Plan prawie doskonały

KenGoKang KenGoKang
18.04.2019
Okładka książki O Lence, Antku i planowaniu Katarzyna Kołodziej, Beata Ostrowicka

„Zacząłem obserwować i badać ptaki jako dziesięciolatek – pisze Richard Prum, profesor ornitologii na Uniwersytecie Yale – nigdy tak naprawdę nie zamierzałem robić w życiu nic innego”. Dlaczego powyższy fragment „Ewolucji piękna” od razu przyszedł mi do głowy, kiedy sięgnęłam po książeczkę „O Lence, Antku i planowaniu”? Otóż główna bohaterka, mała Lenka, również pragnie zostać słynną obserwatorką ptaków. Jak widać na przykładzie amerykańskiego naukowca, dziecięce marzenia czasem się spełniają, potrzeba tylko olbrzymiej konsekwencji i… planu?

Dobra organizacja dnia to kwestia istotna nie tylko w życiu dorosłego, ale też i ucznia szkoły podstawowej. Warto więc zachęcać maluchy, żeby wytrwale dążyły do wyznaczonych sobie celów, bez względu na to, czy będzie to odrabianie lekcji, czy zostanie kosmonautą. Książka Beaty Ostrowickiej dopinguje najmłodszych do mądrego planowania oraz realizowania kolejnych zadań. Przestrzega również przez zbytnim skupianiem się na poszczególnych punktach planu, które może sprawić, iż umkną nam rzeczy najistotniejsze. Dzieje się tak w przypadku wspomnianej Lenki – dziewczynce tak bardzo zależy na zostaniu ornitologiem, że rezygnuje ze spotkań i zabaw z przyjaciółmi. Skrupulatnie notuje swój rozkład dnia w małym notesiku i nie dopuszcza do tego, żeby został on w jakikolwiek sposób zakłócony. Przestrzeganie tak rygorystycznego harmonogramu okaże się oczywiście niemożliwe, co doprowadzi do frustracji, smutku i złości. Całe szczęście dziewczynka uświadomi sobie we właściwym momencie, że realizacja długoterminowych planów nie wymaga od niej aż takich wyrzeczeń. Czyż nie jest to dobra lekcja również dla nas, rodziców?

Osobiście uważam, że częściej spotykaną wśród dzieci postawą jest taka jak u Antka, którego rodzice musieli motywować do konsekwentnego realizowania własnego planu. Szczególnie trudne to zadanie w dobie wszechobecnego internetu, komórek i licznych atrakcji, które niezwykle łatwo rozpraszają uwagę najmłodszych (i dorosłych oczywiście też). Rodzice muszą jednak mieć na uwadze, iż obarczanie swej pociechy zbyt dużą ilością obowiązków nie jest najlepszą drogą dla jej rozwoju. Ile znamy w końcu historii sławnych, sfrustrowanych ludzi, oskarżających własnych rodzicieli o bycie tyranami?

„O Lence, Antku i planowaniu”, podobnie jak inne książeczki z serii „Poczytaj Mi Mamo”, to bardzo dobra propozycja dla uczniów szkół podstawowych, mogąca zainteresować również przedszkolaki. Starannie wydana i ciekawie ilustrowana, z dużą, wyraźną czcionką, może zachęcić potrafiące już czytać maluchy do samodzielnej lektury. Niewykluczone, że zachęci też najmłodszych do realizacji własnych marzeń. I podpowie, jak robić to mądrze i rozsądnie.

Ewa Szymczak