Galaktyka języka Internetu

5 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-61194-24-8
poradniki
Kamila

„Galaktyka języka Internetu” to zbiór jedenastu esejów dotyczących przemian, jakim podlega słowo pisane i tekst w mediach elektronicznych. Analizie poddane zostały takie formy internetowe jak: e-mail, blog, internetowe recenzje, Wikipedia, Wikisłownik czy literatura hipertekstowa. Wszystkie rozważania na temat nowoczesnych form komunikacji i sposobów użycia języka w Sieci przeprowadzone zostały na tle wcześniejszych zjawisk w kulturze i literaturze. Przykładowo blog porównany został z dziennikami Stefana Żeromskiego, Wikipedia z Wielką Encyklopedią Francuską, e-mail z listem romantycznym, a literatura hipertekstowa z „Ogrodem o rozwidlających się ścieżkach” Jorga Luisa Borgesa. Dzięki tak komparastycznemu ujęciu tematu, Joanna Wrycza precyzyjnie ukazuje sposób, w jaki nowe technologie wpływają na ewolucję tekstu, a pośrednio — na całą kulturę współczesną.

Patronat medialny nad publikacją objął serwis KulturaOnline.pl.

Spis esejów:
Wstęp
1. Od Galaktyki Gutenberga do Galaktyki Internetu
2. Emotikony wyzwaniem dla interpunkcji
3. Nowe piktogramy we współczesnym języku
4. E-mail jako romantyczny list. Od powieści epistolarnej do S@motności w Sieci
5. „Dodaj swoją recenzję”. O internetowej recenzji „polifonicznej” wobec recenzji tradycyjnej
6. Kultura prowadzenia sporów na forum internetowym
7. Blog — dziennik internetowy czy gatunek hybrydalny?
8. Hipertekst wobec ograniczeń książki drukowanej
9. Wikipedia próbą urzeczywistnienia wizji wielkiej encyklopedii
10. Elektroniczna Wieża Babel. Wikisłownik zbiorowym dziełem leksykograficznym
11. Odbiorca zniewolony, czyli o czytaniu literackiego hipertekstu

„Bycie świadkiem zmian zachodzących w obrębie słowa pisanego pod wpływem nowego medium elektronicznego jest jednocześnie przywilejem i wyzwaniem” — pisze Autorka we Wstępie do prezentowanego tomu szkiców. Emotikony, e-maile, forum internetowe, blog, fenomen Wikipedii, wreszcie tak zwany hipertekst to właśnie pola obserwacji; narzędziami obserwacji są zaś pojęcia humanistyki współczesnej i… zdrowy rozsądek, sprawiający, iż Joanna Wrycza nie poddaje się e‑sloganom, produkowanym z szybkością możliwą dzięki wykorzystaniu mocy obliczeniowej procesora czterordzeniowego przez apologetów e-kultury. Czy miłość wyznawana za pośrednictwem tradycyjnych listów jest tą samą miłością, co uczucie przekazywane za pośrednictwem poczty elektronicznej? Czy Wikipedia jest tą Encyklopedią, o której marzyli ludzie w okresie Oświecenia? Czy uśmiechnięte i strapione buźki zastąpią inne formy wyrażania uczuć? Wreszcie czy hipertekst jest nowym etapem funkcjonowania literatury, czy tylko eksperymentem, związanym z pewnym etapem rozwoju technologii? Doprawdy, jest nad czym się zadumać. Chętni do refleksji nad podstawowymi problemami współczesnej kultury napotykają tutaj niepośledniego przewodnika. Który ma odwagę powtórzyć za Marshallem McLuhanem, „opowieść zaczyna się dopiero wtedy, gdy księga się zamyka”. Na pewno tę książkę warto zamknąć dopiero po przeczytaniu, na pewno nie prowadzi nas ona do opowieści „wrzaskliwej i nic nie znaczącej”...

Dr hab. Marek Adamiec, prof. UG, Katedra Kulturoznawstwa, Uniwersytet Gdański

Joanna Wrycza — doktorantka Filologicznego Studium Doktoranckiego Uniwersytetu Gdańskiego, autorka licznych artykułów naukowych związanych z zagadnieniem komunikacji w Sieci oraz sposobem istnienia słowa pisanego w Internecie, w wolnych chwilach pisze opowiadania — jest laureatką konkursu literackiego organizowanego przez Centrum Herdera.

Juliab3 | 2011-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2011

Patrząc na okładkę i tytuł, zaczęłam się zastanawiać co może się kryć pod tą nazwą. Jako galaktykę, rozumiem układ gwiazd we Wszechświecie, jednak co ma galaktyka do Internetu? Po przeczytaniu pierwszych stron zagadka się rozwiązała i czytelnik dowiaduje się, że pod tym słowem kryje się coś innego, mianowicie: „środowisko”.

„Galaktyka języka Internetu” jest zbiorem jedenastu esejów, w których autorka rozwodzi się nad ewolucją pisma oraz różnymi formami internetowymi m.in. emotkami, e-mailem, recenzjami, blogami itp. W niektórych rozdziałach będących zarazem esejami; czytelnik ma możliwość przyjrzeniu się obrazkom emotek znajdujących się w komunikatorze GG czy też widokiem strony głównej Wikipedii. Niby nic takiego, bo większość z nas ma kontakt z tym na co dzień, jednak urozmaica to czytanie.

Książka nie jest lekturą łatwą, ponieważ zawiera dużą ilość faktów historycznych, które niektóre osoby mogą po prostu zanudzić – w końcu jest literaturą popularnonaukową. Pozycja jest...

Marta | 2014-05-01
Na półkach: Przejrzane, Przeczytane