Humorystyczno-obyczajowy thriller fantasy

corbeau corbeau
04.07.2017
Okładka książki Numer 11 Jonathan Coe

„Przez wzgląd na moje zdrowie psychiczne muszę założyć, że popadam w obłęd” – po tych słowach Rachel powraca pamięcią do wakacji spędzonych z koleżanką u dziadków, aby, analizując kolejno ważniejsze momenty swojego życia, odkryć przyczynę obecnych, napawających grozą wydarzeń. Na beztroskie, słoneczne lato rzucają cień niepokojące odkrycia: ciało znalezione w lesie, Szalona Kobieta Ptasznik szukająca tajemniczych kart, mroczna postać w piwnicy domu z numerem 11. Numer ten powraca na kolejnych stronach powieści, odciskając swoje piętno na różnych etapach życia bohaterek. Dokąd je zaprowadzi?

Trudno sklasyfikować „Numer 11” jako całość, bo rozdziały książki wydają się minipowieściami należącymi do odrębnych gatunków, jakby autor bawił się różnymi konwencjami literackimi: powieść obyczajowa, thriller, powieść detektywistyczna i elementy fantastyki przeplatają się ze sobą i wzajemnie uzupełniają. Mimo swojej różnorodności poszczególne części łączą się w spójną historię i ostateczny rezultat okazuje się zaskakująco korzystny. Co więcej, dzięki tej gatunkowej mieszance czytelnik nie wie czego się spodziewać i rozwój wydarzeń okazuje się przyjemnym zaskoczeniem.

Pod tymi zabawami formą kryje się głęboka treść. Z jednej strony książka przedstawia różne relacje międzyludzkie: między przyjaciółkami, małżeństwem, matką i córką, pracodawcą i pracownikiem. Poza tym porusza ważne tematy społeczne i dotyka problemów współczesnego świata: konsumpcjonizm, nierówność społeczna, pogoń za sławą i bogactwem. Te trudne tematy zostały wplecione w historię życia zwykłych ludzi, dzięki czemu mocniej przemawiają do czytelnika, równocześnie nie dominując akcji powieści. Do tego całość została okraszona pewną dawką stonowanego humoru.

Jonathan Coe, jeden z bardziej uznanych współczesnych brytyjskich pisarzy, w „Numerze 11” w błyskotliwy sposób rozwija przed czytelnikiem złożoną, wielowątkową opowieść. Pewnie można mu zarzucić niekonsekwencję w kwestii doboru gatunków literackich, ale dla mnie zabieg ten był jednym z głównych atutów powieści. Różnorodna, zabawna, a jednocześnie skłaniająca do refleksji lektura godna polecenia.

Agnieszka Kruk