Praca z palantami. Toksyczni współpracownicy i co z nimi zrobić

Okładka książki Praca z palantami. Toksyczni współpracownicy i co z nimi zrobić Tessa West
Okładka książki Praca z palantami. Toksyczni współpracownicy i co z nimi zrobić
Tessa West Wydawnictwo: Wielka Litera poradniki
poradniki
Wielka Litera
2023-03-22
2023-03-22
Joanna Jurewicz

Po "Pracę z palantami" sięgnęłam trochę z przekory- akurat jestem na urlopie 😊 i dodatkowo od niedawna mam całkiem przyjemną towarzyszkę dni roboczych, ale wiadomo -kiedy na oddziale przewija się codziennie około pięćdziesięciu osób-nie każdy będzie ulubionym współpracownikiem. A i tytułowy palant zdarzyć się może!

Tessa West, psycholożka społeczna, identyfikuje w swojej książce siedem typów toksycznych pracowników, którzy mogą przewinąć się w trakcie naszego życia zawodowego. Każda charakterystyka poparta konkretnymi scenkami, specyficznymi dialogami - idę o zakład, że w większości z tych obrazków zobaczycie znajome twarze 😉

Momentami jest zabawnie, choć są tu również chwile gorzkie, bo niektóre z opisywanych przypadków to rzeczywiście ludzie trudni, problematyczni, którzy swoją postawą zatruwają często skutecznie atmosferę pracy.

Autorka, korzystając z przeprowadzonych przez siebie wieloletnich badań, pragnie pozwolić czytelnikowi zrozumieć, z czego wynika zachowanie takich "ciężkich" współpracowników i co zrobić, żeby takowi nie zniszczyli nam kariery. A przynajmniej jak najmniej uprzykrzali realia tygodnia pracy.

Najciekawszy był dla mnie rozdział dotyczący mikromenedżera, West podaje nawet wskazówki, jak sobie z nim poradzić. 🤭

Dla rozrywki można pod koniec zrobić quiz "Czy jestem palantem w pracy?", albo "Czy jestem skutecznym sojusznikiem?"

Myślę, że ta pozycja przypadnie do gustu osobom zainteresowanym tematyką interakcji międzyludzkich, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska zawodowego. Może warto podsunąć ją jakiemuś szczególnemu znajomemu z pracy, by dać mu nieco do myślenia? Próbujcie 😄

Tessa West, psycholożka społeczna, identyfikuje w swojej...

Trudni współpracownicy.

Chyba w każdym miejscu pracy trafiają się jednostki, z którymi... po prostu się nie da. I to nie tylko współpracować (co z reguły jest przykrą koniecznością),ale także najzwyczajniej w świecie wytrzymać. Wspomniani osobnicy i wymuszone relacje z nimi kosztować nas mogą mnóstwo nerwów, stresu i frustracji, które... w żaden sposób nam nie służą. A może na takich toksyków jest jednak jakiś sposób? Tessa West, autorka książki pt. Praca z palantami. Toksyczni współpracownicy i co z nimi zrobić przekonuje, że i owszem!

Książkowe Nowości TaniaKsiążka.pl to zawsze tytuły ciekawe, intrygujące, wychodzące poza dobrze znane schematy. Bardzo często towarzyszy im powiew świeżości, intrygująca zapowiedź czytelniczej przygody, lub też - tak jak w tym przypadku - dawka niezbędnej wiedzy o tym, jak poukładać zawodowe relacje z trudnymi współpracownikami, których (niestety!) spotkamy prawdopodobnie w każdym miejscu pracy. Na takie książki warto się skusić. Mogą nam one sporo ułatwić i zaoszczędzić nam mnóstwa niepotrzebnych nerwów.

W swojej książce psycholog społeczna Tessa West identyfikuje siedem typów palantów, których najprawdopodobniej spotkamy w swoim miejscu pracy. Korzystając z wyników jej wieloletnich badań, możemy zrozumieć, z czego wynika zachowanie trudnych współpracowników i co zrobić, żeby nie zniszczyli nam oni kariery.

Dzięki tej książce dowiemy się między innymi, kim jest buldożer i jak powstrzymać go przed osiągnięciem zbyt dużych wpływów. Zdobędziemy także narzędzia do odzyskania kontroli nad swoją pracą i poradzenia sobie z mikromenedżerem. Nauczymy się ponadto, jak chronić swój zespół przed gapowiczami oraz jak zwrócić uwagę na złodzieja zasług, nie wychodząc na donosiciela.

Lektura jest mieszanką psychologicznych analiz, coachingu oraz zwerbalizowanych, intuicyjnie znanych każdemu z nas prawd o ludzkiej naturze. Ma to wszystko - razem wzięte - wartość o tyle istotną, że zostało przez autorkę odpowiednio opisane, skatalogowane, scharakteryzowane i rozpracowane pod kątem tego, jak radzić sobie z toksycznymi jednostkami na płaszczyźnie zawodowej.

W książce nie brak z życia wziętych przykładów i cennych, praktycznych porad, dzięki którym - jest na to spora szansa! - przetrwamy w tych trudnych, koniecznych i niestety toksycznych relacjach. Jakąś zawodową pracę wykonuje znakomita większość z nas, tak więc tego typu porady mogą okazać się czymś naprawdę na wagę złota.

Gorąco polecam!

Książka zrecenzowana dzięki uprzejmości TaniaKsiazka.pl

Zapraszam raz jeszcze do sekcji Nowości TaniaKsiazka.pl

#bloggujezTK #taniaksiazka #taniaksiazkapl #ksiegarniataniaksiazka #pracazpalantami #toksyczniwspółpracownicy #tessawest #praca #jerksatwork #cosnapolce #bookreview #czytamksiazki #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #bookreview #instabooks #instabookspoland

Trudni współpracownicy.

Pochlebcy, dręczyciele, złodzieje zasług, buldożery, gapowicze, mikromenadżerowie, zaniedbujący szefowie oraz gaslighterzy. Oto palanci, których możemy spotkać w miejscu pracy.
Jak ich rozpoznać? Po przeczytaniu tej książki nie będziecie mieli z tym problemu. Autorka dokonuje tu bowiem szczegółowej analizy i każdemu z typów poświęca osobny rozdział. Co więcej! W drugiej części dzieli się z nami wiedzą praktyczną i dzięki niej możemy poznać konkretne strategie i sposoby, które pomagają w starciu z palantami.

Zanim pomyślicie o palantach, z którymi przyszło Wam się męczyć chciałabym napomknąć, że niemal każdy z nas skrywa głęboko w sobie jakiegoś palanta! Nie wierzycie! Test załączony na końcu książki z pewnością pomoże w szybkiej diagnostyce 🤭 To cudowne, że i my możemy tutaj odkryć relacje ze swoim wewnętrznym palantem i lepiej zrozumieć specyfikę pracy własnej. Mnie test wykazał, że jestem idealnym współpracownikiem, ale wciąż pląsam w pobliżu pracownika płynącego z prądem, który może szybko okazać się typem szefa zaniedbującego. Totalnie trafione! Z doświadczenia wiem, że niestety bywam palantem w typie zaniedbującego szefa 🫣

Czym jest efekt reflektora? Jak w komunikacji pomaga zasada świateł drogowych? Czym jest ignorancja pluralistyczna? Dlaczego nawet geniusze mają w sobie potencjał do bycia obibokiem? Jak rozpalić ogień pod tyłkami gapowiczów? Jak skutecznie zmierzyć się z siłą buldożera? Jak rozmawiać z szefem na temat współpracy z pochlebcą dręczycielem? Dlaczego mikromenadżerowie są jak zepsuty czujnik czadu? Dlaczego zasada "im większa kontrola, tym lepsze wyniki" nie działa? Dlaczego zaniedbujący szefowie są najmniej świadomi swojego fatalnego zachowania? Dlaczego 25% neurochirurgów, w którymś momencie swojej kariery, wykonało nacięcia po niewłaściwej stronie głowy? Dlaczego w obronie przed gaslighterem musisz użyć jego broni? I wreszcie co ma wspólnego książka Tess z lądowaniem łazika Perseverance na Marsie?

Reasumując, relacje w miejscu pracy są ważne, ale niestety nikt tak naprawdę nie uczy nas jak radzić sobie z problemami, które się w nim pojawiają. Ta książka jest swoistym poradnikiem. Uczy jak rozpoznawać i mądrze radzić sobie w sytuacjach konfliktowych w pracy. Wskazówki tu zawarte są cenne zarówno dla pracowników, jak i szefów, którzy często sami nie wiedzą, co mogą zrobić, by palant nie psuł relacji w zespole. Książkę można czytać wyrywkowo i wracać do określonych typów, na przykład przy okazji zmiany pracy lub rewolucji kadrowej w obecnym miejscu pracy. To prawdziwa kopalnia wiedzy. Zachęcam do lektury 😊

„Każdy z nas skrywa głęboko w sobie jakiegoś palanta. To część ludzkiej natury.”

„Praca z palantami” autorstwa Tessy West to książka, w której zidentyfikowanych zostało siedem typów palantów, z których zapewne minimum jednego każdy z nas spotkał na swojej ścieżce zawodowej.

Są to:

- wśród współpracowników - pochlebcy-dręczyciele, złodzieje zasług, buldożery i gapowicze

- wśród szefów i kierowników – mikromenedżerowie, zaniedbujący szefowie i gaslighterzy

Niekiedy możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, że w naszym zespole znajduje się któryś z tych typów. Czasem przyzwyczajamy się do pewnych zachowań tak bardzo, że w naszym odczuciu zdają się normalne. Ta książka nie jest zwykłym poradnikiem sucho traktującym o toksycznych współpracownikach. Każdy rozdział rozpoczyna historia z życia autorki lub osób z jej otoczenia. Następnie przedstawione są sytuacje, w jaki sposób zachowują się poszczególne typy, jak je rozpoznać i zrozumieć, jak nie dać złapać się w ich sidła lub jak od nich się uwolnić. Wszystkie opisywane metody poparte są wieloletnimi badaniami autorki. Na końcu książki znajdziemy małą ściągę pozwalającą odnaleźć, z jakimi palantami mamy styczność, a także świetny quiz, którego rozwiązanie wskaże nam, czy może i my jesteśmy jednym z nich.

Pozycję tę polecam szczególnie osobom interesującym się psychologią w biznesie, ale też i tym, które nie czują się komfortowo w swoim miejscu pracy, co spowodowane jest zachowaniem współpracowników lub przełożonych. Może ona okazać się świetną pomocą w zrozumieniu działania innych i w tym, jak się im przeciwstawić. A opisanym w niej typom pomóc spojrzeć na swoje zachowanie z nieco innej perspektywy i coś w nim zmienić.

Zauważmy, że czas, który spędzamy w pracy, stanowi znaczną część naszego dnia. Poza nią mamy jednak swoje prywatne życie, które nie może być zdominowane przez to zawodowe. Na pewno powrót do domu w złym nastroju nie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i relacje z bliskimi. Jednak rezygnacja z pracy bywa ostatecznością. Cierpiąc, pozwalamy palantom dominować, by często finalnie, bez podawania faktycznej przyczyny, złożyć wypowiedzenie.

Nie tędy droga! I w tej książce się o tym przekonacie.

Są też osoby pełniące kierownicze stanowiska, które w pewnym momencie wpadają w palantowskie wnyki. Szef jest pod urokiem toksycznego pracownika i nie przyjmuje żadnych argumentów sugerujących jego błąd lub nierzetelność. Nie próbuje zrozumieć, w czym tkwi problem, ślepo ufając w zapewnienia palanta, który często potrafi zamydlić oczy, bądź kiedyś czymś się wykazał i ów zasługa daje mu jakby „ochronną otoczkę”.

Czasami błędnie odczuwamy, że menedżer czy kierownik to samo zło. Często właśnie taka osoba przeżywa najwięcej stresów, bo pod swoją pieczą ma cały zespół, a nie każdy szef widzi to, co powinien.

W tej książce znajdziecie sporo ciekawostek. Przyznam szczerze, że mnie udało się zdefiniować kilka typów, z którymi na przestrzeni lat miałam okazję mieć do czynienia.

Ja ze swojej strony bardzo polecam tę lekturę! Ciekawa jestem, jak to jest u Was w pracy. Chętnie do niej chodzicie? Czy właśnie duszna atmosfera sprawia, że pójście do niej jest jedynie koniecznością.

Na zakończenie zostawię kilka cytatów:

„Większość palantów to zręczni obserwatorzy otaczającej ich rzeczywistości, którzy mają szerokie koneksje, a niedocenianie ich donikąd cię nie zaprowadzi.”

„Szefowie, którzy mają za dużo na głowie, odpuszczają sobie komunikację ze swoimi pracownikami. Wychodzą z założenia, że brak wiadomości to dobra wiadomość, a rozmowy twarzą w twarz są zarezerwowane jedynie na sytuacje, kiedy trzeba gasić pożar.”

„Wiele osób błędnie wierzy, że częstsze nadzorowanie ludzi prowadzi do poprawy ich wydajności.”

