Elementy etyki gospodarki rynkowej

Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne
832081538X
biznes, finanse

Działalność gospodarcza nie jest moralnie neutralna. Oznacza to, że jej podejmowanie i prowadzenie łączy się nie tylko z decyzjami organizacyjno-ekonomicznymi, lecz także z wyborami etycznymi. Etyka gospodarowania ma zawsze postać refleksji wartościującej, ponieważ przedmiotem badań jest moralność gospodarującego społeczeństwa, a zatem wyznaczanie granic pomiędzy słusznością i nagannością ludzkich działań.Poznawczo-dydaktyczny cel, przyjęty przez Autorów książki, ma swoje odzwierciedlenie w podziale książki na dwie części. Pierwsza obejmuje przegląd wybranych nurtów etyki i filozofii gospodarczej, podstawowe informacje na temat zakresu etyki biznesu i pojęcia kapitału społecznego, a także ubóstwa i moralnych aspektów rynku pracy.Druga część jest poświęcona relacjom między uczestnikami działań rynkowych, takimi jak: firmy, kadra zarządzająca, pracownicy, konsumenci, instytucje społecznego komunikowania się i instytucje władzy. Omówiono w niej także zagadnienia dotyczące negocjacji, konfliktów w relacji pracodawca-pracownicy, etosu ludzi biznesu, społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa, etyki zawodowej i kodeksów etycznych oraz zjawisk patologicznych.Podręcznik jest przeznaczony dla studentów uczelni ekonomicznych i szkół biznesu, a także dla studentów socjologii, psychologii, dziennikarstwa i prawa.