Wypożyczalnia słów

Okładka książki Wypożyczalnia słów Agnieszka Rautman-Szczepańska
Okładka książki Wypożyczalnia słów
Agnieszka Rautman-Szczepańska Wydawnictwo: Wydawnictwo FORMA. Fundacja Literatury imienia Henryka Berezy Seria: Tablice poezja
46 str. 46 min.
poezja
Tablice
Wydawnictwo FORMA. Fundacja Literatury imienia Henryka Berezy
2022-09-12
2022-09-12
46 min.
#poezja wiersze książki poetyckie rautman-szczepańska wydawnictwo forma

(...)
podstawowe dwa pojęcia, które wypełniają ten tom, to ciało i słowo. Dwa pojęcia, dwie kategorie czy dwa tematy. Przy czym jedno i drugie potraktowane jest przez poetkę wielowymiarowo. Ale jedno jest pewne, niezależnie od tych „wielo-wymiarów” człowieka definiuje z jednej strony jego „ciało”, zmienne w czasie, niedoskonałe, ułomne, felerne, oczywiście chorujące i starzejące się – a tym samym wszystkie związane z tym [ciałem] procesy fizjologiczne, a z drugiej strony „słowo”, czyli język, czyli duch, czyli zdolność komunikowania się, czyli wreszcie mądrość. Co ciekawe, wiele atrybutów pasuje zarówno do ciała, jak i do słowa, choćby to, że zarówno ciała, jak i słowa – są zmienne w czasie, zużywają się, starzeją. (...)
zapraszam do #62 serwu Krótkiej Piłki, czyli vloga o książkach poetyckich - odcinek poświęcony "Przeprowadzkom"

(...)

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Tym razem, dzięki uprzejmości samej Autorki, miałam możliwość sięgnąć po jej najnowszą książkę. Mamy tutaj tomik poezji. Choć nie znałam wcześniej twórczości Pani Agnieszki, z wielką przyjemnością zanurzyłam się w przedstawiony przez nią świat.

Autorka w swoich wierszach łączy różne nurty, w którym dominującą rolę pełni nurt filoficzny. Znajdziemy tutaj też odniesienia do Boga, stworzenia świata czy sensu życia. Wiersze te nie zawierają rymów. Ich treść i znaczenie są bardzo głębokie. Można się w nich zanurzyć, by spróbować zrozumieć to, co Autorka chciała nam przekazać. Nie czytajcie ich jednym ciągiem. Trzeba je przeczytać w skupieniu, czasem kilkukrotnie, aby móc zrozumieć ich sens i je "poczuć". Pani Agnieszka doskonale porusza się w tematyce, która dla nas wydaje trudna i nieco niezrozumiała. Zagłębiając się w lekturę, możemy niemal uchwycić niuanse, które Pisarka chce nam przekazać. Niemal gdyż w poezji nie wszystko jest oczywiste.

Śmiało można powiedzieć, że Pani Agnieszka ma specyficzną wrażliwość do poezji. Dzięki temu jej wiersze są tak niepowtarzalne. Skłaniają nas do wielu refleksji nad życiem i światem. Jest to wyjątkowa publikacja, która na chwilę przeniesie nas w zupełnie inny, nowy wymiar. Polecam wam serdecznie, aby pochylić się nad tą pozycją i pokontemplować. Naprawdę warto. Bardzo dziękuję Autorce za egzemplarz do recenzji i możliwość poznania jej twórczości. Polecam wam ten tomik i przyznaję 9 ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10 punktów! ;)

Znakomicie pisze Agnieszka Rautman-Szczepańska. Od swojego debiutu poetka utrzymuje naprawdę bardzo wysoki poziom artystyczny. I w każdej kolejnej książce pokazuje nieco więcej. Potrafi zaskoczyć i zachwycić. Świetnie operuje aluzją, niedopowiedzeniem oraz wieloznacznością. Potrafi umiejętnie i z lekkością bawić się leksyką, łączyć różne sfery, choćby właśnie biologię oraz poezję.

Więcej: http://dajprzeczytac.blogspot.com/2022/10/wypozyczalnia-sow-agnieszka-rautman.html

Poetka Agnieszka Rautman-Szczepańska mieszka w Szwecji, a wysłała nam swoją najnowszą książkę do Polski, za co bardzo serdecznie dziękujemy 🙂 Do wydania książkowego były dodane niemainstreamowa pocztówka oraz bardzo unikatowa zakładka do książki. Piękna okładka zbioru wierszy "Wypożyczalnia słów" prosi się o najlepsze miejsce na półce z tomikami poezji. Najpierw jednak utwory domagają się uwagi. Na początku trafiamy do wypożyczalni ciał, gdzie są drzwi do czasoprzestrzeni (czyżby delikatna inspiracja wykładami fizyka Andrzeja Dragana?). Na następnej stronie razem z Autorką szukamy Imienia, które nie powinno zostać wypowiedziane. Potem tłumaczymy język nasz na kosmiczny i wpadamy do wypożyczalni słów, a na kolejnej stronie do wypożyczalni życiorysów. Dalej jest jeszcze większa karuzela, która oszałamia skojarzeniami ze świata nauki i ze sfery pozanaukowej. Warto przeczytać całość kilka razy, żeby wychwycić wszystkie subtelne nawiązania, które Autorka wplata w swoje wiersze. Na końcu książki wypowiada się o tym tomiku Piotr Michałowski (ale oczywiście nie ten, który był uważany za największego polskiego malarza romantycznego) i słusznie wspomina o Witkacym, nawiązuje do turpizmu oraz porównuje do Wisławy Szymborskiej. Ciężko dodać coś bardziej odkrywczego, niż to wynika ze wspomnianego posłowia. Agnieszka Rautman-Szczepańska ne tylko ma wielką wrażliwość poetycką, ale jest też bardzo oczytana, co widać doskonale w jej poezji. Polecamy "Wypożyczalnię słów", którą można znaleźć w najlepszych księgarniach :-)

• ✔ 2022
  • 📚 Biblioteczka domowa
  • Samodzielne
  • 🐝 Literatura polska
  • Poezja

Dodaj cytat z książki Wypożyczalnia słów