Są to:

34/52/2023 ig:@liber.tinea

Pracujesz po to aby żyć, czy żyjesz po to aby pracować?
Jakakolwiek byłaby Twoja odpowiedź na to pytanie, to zapewne jak większość społeczeństwa XXI wieku pracujesz zawodowo, aby móc się utrzymać. Jedni są zatrudnieni w małych, rodzinnych przedsiębiorstwach, a inni w dużych korporacjach. Książka “Praca z palantami. Toksyczni współpracownicy i co z nimi zrobić” jest poradnikiem, który może się przydać tak naprawdę w każdej sytuacji zawodowej, niezależnie od szczebla obejmowanego stanowiska. Polecam przeczytać ją zarówno osobom, których temat toksycznego współpracownika aktualnie dotyczy i potrzebują doraźnych rad jak z nim przetrwać, ale też i takim, które w tym momencie nie mierzą się z problemami, niesionymi przez niepożądaną osobę. “Przezorny zawsze ubezpieczony” - dzięki wiedzy zawartej w tej książce, można nauczyć się jak uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji w razie pojawienia się takiego człowieka na horyzoncie.

Kiedy Wydawnictwo Wielka Litera wysłało mi egzemplarz w ramach współpracy, pomyślałam, że jej nie potrzebuję, bo przecież ten temat mnie nie dotyczy. Jednak teraz, już po zapoznaniu się z jej treścią, zapewniam, że wiedza zawarta w poradniku jest bardzo wartościowa, nawet jeśli tak jak ja myślisz, że Ty nie musisz się zapoznawać z jej tajnikami. Każdy pracownik jest też i współpracownikiem, więc warto odwrócić strony i spojrzeć na siebie bardziej krytycznym okiem - “czy przypadkiem nie mam jakichś zadatków na palanta”? Wewnętrzny palant to normalna część ludzkiej natury, z którą warto podjąć walkę, aby w miejscu pracy nie przysparzał nam kłopotów. Bardzo pomaga przy zauważeniu tych cech wykonanie testu, zamieszczonego na końcu książki ;)

Zdemaskowanie toksycznego współpracownika nie jest takie proste. Aby móc odkryć jego karty, to według Tessy West, Autorki poradnika, należy na samym początku dokonać jego profilowania - niczym charakterystyki seryjnego mordercy. Na wstępie mamy opisane wszystkie typy palantów: pochlebcy-dręczyciele, złodzieje zasług, buldożery, gapowicze, mikromenadżerowie, zaniedbujący szefowie, gaslighterzy. Aby dowiedzieć się co każdy z tych gatunków robi, czym się kieruje, jak go zdemaskować i jak się przed nim obronić, koniecznie trzeba zapoznać się z treścią tej publikacji. Każdemu typowi jest poświęcony pełny rozdział - z dokładną charakterystyką, przyczynami jego zachowań oraz co najważniejsze, możliwościami uniknięcia skutków jego działań. Książka jest napisana niezwykle przystępnym językiem, więc dosadność przekazu powinna zmobilizować do działań obronnych nawet najbardziej zdemotywowanego osobnika. Może być także impulsem do stawania się lepszą osobą w stosunku do innych, w miejscu, w którym warto zadbać o jak najlepszą atmosferę, bo w końcu spędzamy w nicm zdecydowanie największą ilość czasu w ciągu życia.

34/52/2023 ig:@liber.tinea

Pracujesz po to aby żyć, czy żyjesz po to aby pracować?

Jeśli w swoim życiu zawodowym mieliście do czynienia z okropnym szefem lub toksycznym współpracownikiem, którzy doprowadzali Was do szewskiej pasji lub łez to koniecznie sięgnijcie po tę książkę.
Dowiecie się, co siedzi w głowie owego "palanta". Jak wybiera swoje ofiary? Jak się maskuje? Autorka, która jest psychologiem zidentyfikowała 7 typów palantów, których możemy spotkać w pracy.
Dowiecie się, na które zachowania trzeba uważać. Dlaczego osoby na wyższych stanowiskach dręczą tych, którzy są od nich niżej. Dowiecie się, jak w takich sytuacjach postępować i wyznaczać granice. Na koniec będziecie mogli rozwiązać test i przekonać się, czy sami jesteście palantami w pracy oraz test o tym, czy jesteście pomocni, gdy to ktoś inny jest ofiarą palanta.
Autorka ma lekki styl i książkę czyta się szybko. Koniecznie przeczytajcie i nie pozwólcie na to, by "palant" zrujnował Waszą karierę.
Idealna książka dla fanów literatury psychologii w biznesie.
Warto przeczytać!

Polecam!

