

„Droga do Rio. Historie polskich emigrantów” daje czytelnikowi wgląd w znaną i mniej znaną historię Polaków w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu, przedstawioną przez jej uczestników w subiektywny, autentyczny sposób. Ukazuje także powody decyzji o emigracji i trudności, jakie napotkali w podróży i po dotarciu do miejsca przeznaczenia. W kilku przypadkach opowiada też o wzruszających wizytach w ojczyźnie po latach emigracji: co dziwiło, co smuciło, a co cieszyło tych, którym dane było powrócić. To pięknie opowiedziany, ważny fragment naszej historii.

Agnieszka Kruk