Być może to ostatnie słowo (wyjaśnienia złożone przed Sądem)

Okładka książki Być może to ostatnie słowo (wyjaśnienia złożone przed Sądem) Wojciech Jaruzelski
Okładka książki Być może to ostatnie słowo (wyjaśnienia złożone przed Sądem)
Wojciech Jaruzelski Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek powieść historyczna
powieść historyczna
Wydawnictwo Adam Marszałek
2013-01-01
2013-01-01
Historia Polski gen. Wojciech Jaruzelski stan wojenny historia współczesna

Książka w tematyce stanu wojennego.
To kolejna przeczytana pozycja, przy czym staram się szukać różnych stron tego historycznie trudnego do oceny wydarzenia.
Warto zobaczyć spojrzenie z innej strony, dla mnie urodzonego po '81 każdy punkt widzenia jest interesujący, dowiedziałem się kilku kwestii, które szeroko nie są poruszane.

Polecam wszystkim zainteresowanym, dużo faktów i odwołań do dokumentów, niby to zeznania przed sądem ale czyta się nawet dobrze.

Książka w tematyce stanu wojennego.

Polecam wszystkim zainteresowanym, dużo...

Pozycja warta polecenia, ponieważ jest dokumentem który stawia w innym świetle Jaruzelskiego niż przekazują nam media od 30 lat.

Książka jest zbiorem wyjaśnień, jakie komunistyczny dygnitarz złożył przed sądem 25 września do 28 października 2008 roku.

''Ostatnie słowo" dotyczy okoliczności przygotowań do wprowadzenie stanu wojennego w Polsce.

Nie mnie sądzić tego człowieka, ja tylko przeczytałam jego obronę i zrozumiałam. Czasy socjalizmu ukierunkowanego na komunizm skończyły się kilka lat po wyzwoleniu Polski od faszyzmu, dalsi prezydenci krajów socjalistycznych zaczęli niszczyć idee człowieka radzieckiego. I w tych czasach żył Jaruzelski. Na jego oczach kłócono się o władzę dla własnych zysków. Społeczeństwo zaczęło się rozwijać w kierunku sprzecznym z komunizmem. Społeczeństwo upadało. Jego decyzje obroniły przed atakiem ZSRR, poprowadził społeczeństwo tak jak społeczeństwo tego chciało. To świadczy o dużej tolerancji. Szanuję bo z książki można wyczytać jak bolała go głupota ludzka i to w każdej postaci.

Arcyciekawa, niestety przemilczana pozycja. Dla wszystkich, których interesuje tematyka stanu wojennego, jest to lektura obowiązkowa. Multum w niej faktów i źródeł, których brakuje nie tylko w dyskursie publicznym, ale - co najsmutniejsze - również w podręcznikach historii, które rzucają inne światło na dominującą dziś wersję historii tamtego czasu.

• Fakty
  • Biografia
  • Z polecenia
  • Publicystyka
  • 8) Proza

Dodaj cytat z książki Być może to ostatnie słowo (wyjaśnienia złożone przed Sądem)