Czy wiesz, że…

Silverq21 Silverq21
28.02.2017
Okładka książki Kulturą w płot Michał Fedorowicz

…wszyscy uwielbiają ciekawostki? Nie ma co ukrywać, zawsze miło dowiedzieć się czegoś nowego. Czasem przybiera to formę jednego zdania, innym dłuższych wywodów. I właśnie w tej drugiej formie specjalizuje się Michał Fedorowicz, laureat konkursu na Blog Roku 2014. W ramach otrzymanej nagrody miał okazję napisać książkę i w żadnym razie nie jest to strzał kulą, a tym bardziej kulturą w płot.

Znałem autora już z jego blogowych dokonań i muszę przyznać, że podobnie jak tam, robota jest przednia. Wcześniej niepublikowane treści pochłaniają w całości. Trudno oderwać się od kolejnych rozdziałów, których same tytuły jak – Edgar Allan Poe i Scrabble czy Swingujący Goebbels, potrafią rozgrzać ciekawość do czerwoności. I nie są to żadne chwyty reklamowe, ale znakomite zapowiedzi intrygującej zawartości.

Największą atrakcją tej lektury jest to, że rozpala niecodzienną żyłkę podróżnika. Odkrywcy coraz to nowych rzeczy, zdobywcy zaskoczeń i ujarzmiania tego, co niespotykane. Ma w sobie coś z opowieści przy ognisku, których słucha się z wypiekami na twarzy. Nawet gdy przychodzi zmęczenie, zawsze znajdzie się chwila na jeszcze jedną anegdotę do poduszki.

Pochwalić należy również selekcję materiałów. Przekazywane historie trafione są w punkt. Nie za długie, nie za krótkie, a zawierają w sobie wszystko, co najistotniejsze. Poszanowanie słowa, atrakcyjny i schludny język, to znaki rozpoznawcze, jakich wielu innych twórców mogłoby autorowi pozazdrościć.

Nie mam żadnej wątpliwości, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. „Kulturą w płot” to prawdziwa gratka, która powinna zachęcić do dalszego eksplorowania kultury na własną rękę. Jak się okazuję, ma wiele twarzy, które niesłusznie nam umykają.

Patryk Rzemyszkiewicz