Węgry: burzliwe lata 1953-1956

Okładka książki Węgry: burzliwe lata 1953-1956 Jerzy Robert Nowak
Okładka książki Węgry: burzliwe lata 1953-1956
Jerzy Robert Nowak Wydawnictwo: Alma-Press historia
268 str. 4 godz. 28 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
-
Wydawnictwo:
Alma-Press
Data wydania:
1988-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1988-01-01
Liczba stron:
268
Czas czytania
4 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
83-7020-020-6
Tłumacz:
-
Tagi:
Węgry historia Węgier
Średnia ocen

2,8 2,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
2,8 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1048
1000

Na półkach: , , , ,

Jerzy Robert Nowak, jest obecnie publicystą Radia Maryja i deklaruje się jako wielki antykomunista i prawicowiec. Co najmniej do 1989 r. członek Stronnictwa Demokratycznego, sojusznika PZPR i autor wielu publikacji o współczesnej historii Węgier, chwalących Janosa Kadara i bratnią radziecką interwencję, a potępiających Imre Nagya i jego antysocjalistyczny rząd. Generalnie nie lubię babrać się w grzebanie w życiorysach autorów, ale wyjątek czynię dla tych, którzy widzą źdźbło w oczach innych, a nie widzą belki we własnym. Do tego jeszcze zamieniają czerwone barwy na czarne dopiero, gdy te pierwsze znalazły się na śmietniku historii.
Książka została wydana w roku 1988, gdy komunistyczna cenzura mocno zelżała a węgierska partia komunistyczna właśnie odwołała Janosa Kadara ze stanowiska swego szefa, lecz Nowak jakby tego nie zauważał.
Autor krytykuje rządy Matyasa Rakosiego, węgierskiego komunistycznego stalinisty, ale czyni to zgodnie z oficjalnym stanowiskiem ówczesnych węgierskich oficjalnych historyków, których cytuje garściami. Ale i dodaje od siebie, że klika Rakosiego działała „stosując sprzeczne z zasadami leninizmu, obce partii typu leninowskiego metody kierowania”.
Później rozpoczyna się opis tego, co znamy jako „Powstanie Węgierskie”, a autor nazywa „wydarzeniami węgierskimi”. I tu Nowak przedstawia oficjalną komunistyczną wersję wydarzeń, z której wynika, że „duża część robotników uległą wpływom rewizjonistów” zaś działania rządu Imre Nagya umożliwiły „organizacji sił kontrrewolucyjnych nabranie nowego impetu i przypuszczenie nowego ataku przeciw władzy ludowej”. Autor ubolewa nad zdobyciem przez powstańców budapesztańskiej siedziby partii komunistycznej i samosądem nad oficerami AVH (węgierski odpowiednik UB) dokonanym spontanicznie przez tłum. Cytuje komunistycznych autorów krytykujących to zdarzenie i kwestionujących jego przyczyny. Co ciekawe podkreśla lewicowy, socjalistyczny a wręcz rewolucyjny (dziś pewnie powiedziałby „lewacki”) charakter spontanicznie tworzonych rad rewolucyjnych i wielu oddziałów powstańczych. Warto zacytować dzisiejszego „prawicowca”: „Skrajna prawica nie zaniechała akcji prowadzonej przeciwko rządowi Nagya, ponieważ dążyła za wszelką cenę, nie licząc się z interesami narodu, do wzmocnienia swoich pozycji politycznych”.
Autor podkreśla, że władze Węgierskiej Socjalistycznej partii Robotniczej (Kadara) wyciągnęły lekcję z wydarzeń 1956 r., pozbyły się kliki Rakosiego etc. Milczy natomiast na temat skali represji, skazania na śmierć Nagya, Malletera i innych. Nie mógł z powodu cenzury? A musiał wychwalać Kadara?
Ale pozycja ma i swoje zalety. Po pierwsze to skondensowana wizja tych lat zgodna z wersją propagandy kadarowskiej, pełna cytatów oficjalnych komunistycznych historyków oraz autorów zachodnich w tym zakresie, w jakim mógłby być wykorzystane przez ówczesne władze węgierskie. Po drugie zawiera dużo informacji, niestety co do „wydarzeń węgierskich” mocno wybiórczych, które po prostu trzeba oddzielić od komentarzy i nastawienia autora. Tym niemniej jest to zdecydowanie praca dużo bardziej publicystyczna, niż historyczna.

Jerzy Robert Nowak, jest obecnie publicystą Radia Maryja i deklaruje się jako wielki antykomunista i prawicowiec. Co najmniej do 1989 r. członek Stronnictwa Demokratycznego, sojusznika PZPR i autor wielu publikacji o współczesnej historii Węgier, chwalących Janosa Kadara i bratnią radziecką interwencję, a potępiających Imre Nagya i jego antysocjalistyczny rząd. Generalnie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1020
1011

Na półkach:

Wstęp do powstania węgierskiego z pozycji kadarowców. Słaba, wybiórcza i niepełna praca o wydarzeniach, które wstrząsnęły światem komunistycznym. Zdecydowanie nie polecam.

Wstęp do powstania węgierskiego z pozycji kadarowców. Słaba, wybiórcza i niepełna praca o wydarzeniach, które wstrząsnęły światem komunistycznym. Zdecydowanie nie polecam.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    9
  • Przeczytane
    5
  • Węgry
    2
  • Podpatrzone u innych, albo jeszcze nie wiem czy chcę przeczytać
    1
  • Polska
    1
  • Historia XX i XXI w
    1
  • Historia polityczna
    1
  • KHungaricum
    1
  • Historia powszechna
    1
  • Posiadam książkę
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Węgry: burzliwe lata 1953-1956


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne