Polacy w Brazylii: żywa historia

corbeau corbeau
23.08.2017
Okładka książki Droga do Rio. Historie polskich emigrantów Aleksandra Pluta Logo Patronat
Średnia ocen:
6,6 / 10
46 ocen
Czytelnicy: 289 Opinie: 9

„Droga do Rio. Historia polskich emigrantów” to kolejna po „Na fali historii. Wspomnienia Polaków w Chile” książka Aleksandry Pluty, śledząca losy Polaków rozrzuconych po świecie. Tym razem przybliża historię tych, których wojna i czasy komunizmu zmusiły do szukania schronienia w Brazylii. Co zostawili za sobą, a co odnaleźli na miejscu? Autorka pozwala, aby sami o tym opowiedzieli.

Książka powstała na podstawie rozmów przeprowadzonych przez Aleksandrę Plutę z polskimi emigrantami i ich rodzinami w latach 2014-2017. Po kilku stronach wstępu, który przedstawia zarys historyczny i porusza kwestie języka, tożsamości i pamięci, autorka oddaje głos swoim rozmówcom. Ich historie składają się na obszerny wachlarz przeżyć, mozaikę życiowych losów ludzi, których łączą dwie rzeczy: byli zmuszeni opuścić Polskę, a schronienie znaleźli w Brazylii. W ich wspomnieniach pojawiają się sceny z łagrów, z getta, z powstania warszawskiego i z obozów koncentracyjnych, a nawet spod Monte Cassino. Historia życia każdej z tych osób wystarczyłaby na osobną książkę.

Aleksandra Pluta stara się wiernie spisywać wspomnienia swoich rozmówców. Ich opowieści o dzieciństwie i trudach podróży są siłą rzeczy fragmentaryczne, momentami niespójne, co nie zmienia faktu, że stanowią cenne świadectwo. Autentyczności dodają im też charakterystyczne elementy mowy starszych emigrantów: „myśmy kwaterowali”, „żeśmy jeździli”, „strawa” – na szczęście autorka ich nie poprawiała, dzięki czemu czytając tekst ma się wrażenie, jakby się słuchało opowieści bliskich nam osób. Niektóre wspomnienia przeplatają się z zapamiętanymi z młodości wierszami i piosenkami oraz z utworami stworzonymi przez samych bohaterów. Dodatkowo każdy rozdział zawiera skany starych dokumentów i fotografii.

„Droga do Rio. Historie polskich emigrantów” daje czytelnikowi wgląd w znaną i mniej znaną historię Polaków w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu, przedstawioną przez jej uczestników w subiektywny, autentyczny sposób. Ukazuje także powody decyzji o emigracji i trudności, jakie napotkali w podróży i po dotarciu do miejsca przeznaczenia. W kilku przypadkach opowiada też o wzruszających wizytach w ojczyźnie po latach emigracji: co dziwiło, co smuciło, a co cieszyło tych, którym dane było powrócić. To pięknie opowiedziany, ważny fragment naszej historii.

Agnieszka Kruk

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja