Jesteś w sam raz... i sekret życzliwej komunikacji (NVC)

Okładka książki Jesteś w sam raz... i sekret życzliwej komunikacji (NVC) Olivier Clerc
Okładka książki Jesteś w sam raz... i sekret życzliwej komunikacji (NVC)
Olivier Clerc Wydawnictwo: Levyz Books literatura dziecięca
2023-08-15
2023-08-15
48 min.
Anna Kowalik
NVC porozumienie bez przemocy literatura dziecięca PbP książki dla dzieci

Ostatnio coraz częściej mówi się o Porozumieniu bez Przemocy (NVC - Nonviolent Communication),czyli o komunikacji mającej pozytywny wpływ na relacje międzyludzkie. Jednym z założeń PbP (NVC) jest dostrzeżenie, zrozumienie i uszanowanie uczuć i emocji swoich i innych. Pozwala spojrzeć na sytuację z dystansu, z perspektywy drugiej osoby, co pomaga na jej bardziej obiektywy odbiór.

Tego właśnie uczy się Pompon, mały królik zamieszkujący wraz z rodziną las Wielkiego Dębu - bohater książki "Jesteś w sam raz... i sekret życzliwej komunikacji (NVC)".

Pompon odbiera sprzeczny obraz samego siebie w oczach innych. Dla myszki Suzette jest duży, ale koń Duży Galop twierdzi, że królik jest mały. Innym razem lis Ronald nazwał go niedodrym, a jeszcze tego samego dnia usłyszał od borsuka Pascala, że jest miły. Skołowany Pompon radzi się rodziców. No bo jak może być jednocześnie mały i duży, albo niedobry i miły? Bardzo mądrzy rodzice wyjaśniają mu, że wszystko zależy od perspektywy. Pompon dowiaduje się także, że często mówi się różne nieprzyjemne rzeczy innym pod wpływem własnych emocji i to właśnie one przez nas przemawiają. Warto spróbować zrozumieć uczucia drugiej strony, zamiast dać się ponieść buzującym w nas emocjom. Tatuś Pompona zdradził mu, iż taki sposób komunikacji jest kluczem do osiągnięcia porozumienia.

Pompon już następnego dnia przekonał się, że jego tata miał rację. Dzięki zastosowaniu w praktyce NVC, królik zyskał nową przyjaciółkę.

Książka o bardzo ważnym przekazie okraszona sympatycznymi ilustracjami. Polecam ją wszystkim rodzicom i nauczycielom, ale też każdemu, komu zależy na poprawie komunikacji z innymi na co dzień. Książka została napisana dla dzieci, ale technika Porozumienia bez Przemocy świetnie sprawdzi się na każdym etapie i w każdej przestrzeni dorosłego życia. Ponadto pomaga budować w dziecku poczucie własnej wartości, które ma ogromny wpływ na wspomniane dorosłe życie.

Olicier Clerc, autor, tłumacz i wydawca, zainicjował Międzynarodowy Dzień Przebaczenia, który obchodzony jest 18 września. Z tej okazji mamy dla Was jedną z jego książek: „Jesteś w sam raz… i sekret życzliwej komunikacji (NVC)” od Wydawnictwa Levyz Books.
Określenie NVC (Nonviolent communication, Porozumienie bez Przemocy) to dla wielu coś nowego. Szczerze mówiąc zaintrygowało mnie, w jaki sposób autor zamierza wprowadzić dzieci w temat życzliwej komunikacji i budowania dobrych relacji z rówieśnikami. Otóż posłużyła mu do tego rodzina królików zamieszkująca las Wielkiego Dębu. Pompon, najmniejszy z rodzeństwa, ale też najbardziej otwarty na nowe doznania i ciekawy świata, spotyka w lesie różne zwierzęta. To od nich dowiaduje się na swój temat czegoś nowego. Niestety, informacje te są niekiedy sprzeczne, bo jak można być jednocześnie miłym i niedobrym, albo dużym i małym?

Żeby to wyjaśnić, Pompon udaje się po wsparcie do rodziców. To oni cierpliwie tłumaczą mu z czego wynikają zróżnicowane zachowania zwierząt. Tato zdradza nawet Pomponowi jak sprawić, aby komunikacja z innymi stała się bardziej przejrzysta, mniej konfliktowa.

Pompon już nie może się doczekać, aż w praktyce wypróbuje sposób, który polecił mu tata. Co z tego wyniknie?
Cała historia budowana jest na dziecięcym widzeniu świata. Pompon ma miejsce na samodzielność i doświadczanie nowych emocji. Ponadto w odkrywaniu świata cały czas towarzyszą mu rodzice, odpowiadają na jego pytania, rozwiewają wątpliwości, udzielają wskazówek, doceniają. Jesteśmy świadkami wspólnej narracji rodzic – dziecko. Dużą rolę odgrywa w tym obraz (ilustracje Gai Bordicchia). Pompon prezentuje na nich cały wachlarz uczuć – radość, niepewność, zagubienie, zwątpienie, dumę. Na przykładzie rodziny królików autor tłumaczy czym jest podejście NVC i jak można je wcielić w życie.

