rozwińzwiń

Przemoc i honor w życiu społecznym wsi na Mierzei Wiślanej w XVI–XVII wieku

Okładka książki Przemoc i honor w życiu społecznym wsi na Mierzei Wiślanej w XVI–XVII wieku Jaśmina Korczak-Siedlecka
Okładka książki Przemoc i honor w życiu społecznym wsi na Mierzei Wiślanej w XVI–XVII wieku
Jaśmina Korczak-Siedlecka Wydawnictwo: Wydawnictwo UMK historia
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo UMK
Data wydania:
2021-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2021-01-01
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788323144755
Tagi:
historia antropologia nauka historia nowożytna chłopi historia społeczna Mierzeja wiślana
Średnia ocen

9,0 9,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Ludowa historia kobiet Anna Dobrowolska, Małgorzata Fidelis, Olga Gitkiewicz, Barbara Klich-Kluczewska, Małgorzata Kołacz-Chmiel, Jaśmina Korczak-Siedlecka, Monika Piotrowska-Marchewa, Aneta Prymaka-Oniszk, Anna Sosnowska, Katarzyna Stańczak-Wiślicz, Magdalena Toboła-Feliks, Alicja Urbanik-Kopeć, Przemysław Wielgosz, Elwira Wilczyńska, Tomasz Wiślicz
Ocena 6,9
Ludowa histori... Anna Dobrowolska, M...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,0 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
172
150

Na półkach:

Mikrohistoria, czyli coś, co lubię prawie najbardziej. Autorka poddała analizie setki spraw sądowych ludności wiejskiej, niemieckiej wyznania luterańskiego, w regionie Mierzei Wiślanej i Szkarpawy, terenu w XVI i XVII w. będącego pod władzą burmistrzów Gdańska. Zaskoczył mnie już tytuł: czy sprawy honorowe odgrywały w życiu chłopów, sołtysów, karczmarzy tak wielką rolę? Okazuje się, że tak. Honor był niezbędny do funkcjonowania we wspólnocie. Jaśmina Korczak – Siedlecka wskazuje na fakt, że w społeczeństwach honoru jest on określany zewnętrznie, przez wspólnotę, w której funkcjonuje jednostka. Stąd olbrzymia rola przemocy werbalnej – wyzwiska, plotki i obmowa mogły fatalnie wpłynąć na życie pokrzywdzonego człowieka. Do najczęściej używanych negatywnych określeń należało „niehonorowy” („ehrlose”). Przemoc fizyczna często była następstwem przemocy werbalnej. Oczy przecierałam ze zdumienia, kiedy czytałam, jakie sprawy trafiały przed sąd, głównie sołtysi czy w wyższej instancji – burmistrza Gdańska. Na ogół były to wyzwiska, jakimi się obrzucano: „pozbawiony honoru złodziej” czy równie często „pozbawiona honoru k….”. Można by parsknąć śmiechem, ale mowa o społeczeństwie, w którym słowa miały wartość performatywną, czyli kreującą rzeczywistość. Poszkodowani domagali się przywrócenia im honoru. Sędziowie postępowali bardzo roztropnie, nie szafując surowymi karami, a w przypadku uznania racji poszkodowanych, winny musiał po prostu publicznie zwrócić honor – dosłownie – swojej ofierze. Oczywiście nie brakowało i poważnej przemocy fizycznej, głównie w przypadku sporów sąsiedzkich, na przykład zniszczenia przez zwierzęta należące do X zasiewów należących do Y (ale i tak zwykle zaczynano od wyzwisk). Książka jest bardzo ciekawym spojrzeniem na rzeczywistość mało znaną, „świat w kropli wody”. Przynosi masę kapitalnych obserwacji dotyczących obyczajów, gospodarki, stosunków społecznych i wierzeń Hansów, Margaret i Joachimów żyjących setki jak temu. Jedyny zarzut to nieco drętwy styl, a szczególnie niezwykle częste używanie przez autorkę słowa „przykładowo”. Szczerze go nie cierpię, a niestety w publikacjach wielu badaczy robi ono ostatnio zawrotną karierę.

Mikrohistoria, czyli coś, co lubię prawie najbardziej. Autorka poddała analizie setki spraw sądowych ludności wiejskiej, niemieckiej wyznania luterańskiego, w regionie Mierzei Wiślanej i Szkarpawy, terenu w XVI i XVII w. będącego pod władzą burmistrzów Gdańska. Zaskoczył mnie już tytuł: czy sprawy honorowe odgrywały w życiu chłopów, sołtysów, karczmarzy tak wielką rolę?...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    20
  • Przeczytane
    3
  • Teraz czytam
    1
  • 2022
    1
  • ▪ non-fiction
    1
  • Do kupienia
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne