Lubimyczytać.pl Sp. z o.o

Czy wiesz, że…

Autor recenzji:
Tytuł książki: Kulturą w płot
Autor książki: Michał Fedorowicz
7,62 (21 ocen i 6 opinii)

…wszyscy uwielbiają ciekawostki? Nie ma co ukrywać, zawsze miło dowiedzieć się czegoś nowego. Czasem przybiera to formę jednego zdania, innym dłuższych wywodów. I właśnie w tej drugiej formie specjalizuje się Michał Fedorowicz, laureat konkursu na Blog Roku 2014. W ramach otrzymanej nagrody miał okazję napisać książkę i w żadnym razie nie jest to strzał kulą, a tym bardziej kulturą w płot.

Znałem autora już z jego blogowych dokonań i muszę przyznać, że podobnie jak tam, robota jest przednia. Wcześniej niepublikowane treści pochłaniają w całości. Trudno oderwać się od kolejnych rozdziałów, których same tytuły jak – Edgar Allan Poe i Scrabble czy Swingujący Goebbels, potrafią rozgrzać ciekawość do czerwoności. I nie są to żadne chwyty reklamowe, ale znakomite zapowiedzi intrygującej zawartości.

Największą atrakcją tej lektury jest to, że rozpala niecodzienną żyłkę podróżnika. Odkrywcy coraz to nowych rzeczy, zdobywcy zaskoczeń i ujarzmiania tego, co niespotykane. Ma w sobie coś z opowieści przy ognisku, których słucha się z wypiekami na twarzy. Nawet gdy przychodzi zmęczenie, zawsze znajdzie się chwila na jeszcze jedną anegdotę do poduszki.

Pochwalić należy również selekcję materiałów. Przekazywane historie trafione są w punkt. Nie za długie, nie za krótkie, a zawierają w sobie wszystko, co najistotniejsze. Poszanowanie słowa, atrakcyjny i schludny język, to znaki rozpoznawcze, jakich wielu innych twórców mogłoby autorowi pozazdrościć.

Nie mam żadnej wątpliwości, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. „Kulturą w płot” to prawdziwa gratka, która powinna zachęcić do dalszego eksplorowania kultury na własną rękę. Jak się okazuję, ma wiele twarzy, które niesłusznie nam umykają.

Patryk Rzemyszkiewicz

Pokaż wszystkie oficjalne recenzje książek

Opinie czytelników

O książce:
Kwartalnik "Wyklęci", nr 1 / styczeń 2016

Warto przeczytać pierwszy kwartalnik poświęcony żołnierzom niezłomnym. W tym numerze zapoznajemy się majorem Łupaszką i jego brygadą. Polecam