Dla najmłodszych książka może się okazać niezrozumiała, dlatego warto przeczytać ją pod okiem kogoś dorosłego.

Książka o małym króliczku imieniem Pompon. W ciągu kilku dni, maluch uczy się, że jest duży lub mały, miły lub niedobry w zależności od tego kto go ocenia. Jednak rodzice zapewniają go, że jest w sam raz i kochają go takim jakim jest. Dodatkowo w książce znajdziemy elementy życzliwej komunikacji NVC.
'Za każdym razem, kiedy słyszysz coś na swój temat, ktoś tak naprawdę zdradza ci, co sam czuje'.
Królik ma okazję wykorzystać ten sposób rozmowy już następnego dnia przy spotkaniu z łasicą. Jak sobie poradzi? Zachęcam do przeczytania w książce :)
To chyba najbardziej wartościowa dziecięca książeczka jaką mamy na półce. Warto w nią zainwestować, aby nauczyć dzieci komunikacji ułatwiającej życie.

'Za każdym razem, kiedy słyszysz coś na swój temat, ktoś tak naprawdę...

Wydawnictwo Levyz Books miałam już od jakiegoś czasu na oku i cieszę się, że razem z synkiem mogliśmy poznać książkę "Jesteś w sam raz... i sekret życzliwej komunikacji (NVC)"

Autorem tej lektury jest pedagog, który szkolił się z Marshallem Rosenbergiem - twórcą Porozumienia bez Przemocy.

W książce poznajemy uroczą rodzinę króliczków. Najmłodszy z nich zmierzy się z odpowiedzią na trudne pytanie - jaki jest. Mysz uważa, że duży, koń z kolei nazwał go małym. Według liska jest niedobry, a dla przyjaciela borsuka - naprawdę miły. Kto ma rację? Czy można być dużym i małym jednocześnie, miłym i niedobrym? Mądrzy rodzice z czułością wyjaśnią Pomponowi, że jest w sam raz. W dodatku tata zdradzi mu pewien sekret... Kiedy łasica nazywa malucha niedobrym ten już już wie jak zareagować ze spokojem.

Cudowna opowieść, która uczy życzliwości, świadomości swoich uczuć i komunikacji z drugą osobą. Dialog, który króliczek przeprowadza z łasicą to wspaniały instruktaż nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Piękna jest także miłość i akceptacja, którą Pompon otrzymuje od rodziców.

Zapytałam mojego czterolatka po lekturze o to, jaki on jest:
- "W sam raz" 💜

Bardzo wartościowa książka, która wspiera rozwój emocjonalno-społeczny dziecka. Pięknie zilustrowana, mądra i ciepła. Często po nią sięgamy i staramy się wprowadzać w życie zawarte w niej wskazówki ❤️

Jaki jest sekret życzliwej komunikacji? W naszym życiu pojawiają się różne sytuacje, spotykamy także różne osoby… Dla jednych będziemy „wielcy” dla innych nasze działania nie będą znaczące. Jak zachować równowagę w myśleniu o sobie? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w książce „Jesteś w sam raz… i sekret życzliwej komunikacji (NVC)”. Rodzice głównego bohatera królika Pompona, w duchu porozumienia bez przemocy, życzliwie i łagodnie wyjaśniają mu zachowania innych zwierząt. Używają przy tym pytań, tak by mógł samodzielnie poszukiwać odpowiedzi. Każdy z nas jest w sam raz, nawet jeśli inni myślą o nas inaczej. Nasze emocje są ważne, a słowa mają moc. Nie musimy zgadzać się ze zdaniem innych, ale powinniśmy je szanować. Ta książka niesie piękne wartości. Dodatkowo przedstawione w niej sytuacje są bliskie dziecku. „Za każdym razem kiedy słyszysz coś na swój temat, ktoś tak naprawdę zdradza Ci co sam czuje”. Jeśli więc kiedykolwiek dziecko zapyta jakie jest, możesz życzliwie odpowiedź: W sam raz!

To dla mnie zaszczyt, że mogę być jedną z ambasadorek :)

Czytajcie ją dzieciom - jest wspaniałą pomocą w umacnianiu dziecka oraz w nauce bycia uważnym na innych. Wspaniała pozycja.

• Dla dzieci
  • Dziecko - Hania
  • Natalia
  • Bruno - chcemy/może chcemy
  • Psychologia i pedagogika
  • Dziecięce
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Jesteś w sam raz... i sekret życzliwej komunikacji (NVC)