Z cienia w cień

poczytne poczytne
28.06.2017
Okładka książki Z cienia Juan José Millás

W tym roku postanowiłam poznać nowych autorów z regionów, które choć nieegzotyczne, to jednak są mi obce. Jednym z twórców spełniającym oba wymagania jest hiszpański pisarz i dziennikarz - Juan Jose Millas. Powieść jego autorstwa pod tytułem „Z cienia” chociaż nie jest długa, to w zabawny sposób przedstawia temat niebanalny – pokazuje to, co znajduje się „w cieniu” ludzkiej codzienności, opierając się na przykładzie pewnej hiszpańskiej rodziny.

Damian jest gwiazdą show cieszącego się wysoką popularnością. Za każdym razem, gdy mężczyzna pojawi się w programie, słupki oglądalności biją rekordy. Niestety, wszystko to regularnie dzieje się jedynie w jego głowie. Tak naprawdę Damian ma problem, ponieważ stracił pracę i niekoniecznie ma pomysł na swoje dalsze życie. Jedyną „osobą", z którą bohater ma regularny kontakt, jest Sergio O'Kane - prezenter wyżej wspomnianego programu i to tak naprawdę winowajca komplikacji Damiana. Będąc na targu staroci mężczyzna dostrzega broszkę z inicjałami showmana. Chcąc zdobyć podarunek dla znajomego kradnie ją, a finalną konsekwencją tego występku jest znalezienie się w zabytkowej szafie i pojechanie w niej do domu pewnej rodziny, która ją nabyła.

„Z cienia” jest powieścią zaskakującą, chociaż tak naprawdę sedno książki mamy podane już na opisie od wydawnictwa. Nie ukrywajmy, że nie każdego dnia czyjeś życie zmienia się, bo zamknął się w szafie na targu staroci. Chociaż jest to element najbardziej zaskakujący, bo zdecydowana większość wydarzeń z niego wynikających jest spotykaną „normą” w dzisiejszym świecie, to właśnie podróż w szafie jest tym najbardziej akceptowanym przez czytelnika elementem fabuły.

Sam główny bohater wzbudza różne emocje. Od początku powieści widać, że Damian jest człowiekiem zagubionym – ma rzadki kontakt z rodziną, stracił pracę. Relacje z innymi zastępuje sobie wyimaginowaną postacią prezentera programu, w którym jest gwiazdą, co świadczy poniekąd o jego potrzebie bycia zauważonym oraz relacji z innymi. Z drugiej strony wzbudza sympatię czytelnika zaskakującymi decyzjami, które musi podjąć, chociaż często wydają się być niezrozumiałe (bo kto normalny dałby się wywieźć w szafie?).

Lektura „Z cienia” umożliwi oderwanie się od codzienności. Chociaż fabuła osadzona jest w rzeczywistości i tak naprawdę żadne działania w niej zawarte nie są niemożliwe do wykonania, przenosi czytelnika do świata niecodziennego, zabarwionego absurdem. Polecam czytelnikom rozglądającym się za niezobowiązującą książką do przeczytania „na raz”.

Katarzyna Irzyk