Mleczko w każdym domu!

jusola jusola
27.08.2012
Okładka książki Obywatelu, nie pieprz bez sensu! Rysunkowa lista przebojów Andrzej Mleczko

Andrzej Mleczko. Ikona polskiego rysunku satyrycznego. Słodki bobas. Wyelegantowany pierwszokomunista. Ogolony rekrut Studium Wojskowego. Brodaty student Wydziału Architektury w Krakowie. Doroślał, a broda pozostała, choć zmieniała się w czasie. Taki przegląd Andrzejomleczkowych główek można zobaczyć na pierwszej stronie albumu rysunkowych przebojów wydanego niedawno przez Iskry. Sygnowany jest on jednym z moich ulubionych rysunków pod hasłem: "Obywatelu, nie pieprz bez sensu". Nie mogłam się nie skusić.

Andrzeja Mleczkę i zobaczyć na żywo można, i do galerii autorskiej pójść (w Krakowie i Warszawie), na facebooku polubić, w "Polityce" na przykład co tydzień pooglądać, ale wszystko to i tak mało. W albumie stron ponad 420, a rysunków znacznie więcej, choć najczęściej wyeksponowane jeden na stronę. Pogrupowane są w kilka galerii: Jako w niebie tako i na ziemi, Biznes i polityka, Historyjki obrazkowe, Bajki dla dorosłych, Przygotowanie do życia w rodzinie, Seks, przemoc i perwersja, Media – czwarta władza, Zbrodnia i kara, Historyczne historie, U doktora, Wesołych świąt, Żebrak ale pan, Rysunki o tym i owym. Stanowią więc przegląd całej twórczości satyryka. Jeśli ktoś ją śledzi, na pewno większość zna, ale to nie ma znaczenia. Oglądanie albumu jest nieustającym źródłem przyjemności. Rysunki są genialne, doskonale puentują naszą rzeczywistość i mentalność.

Andrzej Mleczko jest świetnym obserwatorem świata wokół siebie. Ma niezwykły dar dostrzegania absurdów, ironizowania, wychwytywania śmiesznostek, obnażania naszych słabości i odkrywania pragnień. A wszystko to ukazuje za pomocą charakterystycznej kreski, czarno-białego, czasem kolorowego sytuacyjnego szkicu. Dzięki niemu często trudna rzeczywistość traci swój ciężki wymiar, staje się znośniejsza. Śmiech ją neutralizuje.

Wiele z rysunków jest w wersji "dla dorosłych". Seks jest traktowany bezpruderyjnie, naturalnie, okazuje się – pewnie i słusznie – jedną z najważniejszych ludzkich namiętności, obok władzy szeroko rozumianej. Czyż tak nie jest?
Rysunkom towarzyszą czasem sentencje i aforyzmy. W nich też ujawnia się humor Andrzeja Mleczki. Znaliście parę rodzicielską: Matkę Ziemię i Ojca Ziemniaka?

Album to świetna pozycja. Bardzo starannie i elegancko wydana. Może być rewelacyjnym prezentem. Wszak słyszeliśmy od zawsze, że dla każdego najzdrowsze jest Mleczko!

Justyna Radomińska