Indie, sanskryt

Sanskryt jest najstarszym przedstawicielem gałęzi indyjskiej języków indoirańskich, a jego historia sięga wstecz pierwszej połowy drugiego tysiąclecia przed Chr. Jest to język bardzo bogatej kultury indyjskiej - język religii i liturgii, filozofii i nauki, poezji i dramatu. W sanskrycie powstały dwa wielkie eposy: "Mahabharata" i "Ramajana". Klasyczną postać sanskrytu ustalił gramatyk Panini (ok. połowy IV wieku przed Chr.)

źródło opisu: Wydawnictwo Akademickie Dialog, 2000

źródło okładki: Zdjęcie autorskie