Rangersi prowadzą. Pointe du Hoc, dzień „D”, 1944

Seria: Akcja
Wydawnictwo: Astra
Rangers Lead the Way. Pointe-du-Hoc D-Day 1944
Pistacia

Nad ranem 6 czerwca 1944 roku grupa amerykańskich rangersów z 2. batalionu rozpoczęła jedną z legendarnych akcji specjalnych II wojny światowej. Jej zadaniem było wspiąć się na urwiste skały powyżej plaży Omaha i opanować niemiecką artylerię nadbrzeżną na Pointe du Hoc. Alianckie dowództwo uznało, że tylko w ten sposób można będzie uciszyć działa nieprzyjaciela przed rozpoczęciem głównego desantu. Wywiad posiadał jednak błędne informacje. Pod morderczym ogniem Niemców rangersi sforsowali klif i dotarli do baterii, gdzie odkryli, że dział już tam nie ma. Zlokalizowali je z ogromnym poświęceniem i w porę zdołali zniszczyć na stanowiskach ogniowych w zupełnie innym miejscu, zwrócone w stronę plaży Utah.

Pierwsza publikacja z nowej serii wydawnictwa Astra, opisująca szczegółowo tę brawurową akcję, zawiera również grafiki, mapki, szkice sytuacyjne i nieznane relacje strony niemieckiej. Steven J. Zaloga przygląda się krytycznie tej historii i analizuje każdy detal, od błędów wywiadu, po bohaterstwo rangersów w obliczu niesprzyjających okoliczności.

źródło opisu: Astra, 2010

źródło okładki: http://wydawnictwo-astra.pl/