Palanci w pracy... któż ich nie miał? Z pewnością wielu z nas miało do czynienia w swoim doświadczeniu zawodowym ze złodziejami pomysłów, osobami, które dominowały spotkania i za wszelką cenę forsowali swoje zdanie i pomysły, czy osobami, które cichutko siedzą w kącie i jadą na gapę. O nich właśnie jest ta książka! Osobiście spotkałam na swojej drodze zawodowej przynajmniej kilku takich palantów. Zdarzyło mi się płakać, pracować wieczorami, bo ktoś nie wykonał swoich zadań, czy stać w cieniu, w trakcie, gdy ktoś inny zbierał pochwały za mój pomysł.

Książka ma bardzo ułożoną strukturę. Każdy typ palanta to oddzielny rozdział. Każdy rozdział rozpoczyna historia pokazująca jak dany typ palanta działa. Następnie poznajemy ich charakterystykę, motywację, sposób działania. W zaznaczonych fragmentach autorka wymienia podstępne działania, na które należy uważać, następnie znajdziemy cele, które powinniśmy sobie wyznaczyć, aby poradzić sobie z opisanym wcześniej palantem. Natomiast, na końcu każdego z rozdziałów znajdziemy podsumowanie w podpunktach, co pozwala nam usystematyzować i utrwalić zdobytą wcześniej wiedzę.

Język jest prosty i przyjemny dla czytelnika. Zdecydowanie nie jest to "naukowy bełkot", jest to książka napisana dla każdego. Poczucie humoru autorki jest wisienką na torcie, zdarzyło mi się zaśmiać w trakcie lektury.

Bezsprzecznie, największą zaletą tej książki są w mojej opinii źródła. Autorka powołuje się na wiele badań, czy artykułów naukowych. Mamy więc pewność, że informacje przedstawione w książce nie są wyssane z palca, a mają swoje naukowe poparcie. Wśród źródeł znajdziemy takie pozycjem jak: "Journal of Personality and Social Psychology", "Journal of Applied Psychology", czy "Harvard Business Review". Ta książka zapoczątkowała moje eksplorowanie świata palantów w pracy, w trakcie czytania sprawdzałam źródła i zgłębiałam badania, o których autorka wspomina. Autorka powołuje się również na badania własne, co jest dodatkowym atutem.

Polecam wszystkim, którzy są zainteresowani psychologią w biznesie. W tej książce znajdziecie bardzo dużo ciekawostek, badań i miło spędzicie czas!

Nie oszukujemy się, ale praca to dosyć istotny aspekt życia. Bywa i tak, że spędzamy w niej więcej czasu niż w domu. O ile freelancerzy mogą sobie pozwolić na pracę gdzie i kiedy chcą tak większość z nas pracuje wśród innych.
Przełożeni i współpracownicy albo stają się dla nas nową grupą znajomych czy nawet przyjaciół, albo wręcz przeciwnie. Czasami poprostu najzwyczajniej coś nie klika między wszystkimi. O ile nie ponosi to za sobą większych konsekwencji to w porządku, ale co w momencie kiedy te rację przeradzają się w toksyczne i trudne do zniesienia?
Na to pytanie i wiele innych znajdziecie odpowiedź w książce Tessy West. Autorka sporządziła naprawdę solidny research i stworzyła konkretne kompendium wiedzy i tego jak sobie radzić w takich sytuacjach. Przedstawia sytuację nie tylko na linii pracownik - szef, ale także wśród współpracowników. W treści nie zabrakło przytoczenia kluczowych sytuacji, które poprostu nie są w porządku. Na które nie można się godzić. West podaje także rozwiązania, które warto zastosować kiedy sprawy zajdą już za daleko.
Na koniec autorka przygotowała dla czytelnika quiz z pytaniami, które pomogą Wam samym określić jak wyglądają od środka Wasze relacje w pracy. Każdą z odpowiedzi jest także szczegółowo wyjaśniona, żeby wszystko stało się jasne.
Osobiście po przeczytaniu tej książki tylko utwierdziłam się w tym, że moja niedawna decyzja o zmianie pracy była słuszna. Więc jeśli też jesteście w takim punkcie swojego życia, że zastanawiacie się nad zmianą to ta książka na pewno Was w tym pomoże.

Bardzo słaba pozycja. Książka przegadana pustymi frazesami. Szkoda czasu

• Samodzielne
  • Rozwojowe
  • Współpraca
  • ! Mam na LEGIMI

Tessa West Praca z palantami. Toksyczni współpracownicy i co z nimi zrobić Zobacz więcej