Być może to ostatnie słowo (wyjaśnienia złożone przed Sądem)

Wydawnictwo: Comandor
historyczna

Oddajemy czytelnikom tekst wyjaśnień, złożonych przez byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej gen. armii Wojciecha Jaruzelskiego, w dniach 25 września oraz 2, 6, 14, 21, 28 października 2008 roku przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Jest to materiał niezwykle bogaty w fakty, dokumenty, merytoryczne wnioski i refleksje. Dotyczy przede wszystkim okoliczności przygotowań, a następnie wprowadzania stanu wojennego. Zawiera jednocześnie interesujące i ważne - zarówno historycznie, jak i współcześnie - odniesienia. Z natury rzeczy, obrona racjo oskarżonego, jednocześnie dotyczy wielu tysięcy Polaków, którzy w realizacji stanu wojennego uczestniczyli i milionów, którzy konieczność jego wprowadzenia rozumieli, popierali i nadal popierają.

źródło opisu: ze wstępu

źródło okładki: zdjęcie własne

ludmila_88 | 2017-12-14

Nie mnie sądzić tego człowieka, ja tylko przeczytałam jego obronę i zrozumiałam. Czasy socjalizmu ukierunkowanego na komunizm skończyły się kilka lat po wyzwoleniu Polski od faszyzmu, dalsi prezydenci krajów socjalistycznych zaczęli niszczyć idee człowieka radzieckiego. I w tych czasach żył Jaruzelski. Na jego oczach kłócono się o władzę dla własnych zysków. Społeczeństwo zaczęło się rozwijać w kierunku sprzecznym z komunizmem. Społeczeństwo upadało. Jego decyzje obroniły przed atakiem ZSRR, poprowadził społeczeństwo tak jak społeczeństwo tego chciało. To świadczy o dużej tolerancji. Szanuję bo z książki można wyczytać jak bolała go głupota ludzka i to w każdej postaci.

Generał | 2011-08-26

Arcyciekawa, niestety przemilczana pozycja. Dla wszystkich, których interesuje tematyka stanu wojennego, jest to lektura obowiązkowa. Multum w niej faktów i źródeł, których brakuje nie tylko w dyskursie publicznym, ale - co najsmutniejsze - również w podręcznikach historii, które rzucają inne światło na dominującą dziś wersję historii tamtego czasu.

kinraczkeszel | 2017-06-01
Markiz | 2017-03-14