Piękni, młodzi, kosztowni. Męskie praktyki homoseksualne w Japonii okresu Edo (1600-1868)

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Oblicza Japonii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
978-83-7436-257-3
historia

Książka Marty Newelskiej jest monografią, prezentującą polskiemu czytelnikowi nieznanie i niedostępne dotychczas dla niego aspekty kultury japońskiej. Głównym zadaniem, jakie postawiła sobie autorka, jest opis i analiza powszechnie akceptowanych męskich praktyk homoseksualnych w Japonii okresu Edo. W polskiej literaturze przedmiotu to pierwsze opracowanie traktujące temat tak obszernie i szczegółowo, z uwzględnieniem kontekstu kulturowego i historyczno-socjologicznego. Marta Newelska dołożyła wszelkich starań, aby ten temat zbadać i opisać w sposób rzeczowy i obiektywny, wystrzegając się podejścia skandalizującego. Jej praca jest ponadto ważnym uzupełnieniem opublikowanych dotąd w Polsce badań na temat tradycyjnego japońskiego teatru kabuki, dotychczas analizowanego głównie z punktu widzenia jego estetyki oraz wartości literackich.

źródło opisu: http://www.wydawnictwotrio.pl/index.php?Tytul010=344&Podstrona=0

źródło okładki: http://www.wydawnictwotrio.pl/index.php?Tytul010=344&Podstrona=0

miete | 2016-02-24

Ach! Japonia, Japonia nie przestaje mnie zaskakiwać i ta współczesna i ta historyczna, wręcz nie wierzę że taki kraj gdzieś jednak istnieje że wystarczy tylko wsiąść w samolot siuuuuuuuuuuu i wysiadamy w Japonii a dzięki książce Pani Marcie Newelskiej lecimy kapkę dłużej by ostatecznie wylądować w Japonii okresu Edo.
Cóż Japonia okresy Edo jest jeszcze bardziej barwna i egzotyczna dla każdego Europejczyka niż Japonia współczesna choć to właściwie wydaje się niemożliwe ale jeśli chodzi o Japonię słówko " niemożliwe" należy raz na zawsze wykreślić ze słownika. Tu zdarzają się rzeczy, które przeciętnego przedstawiciela kultury "zachodniej" wprawiają w konsternację, czasem zachwyt czasem przerażenie, czasem zazdrość ale nigdy przenigdy nie pozostawiają obojętnym.
Przyznam , że mnie ten kraj od dłuższego czasu fascynuje, czytam wszystko co tylko na jego temat w Polsce się ukazuje i w swojej naiwności sądziłam że dużo o tym kraju już wiem, ba! Nawet go rozumiem.
Sięgnęłam po tę lekturę...

Kaliber48 | 2013-03-27
Na półkach: LGBT, Przeczytane, Posiadam

Lekko zbeletryzowana praca naukowa. I pomimo swojej naukowości świetnie się ją czyta. O ile książek poświęconych homoseksualizmowi różnych narodowości czy płci na polskim rynku wydawniczym „trochę” jest, to opracowań opisujących praktyki homoseksualne w Japonii, praktycznie do tej pory nie było. Książka Pani Marty Newelskiej znakomicie wypełnia tę lukę i naprawdę jest świetna. Wszystko to, co znalazłem w Jej książce było dla mnie nowe, zaskakujące a czasami wręcz szokujące. A samuraj-gej to dopiero smaczek! Książka, którą warto mieć w swojej bibliotece. Koniecznie na Twojej półce! Jedyna taka pozycja na polskim rynku LGBT. Polecam!!!

Dociekliwy_Kotek | 2011-05-21
Przeczytana: maj 2011

Niewątpliwie na rynku polskim pozycja bezcenna, wyczerpująca, wnikliwa, rzetelnie przedstawiająca fakty i poddająca źródła analizie, opatrzona interesującymi wnioskami. Wielkim plusem jest otwartość i tolerancja autorki a także umiejętność spojrzenia na problem z perspektywy świeżej, pozbawionej stereotypów i uprzedzeń wynikających z kultury. Może miejscami trochę trudno się czyta, językowi brakuje płynności, ale ostatecznie czego wymagać od pracy naukowej.

Ola | 2012-10-26

Bardzo dobra, pionierska na naszym rynku publikacja. Książki z tej serii (Oblicza Japonii, wyd. Trio) wszystkie są wartościowe, ale niektóre, niestety, zwyczajnie nudne. Ta do nudnych nie należy. Autorka zebrała i opracowała bardzo obszerny materiał, w dodatku co rzadkie - omawianą tematykę poparła porównaniami z analogicznymi czasami czy zjawiskami w Europie. Książka stanowi też dość szczegółowe źródło na temat japońskiej erotyki w ogóle. Zdecydowanie warto kupić, warto przeczytać - zwłaszcza jeśli się ktoś interesuje japońską erotyką, niekoniecznie homoseksualną. Minus - są drobne potknięcia, np. gdy mówi o czepeczkach aktorów kabuki, ewidentnie źle tłumaczy z angielskiego słowo "purple". Rzut oka na dowolny barwny drzeworyt wystarczy, żeby stwierdzić, że owe czepeczki były fioletowe, nie purpurowe.

malotka | 2012-08-05
Przeczytana: 27 października 2011

Bardzo ciekawa pozycja, jedna z niewielu takich na naszym rynku. Przedstawia dość dokładnie i rzetelnie informacje, które inni autorzy zazwyczaj pomijają. W dodatku przyjemnie się czyta.

Ilona Lewandowska | 2012-10-16

Napisane ciekawie, obiektywnie i - przynajmniej na ile jestem w stanie ocenić - kompetentnie.

NewerMajnd | 2015-03-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, LGBT