Rodzinna tajemnica

Justyna Justyna
15.03.2017
Okładka książki Willow Virginia Cleo Andrews Logo Patronat

Willow De Beers to kobieta, która nie miała łatwego życia. Została adoptowana, jej matka zastępcza nie okazuje jej uczuć, a ojciec - znany i ceniony psychiatra, ciągle trzyma dystans i nie potrafi się przed nią otworzyć. Wie, że jest dzieckiem kobiety z kliniki ojca, przez co przez całe swoje nastoletnie życie doszukuje się u siebie różnych negatywnych symptomów dotyczących psychiki. Pewnego dnia, po śmierci rodziców, życie Willow zmienia się za sprawą jednego, niewielkiego pamiętnika, który został jej przekazany po pogrzebie. Zapiski ojca zmieniają wszystko. Rodzinna tajemnica wychodzi na jaw, a dziewczyna rusza w pogoni za prawdą. Wie, że musi odnaleźć swoją biologiczną matkę i za wszelką cenę opowiedzieć jej historię, która ma w ich rodzinie duże znaczenie. Podążając za śladami matki, młoda kobieta trafia do imprezowego, pełnego przepychu miasta, w którym niespodziewanie spotyka niesamowitego mężczyznę o wielkim sercu, różniącego się od tamtejszej społeczności.

Virginia C. Andrews to pisarka dość znana, między innymi z „Kwiatów na poddaszu", które miałam okazję czytać. Zachęcona jej poprzednią, rewelacyjną historią, z ogromną chęcią sięgnęłam po kolejną opowieść. Jak się okazało - autorka stworzyła początek następnej, wspaniałej serii.

W powieści od samego początku da się wyczuć klimat tajemnicy, która stale wisi nad rodziną De Beers. Po śmierci jednego z bohaterów prawda wychodzi na jaw, a Willow - młoda, rezolutna i niezwykle pewna siebie kobieta, podąża za swoimi korzeniami. Jest to główny wątek powieści, jednak oprócz tego, czytelnik otrzymuje również wiele wydarzeń pobocznych, które dodają całości niepowtarzalnego klimatu oraz coraz szybszego tempa akcji. Mamy okazję poznać rozrzutnych, zagubionych ludzi, dla których wystawne imprezy i majątek to sens życia. Pojawia się również wątek związany z przystojnym, wielkodusznym mężczyzną, który stopniowo odgrywa coraz ważniejszą rolę w życiu Willow. Niemniej jednak, jestem bardzo pozytywnie zaskoczona postawą młodej dziewczyny, która wie, czego w życiu potrzebuje i otwarcie oraz odważnie podejmuje wszelkie życiowe decyzje. W książkach spotykamy różne charaktery, jednak Willow jest rewelacyjnie zarysowaną postacią.

Powieść jest wspaniałą, emocjonującą i przepełnioną tajemnicą historią. Autorka świetnie zarysowała sylwetki bohaterów, każdy z nich jest niepowtarzalny i wielopłaszczyznowy. Przedstawiona na kartach powieści historia nie jest prosta ani przewidywalna, potrafi zaskoczyć i sprawić, że czytelnik nie jest w stanie się od niej oderwać. Znajdujemy w niej również wiele wątków o charakterze psychologicznym, które odgrywają w całości bardzo istotną rolę. Jest ciepłą opowieścią o rodzinie, o odnajdywaniu siebie, swoich korzeni, ratowaniu więzi rodzinnych oraz walki o dobro swoje i bliskich. Mam co do tego cyklu bardzo dobre przeczucia, więc nie pozostaje mi nic innego jak niecierpliwie wyczekiwać kolejnego tomu.

Justyna Ziemińska